środa, 7 czerwca 2017

"Show Gardens" na Chelsea Flower Show 2017

relacja z chelsea flower show 2017Ogrody  pokazowe na londyńskiej wystawie RHS Chelsea Flower Show rywalizują o zwycięstwo i medale w trzech kategoriach: Show Gardens, Fresh Gardens i Artisan Gardens. Takich ogrodów nie zobaczysz na żadnych polskich targach ogrodniczych. W tym wpisie poznasz dziewięć ogrodów pokazowych z kategorii Show Gardens, które zaprojektowano i zrealizowano specjalnie na Chelsea 2017. Tutaj niemożliwe nie istnieje: chcieć to móc!The M&G Garden


Nagrody Best Show GardenGold Medal
Projekt James Basson
Wykonawca Crocus
Sponsor M&G Investments


W ogrodzie tym zastosowano monumentalne bloki piaskowca z maltańskiego kamieniołomu i rodzimą roślinność Malty: od traw i gatunków zimozielonych po byliny i chwasty typowe dla klimatu śródziemnomorskiego. Szachownica prostopadłościanów dzieli ogród na odrębne strefy i poziomy, a rośliny stopniowo zagnieżdżają się w najbardziej niedostępnych miejscach na skalnych półkach. Projekt zrealizowano z niesamowitym rozmachem, trudno jednak uciec od skojarzeń z berlińskim Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy.Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Piaskowcowe bloki można np. zastąpić jednakowymi donicami (ale w różnych rozmiarach) ustawionymi na tarasie lub na trawniku prowadzonym w formie łąki.

Więcej o ogrodzie pokazowym The M&G Garden


Breaking Ground


Nagrody Gold Medal
Projekt Andrew Wilson and Gavin McWilliam
Wykonawca The Outdoor Room
Sponsor Darwin Property Investment Management Ltd

Ogród symbolizujący proces uczenia się i zapamiętywania w którym wykorzystano trójwymiarowe metalowe konstrukcje dzielące przestrzeń. Sposób ułożenia płyt chodnikowych i połączenia drucianych konstrukcji zainspirowane zostały połączeniami pomiędzy neuronami. Na czarnym murze kredą wypisane zostały marzenia i dążenia uczniów Wellington College’s, gdzie szczególną uwagę przywiązuje się do przełamywania barier. Łąką pełna fioletowych szałwii symbolizuje myślenie lateralne, a białe baldachy - nagłe przebłyski i nowe idee. Zbiornik wodny przełamuje zarówno część brukowaną jak i metalowe ściany. Na drugim brzegu wyrastają nowe pomysły - trzeba tylko znaleźć do nich drogę.Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Warto zwrócić uwagę na na wspaniałe połączenie zieleni i fioletu oraz złagodzenie tego przejścia: po raz pierwszy widziałem tutaj niebieskawe ośmiały (Cerinthe major) w tak udanej aranżacji.

Więcej o ogrodzie pokazowym Breaking Ground


The Linklaters Garden for Maggie’s

Nagrody Gold Medal
Projekt Darren Hawkes
Wykonawca Bowles & Wyer
Sponsor Linklaters

Żeby zobaczyć ten ogród, trzeba było stać w długiej kolejce a później wejść do wysokiego na 3m żywopłotowego labiryntu i podziwiać ogród z góry. Inspiracją do powstania tego projektu było zrozumienie potrzeby ludzi chorych na raka do przebywania w zielonych, spokojnych i przynoszących wytchnienie miejscach. Bazaltowy beton zastosowano tutaj w różnych formach: od gładko wypolerowanych ścian do drobnego kruszywa. Po usłyszeniu diagnozy kruche, ale poukładane życie może rozsypać się na kawałki. Wciąż jednak można zbudować z nich nowe, jeszcze trwalsze fundamenty.
Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Zastosuj w swoim ogrodzie kamień w tym samym kolorze, ale w różnej postaci: kamiennych ławek, żwiru na ścieżce, posadzki, ścian.

Więcej o ogrodzie pokazowym The Linklaters Garden for Maggie’s


Royal Bank of Canada Garden


Nagrody Gold Medal
Projekt Charlotte Harris
Wykonawca Landscape Associates
Sponsor Royal Bank of CanadaOgród inspirowany bogactwem kanadyjskich lasów borealnych i słodkowodnych jezior. Projektantka podpatruje kanadyjski krajobraz i używa jego elementy w swoim projekcie: miedziane wnętrze pawilonu przypomina o bogactwie ukrytych pod ziemią rud minerałów a do wykończenia powierzchni pawilonu i siedzisk używa wypalanego modrzewia. W warstwie roślinnej na pierwszy plan wybijają się ogniste orliki kanadyjskie i lodowate kamasje. Sosny Banksa także znalazły się tutaj nieprzypadkowo: ich szyszki otwierają się i uwalniają nasiona dopiero po przejściu pożaru i symbolizują odradzające się życie.Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Nie bój się łączyć kwiatów o kontrastowych kolorach i roślin o zupełnie różnych pokrojach i "ciężkości": iglaków i traw. Wykorzystaj też materiały występujące naturalnie w okolicy.

Więcej o ogrodzie pokazowym Royal Bank of Canada Garden


The Morgan Stanley Garden


Nagrody Best Show Garden - People's Choice, Silver-Gilt Medal
Projekt Chris Beardshaw
Wykonawca Chris Beardshaw Ltd
Sponsor Morgan Stanley


Ogród inspirowany fraktalami i wzorami powtarzającymi się w naturze, muzyce, sztuce i społecznościach. Kręta ogrodowa ścieżka prowadzi przez trzy odrębne obszary: z leśnego zakątka (z drzewami, paprociami, pierwiosnkami i liliami) przez loggię z dębu i piaskowca (o dachu w kształcie liścia) na słoneczny kwietne rabaty (z kwiatami i ziołami wśród których dominuje biały, fioletowy i pomarańczowy kolor). Przy ścieżce i w ściennych nawach umieszczono abstrakcyjne rzeźby, nie zabrakło tutaj także cisowych topiarów, a wespół ze sprawdzonymi łubinami, szałwiami i dzwonkami rosną trudne w uprawie, ale zachwycające niebieskie maki - mekonopsy i gigantyczne lilie himalajskie.
Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Połącz sprawdzone, łatwe w uprawie kwiaty z wymagającymi ciekawostkami. Podziel ogród na różne obszary, w których posadzisz rośliny dobrane tak, by jak najlepiej pasowały do danego stanowiska.

Więcej o ogrodzie pokazowym The Morgan Stanley Garden


Silk Road Garden, Chengdu, China


Nagrody Silver-Gilt Medal
Projekt Laurie Chetwood and Patrick Collins
Wykonawca Willerby Landscapes Ltd
Sponsor Creativersal


Ogród pełen kontrastów, podzielony stopniowo blednącymi, różowymi pionowymi płytami pomiędzy którymi posadzone zostały rośliny o chińskim rodowodzie, m.in. różaneczniki, piwonie, pierwiosnki i kaliny sztywnolistne. "Jedwabny Ścieżka" przecina ogród symbolizując kulturowe, handlowe i ogrodnicze dziedzictwo historycznego Jedwabnego Szlaku. Z jednej strony ogród zalewa bogactwo kwiatów, z drugiej spokojna zieleń na żwirowym podłożu. Chengdu, stolica starożytnego państwa Shu, znana była jako kraina obfitości ze względu na żyzne ziemie i sprzyjający klimat.Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Nie bój się eksperymentować z jaskrawym kolorem tła dla roślin i wybierz takie gatunki, które będą z nim współpracować zamiast się kłócić. Podziel ogród na strefy wykorzystując panele w różnych odcieniach.

Więcej o ogrodzie pokazowym Silk Road Garden, Chengdu, China


500 Years of Covent Garden


Nagrody Silver Medal
Projekt Lee Bestall
Wykonawca JPH Landscapes
Sponsor Capital & Counties Properties PLC


Ogród ten celebruje 500-letnią historię Covent Garden, obecnej dzielnicy Londynu, która z jabłoniowego sadu zamieniła się w pulsującą życiem część olbrzymiej metropolii znaną głównie z giełdy kwiatowo-warzywnej. Mamy więc romantyczne róże i biel, których w kwitnących jabłoniowych sadach nie brakuje, ale też formalne żywopłoty i topiary. Nie zabrakło także 30-letnich jabłoni. Żelazne turkusowe łuki nawiązują do tych dźwigających dach pasażu handlowego, z którego słynie dzisiejszy Covent Garden.

Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Romantyczne biało-różowe nasadzenia z łubinami i piwoniami - tradycyjnymi kwiatami znanymi od pokoleń. Pergole pomaluj na ten sam odcień co donice, aby wszystkie elementy małej architektury ogrodowej współgrały ze sobą kolorystycznie.

Więcej o ogrodzie pokazowym 500 Years of Covent Garden


The Welcome to Yorkshire Garden


Nagrody Silver Medal
Projekt Tracy Foster
Wykonawca Landform Consultants
Sponsor Welcome to Yorkshire

Kamienne stopnie prowadzą od ruin opactwa (a w środku perełka: iluzja krajobrazu!) do białych klifów nad brzegiem morza. Tak, tak: odtworzono tutaj wzgórze, kawałek morza i wapienny klif. Przy brzegu zacumowała odrapana łajba, a na wzgórzu wyrosła łąka kwietna uzupełniona majestatycznymi naparstnicami czającymi się za ławeczką. Nie zabrakło też roślin skalnych (np. zawciąg nadmorski) i wysokiego ostrogowca czerwonego którego uwielbiają pszczoły i trzmiele. Yorkshire zaprasza w swoje progi!
Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do własnego?
Nie wstydź się odrapanej ściany budynku sąsiada lub zdewastowanego murku - wokół nich także może wyrosnąć wspaniały ogród. Połącz kwiaty polne z ogrodowymi.

Więcej o ogrodzie pokazowym The Welcome to Yorkshire Garden

Greening Grey Britain


Oto ogród specjalny, który nie brał udziału w konkursie. Pokazano w nim inspirujące pomysły i kierunki, w których może ewoluować miejska przestrzeń. Jest to pierwszy ogród pokazowy w historii RHS Chelsea Flower Show w którym zastosowano elementy street artu. W nasadzeniach użyto niewymagających, ale efektownych roślin zmniejszających zanieczyszczenie powietrza i odpornych na suszę. Na balkonie nie zabrakło warzyw uprawianych w donicach (nawet kukurydzy!) oraz w pionowych doniczkach modułowych (zielona ściana). Ogród Greening Grey Britain to miejsce dla ludzi i przyjazne ludziom, ale też wszystkim dzikim zwierzętom: od drobnych gryzoni po owady zapylające. Nic, tylko czerpać z niego pełnymi garściami!Jaką inspirację można przenieść z tego ogrodu pokazowego do przestrzeni miejskiej?
Wielkoformatowe reklamy, murale, graffiti na ścianach- są niczym przy wielokolorowych kompozycjach jakie potrafią namalować kwiaty. Przestrzeń miejska nie może poddać się betonowej fali i nie ma takiego miejsca, które nie nadawałoby się do uprawy roślin.

Więcej o ogrodzie pokazowym Greening Grey Britain

6 komentarzy:

 1. mam problem z wyświetleniem tych nagrań bądź zdjęć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tego sporo, więc pewnie trzeba chwilę poczekać aż się załadują, ale warto! ;)

   Usuń
 2. Czy orientujesz się może co to za cudna odmiana szałwii m.in. ze slajdu 10 w ogrodzie The Morgan Stanley Garden? :)
  Btw. zazdroszczę takiej wycieczki. Muszą jej towarzyszyć niezłe emocje :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to szałwia omszona ‘Caradonna’. Emocje były nieziemskie!

   Usuń
 3. Najbardziej podoba mi się Morgan Stanley Garden - dużo fantastycznie skomponowanych kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ to jest piękne. Nie mam chyba swojego ulubionego - wszystkie mi się podobają. Moim marzeniem jest mieć kiedyś taki bujny ogród pełen kwiatów. :)

  Martyna // Strona

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...