piątek, 25 maja 2012

124. Międzynarodowa Wystawa Kwiatów i Ogrodów - relacja


11-14 maja w Parku Śląskim w Chorzowie odbywała się 124. Międzynarodowa Wystawa Kwiatów i Ogrodów w Hali Wystaw "Kapelusz", a ja w tym roku miałem okazję gościć na niej po raz pierwszy.
Dowiedziałem się wcześniej, że wystawy kwiatów w tym parku odbywają się od 1959 roku, oraz że jest to największa na południu Polski ekspozycja roślin.
Tematem przewodnim wystawy był „Ogród z humorem”. Dowiedziałem się o tym znacznie później, kiedy już minęło rozczarowanie i szok na wspomnienie tego, co zobaczyłem.
Po raz pierwszy w tym roku wstęp nie tylko do hali wystawowej, ale i na kiermasz był płatny, na co narzekało wielu wystawców. Dla mnie cena 5 zł za bilet normalny była zachęcająca – w końcu wystawa międzynarodowa…, największa…
Program dodatkowych atrakcji artystycznych jest bardzo bogaty”, „Zaplanowano pokazy, prelekcje oraz targi ogrodnicze”. I rzeczywiście, program imprezy prezentował się nad wyraz atrakcyjnie, trzeba było jednak go najpierw zdobyć. Ochroniarz przy bramce wejściowej przyniósł ulotkę z zaplecza na moją prośbę i chyba był to jedyny sposób na jej zdobycie.


 Królik z Kapelusza

Z wypiekami na twarzy wszedłem do środka hali wystawowej, to jest na cyrkową arenę - jedną z pierwszych ekspozycji witających gości był właśnie ogrodowy cyrk i całość wystawy utrzymana była w takim właśnie klimacie. Humoru w tym dla mnie nie było za grosz, ale za to kiczu pod dostatkiem. Odwrócone oczko wodne, doniczkowe ludziki, ośmiornice z aluminiowych rur i kwitnące wyposażenie domu były tak samo szkaradne jak absurdalne. Kilku wystawców najwyraźniej nie zrozumiało jednak hasła przewodniego lub też zupełnie je zignorowało i były to jedyne naprawdę ładne ekspozycje – m.in. kolekcje azalii i rododendronów oraz klonów palmowych.


Kogo witam, kogo goszczę

Mówiąc krótko: międzynarodowość tego wydarzenia polegała na obecności jednego (na 33-ech obecnych) wystawcy z Czech. Sprytny, ale nikczemny zabieg marketingowy, który po tym, co zobaczyłem mógł mnie już tylko zwyczajnie rozzłościć. Całość wydarzenia najbardziej zasługiwała na miano Śląskiego Przeglądu Ogrodniczych Osobliwości, a odwiedzający mieli pełne prawo poczuć się nabici w rafandynkę.
Wystawie towarzyszył kiermasz roślin, stanowiska sprzedawców zlokalizowano tuż za halą „Kapelusz”. Jak na rangę wydarzenia, do której Wystawa pretenduje, kiermasz nie powalał rozmachem, a płatny wstęp tym bardziej nie zachęcał do uczestnictwa.

Na dokładne zwiedzenie całości ekspozycji wystarczyły niespełna dwie godziny, jeśli nie liczyć występów wokalnych, tanecznych i warsztatów. Ogólne wrażenie wyklucza chęć powrotu na kolejną wystawę. 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...