czwartek, 17 maja 2012

Ogród Botaniczny UJ w maju - spacer

Na pierwszą wizytę w Ogrodzie Botanicznym UJ udajemy się na początku maja!


Wkrótce po otwarciu sezonu możemy jeszcze podziwiać zbiory roślin cebulowych najliczniej reprezentowane w tym okresie przez tulipany. Większość kwitnących wiosną roślin cebulowych zgromadzona została wokół dziedzińca tuz za bramą wejścia głównego. Ponieważ kwiaty te zdobią rabaty prze krótki okres czasu, przekwitłe rośliny są zwykle zastępowane w późniejszym okresie przez inne gatunki.
Pierwszym działem tematycznym, przy którym warto się chwilę zatrzymać jest Genetyka Roślin. Zgromadzono w nim okazy reprezentujące rózne rodzaje mutacji, a ich identyfikacje ułatwi tabliczka informacyjna. Spacer po tym dziale pomoże uświadomić sobie u jak wielu z uprawianych w naszych ogródkach roślin ozdobnych i użytkowych wyeksponowano pewne cechy (2):
Tylko w maju zachęcam do odwiedzin okazałych kolekcji azalii i różaneczników (3) oraz lilaków - bzów (4), bowiem na ten miesiąc przypada okres ich kwitnienia. Tym samym w żadnym innym miesiącu nie będziemy mieli okazji na spacer wśród takiej feerii zapachów jak właśnie w maju. Kolekcja azalii i różaneczników znajduje się w części Ogrodu przy ul. Mogilskiej oraz obok fontanny w części centralnej, natomiast bzy posadzono od strony ul. Kopernika i w pobliżu Szklarni Jubileuszowej. W kolejnych miesiącach zbiory te są nieatrakcyjne i zmieniają się w zwyczajne zielone zarośla:
Właśnie teraz pięknie rozkwita alpinarium ozdobne (5) - na pewno zwrócimy na nie uwagę podziwiając lilaki przy szklarni:
Prawdziwą eksplozję różnorodności odkryjemy odwiedzając kolekcję roślin okrytozalążkowych dwuliściennych (6). Ta część Ogrodu powinna zostać stałym punktem odwiedzin ponieważ zaskakuje i robi wrażenie przez cały sezon - tym bardziej, że została w ostatnim okresie odnowiona. Tuż obok, pod koniec miesiąca rozkwita bogata kolekcja kosaćców - irysów (7):
Kończąc wizytę, pod "Dereniami Śniadeckiego" znajdziemy kwitnące konwalie (8), a w zaułku z roślinami biblijnymi - obsypanego purpurą judaszowca (9):
Maj jest prawdopodobnie miesiącem, w którym zakwita najwięcej roślin. Jeśli udamy się w tym okresie na botaniczny spacer, Ogród z pewnością stanie się żelaznym punktem naszych wiosennych wycieczek.
Na cały spacer majowy zarezerwujmy około dwóch godzin. Poniżej plan spaceru z zaznaczoną trasą zwiedzania i opisanymi w tekście punktami:

2 komentarze:

  1. Dzięki, może się przydać

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję, że zabrałeś mnie na przepiękny spacer i pokazałeś jak bogata w owoce ziemi jest nasza planeta. Zdjęcie piękne, niezwykle barwne, kuszą kolorami.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...