poniedziałek, 14 maja 2012

Tajemnica bractwa

Bratki. Każdy je zna! Są standardowym elementem niemalże każdej kompozycji roślinnej w okresie wiosenno - letnim. Kwitną jak szalone rozwijając niestrudzenie pąk za pąkiem ciesząc nasze oczy. Jak zatrzymać ich ulotne piękno?
Kwiaty bratków łatwo zasuszyć układając je płasko pomiędzy gazetami i obciążając stertą książek. Nic prostszego, a gotowe suszki możemy wykorzystać tworząc okolicznościowe kartki, laurki czy obrazki do powieszenia. Do takich aranżacji możemy użyć nie tyko bratków, ale całej masy innych kwiatów suszonych roślin...

Pssst! Pospolite bratki mają jednak swój sekret o którym mało kto wie!
Ich delikatne płatki zawierają mocno skoncentrowane barwniki (najczęściej niebieski - delfinidynę i żółty - wiolaksantol). Jaki z tego dla nas pożytek? Zróbmy doświadczenie. 

Potrzebne będą:
1. Kwiat bratka
2. Kartka papieru o dużej chłonności, np. czerpanego lub z bloku technicznego. Może być również bawełniana lub lniana tkanina.
3. Foliowa koszulka na dokumenty
4. Sztuciec lub inny przybór kuchenny z zaokrąglonym trzonkiem.


Ostrożnie wyrwijcie wszystkie płatki i ułóżcie do góry nogami na chłonnym papierze, oddając kształt kwiatu. Następnie połóżcie na nich foliową koszulkę i mocno dociśnijcie. Uważając, żeby nic się nie przesunęło, trzonkiem (np. młotka do mięsa) "prasujcie" kwiat. Dokładnie tak, jak odrysowuje się fakturę monet na papierze, tylko tym razem należy użyć siły, aby barwnik wypłynął z płatków i wsiąkł w chłonny papier. Następnie usuńcie sprasowane płatki - można pomóc sobie igłą lub szpilką, bo są one teraz bardzo miękkie i delikatne. Gotowe!do it yourself painting pansiesWszystkie barwniki z niespotykaną dokładnością i intensywnością wsiąkają w papier. Tę niesamowitą właściwość możemy też wykorzystać do przygotowania np. pięknej papeterii.
Ale to nie koniec magii! Odbity wzór można wzmocnić, nawilżając go kwaśnym (sok z cytryny) lub zasadowym (proszek do pieczenia) roztworem. Zasada sprawia, że barwnik staje się bardziej niebieski, a kwas - że bardziej czerwony.
Po lewej: odbite kwiaty przed usunięciem płatków, po prawej gotowa odbijanka.
2 komentarze:

  1. no no no :) pewnie wykorzystam Twoją wiedzę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. o a ja mam tyle bratków w ogródku, teraz będę wiedziała jak je wykorzystać :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...