sobota, 3 marca 2018

Sekrety kwiatów #22: Niezapominajki

kolory niezapominajek
Ani się obejrzysz, a marzec namiesza w twoim ogródku jak w przysłowiowym garncu. Ziemia zaczynie się powoli roztapiać, a na jej wierzchu wyklują się pierwsze kiełki i nieśmiałe pączki. Wszystko to teraz przypomina jeszcze bardziej bezkształtną, budyniową szarą masę niż wykwintne danie, ale pod koniec miesiąca ogród będzie już nie do poznania. Pora zakończyć zimową ogrodniczą głodówkę. Wiosna podaje do stołu!


Zmiany widać z dnia na dzień; z godziny na godzinę pojawiają się coraz to nowe smaczki i apetyczne kąski. Chwilowo bulgoczą leniwie w małym marcowym rondelku, ale nim miesiąc dobiegnie końca każdy wypad do ogrodu będzie oznaczał skok na główkę wprost do wielkiego kotła. 

To głównie pogoda zaczyna pobudzać rośliny do życia, jak mocna kawa w poniedziałkowy poranek. Powietrze jest bardziej przejrzyste, i słońca jakby więcej, i niebo bardziej niebieskie… a może po prostu najadłem się za dużo wiosennego optymizmu? A niech tam nawet!
Bo kiedy, jeśli nie u progu nowego sezonu, będzie ku temu lepsza okazja? Kwiaty, drzewa i zdezelowany po zimie trawnik ochoczo otrząsają się z letargu, a ja razem z nimi. Staram się utrwalić w pamięci dzisiejszy obraz ogrodu bo wiem, że jutro ten sam ogród będzie już zupełnie innym miejscem. Każdy dzień marca jest niezapomnianym widokiem. A już za chwilę swoje trzy grosze do tego widoku dorzucą najbardziej niebiańskie ze wszystkich wiosennych kwiatów – niezapominajki.

Niezapominajki to jedne z tych kwiatów, których siła tkwi w ich liczbie.

różne kolory niezapominajek
Niebiesko-różowa chmura niezapominajek

Z każdą nowo rozwiniętą niezapominajką cząstka nieba spływa wprost do ogrodu. Cząstka czystego, pogodnego nieba w kolorze, którego odcień nazywamy na ich cześć: niezapominajkowym. Kiedy pierwsza niezapominajka pojawi się w ogródku kolejnych nie będziesz musiał zapraszać: rozsieją się same i każdej wiosny utworzą malownicze obłoczki. Romantyczne niezapominajki, chociaż najlepiej znane ze swojej popisowej niebieskiej barwy, potrafią jednak zaskoczyć.

Ogrodowe odmiany niezapominajki leśnej (Myosotis sylvatica) oraz niezapominajki alpejskie (Myosotis alpestris) kwitną nie tylko na niezapominajkowo: kilka z nich zakwita także na biało i różowo.

zdjęcie niezapominajek
Niezapominajki znamy najbardziej z niebieskiego odcienia kwiatów, ale równie atrakcyjne są odmiany o różowych i białych kwiatach.

Łącząc wszystkie trzy barwy kwiatów w odpowiednich proporcjach sam możesz wybrać niebo, którym pomalujesz ogród: na niebieskim tle dodaj białe chmurki lub różową wieczorną łunę. Każdego roku nowe pokolenie niezapominajek utworzy inny rysunek, który możesz korygować dosadzając lub ujmując roślin o odpowiednim kolorze kwiatów. Niebieskie niezapominajki dodatkowo same stworzą różowe akcenty, bo ich świeżo rozwijające się kwiaty są najpierw lekko różowe, a dopiero w pełni rozwinięte stają się niebieskie. Czy to wszystkie magiczne kolorowe sztuczki, które potrafią niezapominajki? Ależ skąd! W środku każdego kwiatu dostrzeżesz żółtą obrączkę, utworzoną przez pięć punkcików – wskaźników nektaru. Po zapyleniu odbarwiają się one na biało dając sygnał owadom, by poświęciły uwagę niezapylonym sąsiadom. Ile jeszcze barwnych sekretów kryją niezapominajki one same chyba tylko wiedzą, ale nie zdziw się, kiedy po kilku pokoleniach różowych i białych niezapominajek zacznie ubywać: rośliny zaczną wracać do swojego flagowego błękitu.

łąka z niezapominajek
Niezapominajki świetnie wyglądają na wiosennej łące kwietnej. Tutaj rosną ramię w ramię z fioletową dąbrówką rozłogową,, między nimi plączą się pojedyncze mniszki, a nad nimi żółte obłoczki formują jaskry ostre.

Słońce zauważalnie wyżej i dłużej maszeruje po niebie, kocie amory osiągają apogeum i znów przypominam sobie jak pyszny potrafi być świeży szczypiorek. W marcowym tyglu mieszają się rześkie smaki i aromaty, wyblakłe kolory dostają rumieńców i zaraz, jak zwykle o tej porze roku, zabraknie czasu by o wszystkim pamiętać i nasycić się do woli. Na szczęście lekkie jak bezowe chmurki niezapominajki nie dadzą o sobie zapomnieć.

niebieskie niezapominajki w ogrodzie
Wczesną wiosną niezapominajki mają zwarty i krępy pokrój. Kiedy tylko zrobi się cieplej wypuszczą kwiatostany wysoko ponad liście.

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

1 komentarz:

  1. Niezapominajki są to kwiatki z bajki..... , zgadzam się z tym i uwielbiam je :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...