poniedziałek, 2 lipca 2018

Sekrety kwiatów #26: Hortensje ogrodowe

Wciąż nie mogę się nadziwić ile magicznych sztuczek ma dla mnie ogród. Jesienią płonie przebarwiającymi się liśćmi, zimą zastyga jak w czarno-białym kadrze, wiosną tryska strumieniem zieleni obficie ukwieconym bielą owocowych drzew i żółcią wiosennych chwastów. A latem? Latem ogród bierze drugi oddech, lekko zwalnia i miarowo zaczyna pulsować nowymi barwami. I kiedy myślisz, że widziałeś już wszystkie jego oblicza, zakwitają hortensje ogrodowe i znów wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. 


Zwiastunami nadejścia nowego są purpurowe i białe lilaki. Później karminowe piwonie elegancko żegnają wiosnę i witają nową porę roku, aż w końcu rozkwitają ogniście czerwone róże, lodowato niebieskie ostróżki i lato zostaje oficjalnie przypieczętowane. 

Hortensje nigdy nie pozwolą przejść obok siebie obojętnie. Ich olbrzymie i masywne globusy kwiatów są najbardziej romantycznymi ze wszystkich lipcowych akcentów, bo nie w kształcie, ale w kolorze tkwi ich moc.


Hortensje pudrują ogród słodkim różem i subtelnym indygo w zależności od swojego widzimisię.

Wcale nie oznacza to jednak, że takie z nich znowu kapryśne damy, bo kolor kwiatów hortensji można regulować, a wszystko zaczyna się od korzeni: grunt, to odpowiedni grunt.


zdjęcie niebieskich hortensji
Hortensje ogrodowe cieszą ogromnymi kwiatostanami, które posiadły zdolność zmiany zabarwienia.
Niebiański błękit, intensywny róż a może odcień pośredni? – sam możesz zdecydować na jaki kolor zakwitną Twoje hortensje!

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) potrafią zmienić kolor swoich kwiatów w zależności od odczynu podłoża w którym rosną. I tak kiedy ziemia jest zasadowa, hortensje wybarwiają się na różowo, a na glebach kwaśnych zakwitają na niebiesko. Jeśli w tej chwili nabrałeś podejrzeń, że najwyraźniej wagarowałem na lekcjach chemii i wszystko mi się pokręciło, to masz częściowo rację. Ale to nie ja, lecz hortensje są z klasyczną chemią na bakier! Za różowy kolor kwiatów hortensji odpowiadają barwniki antocyjanowe. Barwniki te mają zdolność łączenia się z glinem, a kolaboracja z tym pierwiastkiem skutkuje niebieskim zabarwieniem płatków. Rzecz w tym, że związki glinu są rozpuszczalne w kwaśnym środowisku, zatem tam, gdzie ziemia jest kwaśna – o pH poniżej 5,5 – i zasobna w glin, hortensje zakwitną na niebiesko. Hortensje rosnące w podłożu zasadowym pozostaną różowe.


Możesz jednak wziąć sprawy w swoje ręce: posadź różowe hortensje w kwaśnej ziemi, od wczesnej wiosny podlewaj je odżywką z dodatkiem siarczanu glinu lub ałunu i na własne oczy zobacz niebiańską transformację. 


fioletowe hortensje ogrodowe
Niezdecydowane hortensje kwitną na fioletowo.

Największe i najbardziej zdumiewające spektrum barw zaprezentują hortensje rosnące w podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego lub w mieszance ziemi o różnym pH: wtedy nawet na jednym krzewie kwiaty mogą być częściowo różowe i częściowo niebieskie, a zazwyczaj prezentują barwny, romantyczny melanż. I tylko białe hortensje ogrodowe patrzą na te kaprysy zdegustowanym wzrokiem: same pewnie też by tak chciały, ale nie mając barwników zmieniających odcień już na zawsze pozostaną nieskazitelnie śnieżnobiałe. biała hortensja ogrodowa w czasie kwitnienia
Białe hortensje ogrodowe nie zmieniają zabarwienia kwiatów.

Śpiew ptaków, gra cieni czy kolorowe demonstracje – w każdym ogrodzie jak w prawdziwym talent show natura pokazuje swoje zdumiewające umiejętności i kiedy myślisz, że widziałeś już wszystko w poprzednim sezonie, nie możesz się bardziej mylić: ogród z pewnością zaskoczy Cię jeszcze niejednokrotnie. W lipcu przyglądnij się sekretom hortensji, które niczym Houdini prezentują swoje magiczne sztuczki. Przedstawienie czas zacząć!


Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

9 komentarzy:

 1. Żeby uzyskać niebieski kolor kwiatów, można w korzenie hortensji zakopać zdzewiejące żelazo.
  U mnie się to pięknie sprawdziło - kilkanaście największych gwoździ, jakie dało się kupić w sieciówce + kilka lat na to, żeby zardzewiały w glebie. I jest tak, jak Pan pisze: mam mix kolorów, może za kolejnych kilka lat zostanie tylko błękit. To taki rzadki kolor w ogrodach :)
  Lubię, nie muszę kupować do każdego krzaka osobnego nawozu, w małych ogrodach to ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze podważałam ten pogląd, że kolor hortensji zależy od ph podłoża. Twierdziłam, że kolor zależy od odmiany. Ba ! Nawet nadal tak twierdzę. Kupiliśmy kiedyś czerwoną hortensję. Było to wiosną. Nadeszły przymrozki i hortensję "szlag trafił". W tym roku odbiła i pokryła się zielonymi liśćmi. Zakwaszam jej podłoże regularnie aplikując pod nią kwaśne roztwory - a to po ogórkach kiszonych, a to po kapuście. Jak nie zobaczę to nie uwierzę ! Czekam na kwiaty i ciekawa jestem w jakim będą kolorze. Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym uważał z kiszonkami sporo w nich soli, która niekoniecznie sprzyja roślinom.

   Usuń
 3. Bardzo fajne są te hortensje, na prawdę jako kwiaty ogrodowe to jedne z moich faworytów jeśli chodzi o wygląd. Muszę sobie w nowym domku też zrobić ogród z hortensjami bo bardzo mi się to podoba a teraz po przeprowadzce to nawet ogrodu nie ma i trzeba od nowa wszystko po woli posadzić i zadbać o to. Bardzo fajne zdjęcia, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba przyznać, że hortensje prezentują się na tych zdjęciach (i nie tylko) cudownie! To bardzo ładne kwiaty, które uprawiać można również w donicach. Polecamy zajrzeć tu, w celu poszukiwania donicy, która dorówna pięknem hortensji! https://makeithome.pl/donice.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Te kwiaty są niesamowite. Z pewnością zasieję je na następny rok!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne kwiaty, które w moim ogrodzie goszczą w sporych ilościach. Uwielbiam ich różnorodność!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne kwiaty, sam takie mam u siebie w ogrodzie i zawsze uwielbiam patrzeć na nie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tym zasadowym pH to bym uważał. Hortensje ogrodowe nie lubią wysokiego pH, można je tym doprowadzić do chlorozy. P.S. czy na ostatnim zdjęciu to na pewno hortensja ogrodowa?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...