wtorek, 12 grudnia 2017

10 niezwykłych książek dla ogrodników i przyrodników pod choinkę

książki dla ogrodnika i przyrodnika2017 sypnął szczodrze książkami, po które powinien sięgnąć każdy ogrodnik, przyrodnik i miłośnik natury. Doskonałe na długie jesienno-zimowe wieczory, w podróży i pod choinkę: wybrałem dla Was dziesięć książek, które polecam bez ogródek. Szukasz prezentu last minute? Chcesz dowiedzieć się o roślinach czegoś ekstra, ale masz dość sztampowych poradników uprawy? Wiesz, że ogródek to nie wszystko, potrafisz spojrzeć szerzej na przyrodę?
Te książki są właśnie dla Ciebie.


Och, jak się cieszę, że tyle ciekawych pozycji wydawniczych przyniósł nam 2017 rok, to nawet nie wiecie. Dla mnie, odkrywcy i poszukiwacza roślinnych tajemnic i tego, co ukryte pomiędzy liśćmi jest to szczególne ważne, bo umacnia mnie w przekonaniu jak bardzo fascynujący jest świat roślin i jak przyjemnie jest się nim dzielić z innymi.

Ze wszystkich książek około-ogrodniczych które ukazały się w 2017 lub nieco wcześniej wybrałem dziesięć, które spodobały mi się najbardziej i które polecam waszej uwadze. Nie znajdziecie w nich wskazówek jak uprawiać pomidory albo czym przepędzić mszyce, ale i tak każdy ogrodnik powinien je przeczytać. Bo chociaż nie są to typowe książki ogrodnicze, to traktują o tematach, które z ogrodnictwem kleją się mocniej niż ślimaki do sałaty.

No to jedziemy - kolejność przypadkowa. Sam wybierz własnego faworyta!

Sekretne życie drzew


Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte

Lektura "Sekretnego Życia Drzew" na zawsze zmieni twoje postrzeganie drewnianych olbrzymów. Drzewa odsłaniają tu swoje tajemnice a każda kolejna wizyta w lesie zmienia się w niesamowitą przygodę w trakcie której naprawdę możesz poczuć się częścią tętniącej życiem roślinnej społeczności. Peter Wohlleben okiem doświadczonego leśnika rozkłada las na czynniki pierwsze, ale nie tak jak Szyszko, bo "[...] nie tylko materialne korzyści winny uzasadniać naszą troskę o drzewa. To także drobne zagadki i cuda, których nie warto tracić. Pod dachem z liści codziennie rozgrywają się dramaty i wzruszające historie miłosne, to tam znajduje się ostatni skrawek natury - wystarczy otworzyć drzwi."

Sekretne życie drzew
Sekretne życie drzew

Przewodnik wędrowcaTristan Gooley
Wydawnictwo Otwarte

Chcesz tropić po tropach i śledzić po śladach jak zawodowiec? Drzemią w tobie jednocześnie zafascynowany roślinami Paszczak, żądny przygód Tatuś Muminka i Włóczykij, co nie może nigdzie zagrzać miejsca, bo coś ciągle gna go do przodu? "Przewodnik Wędrowca" będzie twoją podręczną biblią. Zero lania wody, osiemset pięćdziesiąt procent konkretów jak oglądać otaczającą nas naturę w jakości Full HD, a w chmurach zobaczyć więcej niż troskliwe misie. A najwięcej to jest o roślinach, więc chcesz to mieć.


Przewodnik wędrowca
Przewodnik wędrowca


Człowiek, który zrozumiał naturę

Nowy świat Alexandra von Humboldta


Andrea Wulf
Wydawnictwo Poznańskie

Kiedyś to się naprawdę odkrywało świat. Śladami Alexandra von Humboldta wyruszysz na podbój wulkanów Ekwadoru, spłyniesz łodziami po Orinoko, porozmawiasz z prezydentem USA Thomasem Jeffersonem i uknujesz teorię wszystkiego z Goethem, nawet jeśli w szkole miałeś dwóję z "Fausta". Fascynująca biografia przyrodnika i podróżnika, który potrafił połączyć kropki jak nikt przed nim i nikt po nim. Będziesz onieśmielony i zdumiony ile w życiu można osiągnąć, zwłaszcza kiedy jedyne co dzisiaj zdobyłeś to trzynaście lajków i sześć serduszek na fejsie pod nowym selfie. Po tej lekturze polubisz biografie.


Człowiek, który zrozumiał naturę
Człowiek, który zrozumiał naturę


Prywatne życie łąkiJohn Lewis-Stempe
Wydawnictwo Poznańskie


"Prywatne Życie Łąki" to barwna, ale niespieszna analiza brytyjskiego sielskiego życia w którym ludzie grają najwyżej drugoplanowe role. John Lewis-Stempel w formie kalendarza (a zarazem pamiętnika) skrupulatnie notuje każdy najdrobniejszy szczegół rozgrywających się na łące wydarzeń, które układają się w strumień niezwykłych opowieści. Czytając "Prywatne Życie Łąki" przekonasz się jak mało jeszcze wiesz o tym na pozór monotonnym krajobrazie. Bo łąka to nie tylko trawa, to tętniąca życiem maszyneria z kalejdoskopem barw, dźwięków i zapachów. Myślisz, że z książki o łące nie dowiesz się niczego o swoim ogrodzie? Nic bardziej mylnego, bo praktycznie każdy ogródek ma trawnik, a "jeśli się nad tym zastanowić, trawnik nie jest niczym innym jak łąką w niewoli."


Prywatne życie łąki
Prywatne życie łąki

Triumf nasionThor Hanson
Wydawnictwo 4A Oficyna

czyli o tym jak ziarna, pestki i orzechy podbiły królestwo roślin i zmieniły naszą cywilizację. Thor Hanson zabierze cię ze sobą w pełną zwariowanych perypetii podróż, by dotrzeć do sedna rzeczy i znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie dręczące ludzkość: co było pierwsze, nasiono czy roślina? Czytając tą książkę ubawisz się do łez i posiądziesz masę użytecznej wiedzy na temat nasion. Ale przede wszystkim zdasz sobie sprawę z tego, że zwykłe nasiona są tak fascynujące, że już dawno powinieneś o nich wiedzieć wszystko. No, to teraz jesteś na najlepszej ku temu drodze. "Gdy rośliny zarodnikowe uprawiają seks, zwykle robią to w ciemnych, mokrych miejscach, w dodatku często same ze sobą". Błagam o drugą szansę i możliwość napisania tego na sprawdzianie z biologii. Oczywiście liczę na szóstkę w koronie.


Triumf nasion
Triumf nasion

Botanicum


Katie Scott & Kathy Willis
Wydawnictwo Dwie Siostry

Kiedy byłem jeszcze brzdącem moją ulubioną książką była "Encyklopedia zwierząt" pełna wspaniałych ilustracji gatunków w których istnienie trudno było mi wówczas uwierzyć. Gdybym miał wtedy "Botanicum", zapewne nigdy nie zagrzałoby miejsca na półce. Ślinka aż cieknie na widok bajkowych, ale realistycznych w najdrobniejszych szczegółach rycin, które otwierają wrota do roślinnego raju. Najpiękniejsze ze wszystkich kont instagramowych - na papierze i w dużym formacie.


Botanicum
Botanicum


O.G.R.Ó.D.

Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze


Ewa Kołaczyńska & Adam Wójcicki
Wydawnictwo Dwie Siostry

A to niespodzianka! Ogrody Polskie i światowe, zwykłe i te zupełnie nietypowe przedstawione w formie komiksowej. Najmłodsi ogrodnicy będą wniebowzięci, a dorośli amatorzy ogródkowania przypomną sobie czasy, kiedy na trawnik wchodzili po drabinie. Najfajniejsze jest w tym wszystkim jednak to, że to jedyna pozycja z całej tutejszej dziesiątki w całości Made in Poland, czyli Polak potrafi nie tylko narzekać, a wydawnictwo Dwie Siostry ma w swoim rękawie drugiego asa. W O.G.R.O.D.zie można się i zaczytać i zaoglądać, najlepiej przy pachnącej choince.


O.G.R.Ó.D.
O.G.R.Ó.D.Mądrość i cuda świata roślin


Jane Goodall
Wydawnictwo Marginesy

Rośliny są świetne, wiadomo. Wie o tym także Jane Goodall, słynna badaczka szympansów, która tym razem proponuje swoje spojrzenie na królestwo roślin opisane pod dokładnie każdym kątem. Kompendium wiedzy o roślinach, nad którym długo myślałem, czy je polecać. Jane przyznaje, że czerpała swoją wiedzę z wielu źródeł, ale wiecie: co innego czytać, co innego samemu badać i doświadczać. Jane doświadczeń na pewno nie brakuje, chociaż trudno mi się oprzeć wrażeniu, że jej podejście do roślin jest mocno staroświeckie. Dla mnie, biotechnologa z wykształcenia, rozdział o roślinach modyfikowanych genetycznie jest nie do przełknięcia. Ale każdy ma prawo do własnych poglądów, czy nie na tym polega też tolerancja? W telewizji publicznej tego nie znajdziecie, ale ja z chęcią polecę coś dla przeciwwagi. Blame it on Christmas.


Mądrość i cuda świata roślin
Mądrość i cuda świata roślin


Żądła rządzą


Moje przygody z trzmielami


Dave Goulson
Wydawnctwo Marginesy

W te święta zrób sobie małą przyjemność: zjedz kilka pierogów więcej bez wyrzutów sumienia, wydaj ostatni grosz na skarbonkę, ubierz seksowną bieliznę pod stary sweter albo dowiedz się wszystkiego o reintrodukcji trzmieli paskowanych do Wielkiej Brytanii. Ale nie, serio tego potrzebujesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz. Przebrnij przez prolog, w którym autor wspomina jak w dzieciństwie zamordował siekierą swoje przepiórki a później pochował je przy skalniaku i nie zaśmiej się ani razu, a dostaniesz order naczelnego ponuraka. Jeśli jako dziecko byłeś małym odkrywcą-przyrodnikiem, odnajdziesz w tej książce bliskie sercu historie. Oraz dowiesz się pięciuset gigabajtów wiedzy o najbardziej rozkosznych stworzeniach na ziemi - trzmielach - czyli o pięćset gigabajtów więcej niż wiesz teraz.


Żądła rządzą

Żądła rządzą


Inteligencja kwiatów


Maurice Maeterlinck
Wydawnictwo MG

Polskie wydanie książki napisanej 110 lat temu jest prawdziwą perełką wśród wszystkich tegorocznych pozycji o roślinach. Czy taki staroć może nas jeszcze czegoś nauczyć? Owszem, tym bardziej w tak smacznej oprawie. Nie odkryjesz w niej Ameryki, ale nie możesz sobie pozwolić jej nie znać. Zwykle nie lubię, gdy rośliny mierzy się ludzką bądź zwierzęcą miarą, próbując na siłę udowodnić, że one też są inteligentne, ale gdy czytam, że "Zdarzają się kwiaty i rośliny niezręczne i niefortunne, ale jednak i te nie są pozbawione w zupełności rozsądku i sprytu" to zgadzam się na wszystko. W tym zestawieniu "Inteligencja Kwiatów" jest w ścisłej czołówce książek o kwiatach nadających się na elegancki prezent dla każdego.


Inteligencja kwiatów
Inteligencja kwiatów


Które z książek o roślinach lub przyrodzie z kończącego się roku tobie najbardziej przypadły do gustu?

7 komentarzy:

 1. "Sekretne życie drzew" i "Duchowe życie zwierząt" a także "Opowieści" Simony Kossak to pozycje, które w tym roku skradły mój czas ;) Swoją drogą, Twoją listę chętnie zachomikuję, bo już widzę kilka ciekawych pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe zdjęcia, a pomysły na tło do książek fantastyczne!

  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie dziękuję za ten wpis. Lista okazała i arcyciekawa. Dwie z tych książek właśnie czytam, a kilka pozostałych będę chciał dokupić. A przy okazji - rewelacyjnie zaaranżowane zdjęcia - mogę się założyć, że zostaną masowo rozkradzione i będą się cyklicznie pojawiać na innych stronach :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co prawda już po świętach, jednak dziękuję bardzo za ten wpis. Od dawna poszukiwałam jakiś wartościowych książek o ogrodnictwie, jednak sama na własną rękę nie mogłam nic znaleźć. Twoje propozycje wydają się być bardzo ciekawe i w wolnym czasie dokładniej się im przyjrzę i z pewnością wybiorę w końcu coś dla siebie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. parę z tych ksiażek mam , ale skarpety masz zajefajne , gdzie kupiłeś ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja polecam "Anastazję" Władimira Megre :) Jest tam wiele ciekawych rzeczy dla ogrodników :)
  Interesujący jest też "Ogród Gai" Toby Hemenway'a.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam takie same skarpety jak Ty! Książki sukcesywnie uzupełniam, super lista! Ja ze swojej strony polecam "Z uchem przy ziemi". Czytałeś?.☺️ Serdecznie wszystkim polecam. ☺️☺️☺️ Pozdrawiam. Anna.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...