wtorek, 5 września 2017

Sekrety kwiatów #16: Kanny

kwiaty paciorecznikaZanim znowu wygonię Cię do ogródka, byś od zupełnie innej strony przyjrzał się swoim kwiatom i poznał ich kolejny zwariowany sekret, weź czystą kartkę papieru i ołówek a następnie tak jak potrafisz narysuj pierwszy kwiat, który przyjdzie ci na myśl - tak jakbyś patrzył na niego z góry. Rach-ciach, kółeczko a dookoła kilka płatków. Gotowe? Teraz prostą kreską przedziel narysowany kwiat na połowy. Ile takich odcinków uda Ci się wykreślić i właściwie czemu ma służyć takie bazgrolenie przypominające czasy szkolnej ławy, kiedy wrześniowy ogród wciąż kusi kolorami, zapachami i fakturami…?kanny w ogrodzie
Szlachetne odmiany pacioreczników zachwycają kolorami kwiatów

Zanim więc pójdziesz w teren na zajęcia praktyczne (albo po prostu na wagary, chociaż każda wizyta w ogrodzie potrafi być pouczająca i pełna nowych doświadczeń) zauważ, że bardzo wiele kwiatów w uproszczeniu wygląda jak ten, który właśnie narysowałeś – mniej więcej jak stokrotka. Takie kwiaty mają jedną, dwie lub dużo więcej płaszczyzn symetrii, które dzielą je na jednakowe części. Są to najstarsze ewolucyjnie kwiaty promieniste. Bardziej od nich zaawansowane kwiaty grzbieciste mają tylko jedną płaszczyznę symetrii: można je przeciąć na pół tylko w jeden możliwy sposób by otrzymać identyczne połowy. Przykładami takich kwiatów są pachnące groszki lub lwie paszcze, których sekrety poznałeś w poprzednio. Ale Matka Natura nie byłaby sobą, gdyby nie stworzyła kwiatów tak niesymetrycznych, że choćbyś dwoił się i troił nie podzielisz ich na dwie jednakowe części; ani na papierze ani w ogrodowym trójwymiarze. Znalezienie takich kwiatów wcale nie jest łatwe, ale ułatwię ci to zadanie i podpowiem, że jeśli wiosną posadziłeś sobie pacioreczniki (kanny) to rozwiązanie kwitnie właśnie na twoich rabatach.

kwiat kanny

Teraz możesz już wybiec do ogrodu, uważnie przyglądnąć się kwiatom paciorecznika i sprawdzić dlaczego są takie nietypowe. Wiele ogrodowych odmian pacioreczników wydaje okazałe kwiaty o nachodzących na siebie szerokich płatkach i trudno dostrzec w nich coś szczególnego poza tym, że bez dwóch zdań są po prostu piękne i egzotyczne. Ogromne, przypominające bananowce liście często są zresztą tak samo (jeśli nie bardziej!) atrakcyjne jak kwiaty. Jeśli pozwolisz kannom zawiązać nasiona doczekasz się błyszczących czarnych kuleczek wielkości grochu. Rośliny, które otrzymasz po ich wysianiu dadzą mniej ozdobne, ale bardziej pierwotne kwiaty, najczęściej w kolorze czerwonym. Badając je dokładnie od razu zauważysz, że rzeczywiście są niesymetryczne i nie sposób przeciąć je na dwie części tak, by obie połówki były identyczne bo każdy z płatków ma inny kształt i wielkość, a wszystkie ułożone są lekko spiralnie i wychodzą jakby jeden z drugiego.

canna edulis
Wyhodowane z nasion pacioreczniki najczęściej dają skromne, czerwone kwiaty u których brak symetrii jest szczególnie dobrze widoczny.

Wiem, że jeśli tylko uprawiasz pacioreczniki na pewno jesteś z nich dumny jak paw bo są to rośliny, które naprawdę potrafią zrobić duże wrażenie. Ale czy przypuszczałeś, że dzięki ich kwiatom nadrobisz kiedyś braki w geometrii? Albo że rzucą wyzwanie twoim plastycznym umiejętnościom? Na dziś jednak wystarczy tych matematyczno-ogrodowych korepetycji. W nagrodę za aktywny udział w lekcji chwyć za kredki i pokoloruj kwiat, który narysowałeś na początku.
Bo ani na naukę, ani na kolorowanie kwiatów nigdy nie jest za późno!

kwiaty kanny
Kwiaty paciorecznika ogrodowego wyróżniają się spośród innych tym, czego nie mają: symetrii! Nie można im za to odmówić uroku, bo kanny to jedne z największych i najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych.

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!


5 komentarzy:

 1. Świetnie wygląda! Już na zdjęciach robią duże wrażenie, co dopiero w rzeczywistości. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kwiaty, mam je również u siebie, powiedz mi czy mogę coś teraz zasadzić na przyszły roku już? Bo szukam jakichś prac ogrodowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne kwiaty! Aż się napatrzeć nie można :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo piękne zdjęcia. Przyznam że ten wstęp (o ewolucji kwiatów) jest bardzo ciekawy. Rzadko się zwraca uwagę na takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...