czwartek, 26 stycznia 2017

10 kwiatów domowych bezpiecznych dla psa i kota

pies i kot mogą zatruć się kwiatami doniczkowymiOgromna liczba domowych kwiatów doniczkowych może zaszkodzić naszym pupilom. Popularne draceny, filodendrony czy zamiokulkasy otwierają listę roślin toksycznych dla zwierząt domowych. Ciekawski kot lub niesforny pies mogą zjeść trującą roślinę i - w najlepszym przypadku - skończy się to dla nich kłopotami trawiennymi, ale nieraz mogą znaleźć się w dużo gorszych opałach. Jak temu zaradzić? Najlepiej uprawiać w domu tylko takie kwiaty, które są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Oto 10 z nich - popularnych i łatwych w uprawie, które nie zaszkodzą ani pieskom, ani kotom.


Sprawdzenie jak bardzo lub w jakich ilościach dane rośliny są trujące dla psa lub kota jest bardzo trudne. Ciężko oczekiwać, że ktoś przeprowadzi takie eksperymenty kosztem zdrowia zwierząt tylko po to, żeby się dowiedzieć. Źródłem większości informacji jakie udało się dotychczas na ten temat zgromadzić są nieszczęśliwe wypadki lub przypadki: np. zwierzę zjadło z ciekawości liść danej rośliny i rezultaty były dla niego przykre. Ale nie zawsze z całą pewnością możemy powiedzieć czy dany gatunek jest śmiertelnie trujący dla zwierzęcia. Wiele gatunków roślin, które wymienia się jako trujące trafiło na czarną listę tak na wszelki wypadek, np. dlatego że są blisko spokrewnione z roślinami których toksyczne działanie zostało potwierdzone, więc lepiej dmuchać na zimne. W niektórych przypadkach tylko wybrane części roślin są trujące - najczęściej kolorowe, czarne lub czerwone owoce. W jeszcze innych okazują się po prostu niejadalne, podrażniają żołądek i nasz pupil cierpi po nich na niestrawność.


Wrodzona ciekawość nie pozwoli żadnemu kotu przejść obojętnie obok wszystkiego, co się porusza.
Dotyczy to także roślin doniczkowych.


O tym trzeba pamiętać!

Rośliny, które wybrałem są bezpieczne zarówno dla ludzi jak i psów i kotów. Oczywiście - w rozsądnych ilościach. Podgryzienie jednego czy siedmiu listków nie powinno zakończyć się wizytą u weterynarza.

Trzeba jednak pamiętać, że mogą wystąpić inne okoliczności:

- każdy pies lub kot może być uczulony na daną roślinę
- nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć czy zwierzę nie zjadło jej zbyt dużo
- reakcja organizmu na połączenie podgryzionej rośliny z uprzednio zjedzonym pożywieniem może być nieprzewidywalna
- zwierzę może się zadławić fragmentem każdej rośliny
- niektóre gatunki nie są trujące, ale i tak mogą być niebezpieczne: ostre ciernie, twarde łodygi czy nitkowate liście zawsze mogą sprawić nieprzewidziane przykrości
- roślina nietoksyczna dla ludzi może być niebezpieczna dla zwierząt i na odwrót


A teraz przejdźmy do rzeczy, oto

10 kwiatów doniczkowych BEZPIECZNYCH dla psów i kotów:


1. Begonia królewska (Begonia rex)


Elżbieta II wśród wszystkich begonii, wytwarza wspaniałe liście o trójwymiarowej fakturze i różowopastelowych tonach. Kwitnie na różowo, ale u większości jej odmian to liście, a nie kwiaty, stanowią główną ozdobę.


Pielęgnacja: Begonia królewska nie lubi stać w bezpośrednim słońcu, a zbyt często podlewana szybko może zacząć gnić. Królewskie wymagania? Niekoniecznie, po prostu odsuń begonię od okna i podlewaj kiedy ziemia w doniczce wyschnie, a jej wysokość będzie zadowolona.

Optymalna temperatura uprawy: 15-21°C
Podłoże: przepuszczalna ziemia bez wapnia
Max. wysokość x szerokość: 40cm x 35cmbegonia królewska
✔ Begonia królewska nie szkodzi ani psom ani kotom


2. Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)


Jedna z najpopularniejszych domowych palm. Z krótkiego kłącza wyrastają pierzaste i miękkie liście. Dorosłe rośliny kwitną żółtymi kwiatami zebranymi w rozgałęzione miękkie kłosy. Owoce są wielkości grochu.

Pielęgnacja: Preferuje stanowisko jasne lub półcieniste, w pełnym słońcu liście mogą ulec poparzeniu. Latem podlewaj tak często, aby ziemia była stale wilgotna; zimą podlewaj umiarkowanie.

Optymalna temperatura uprawy: latem 18-25°C; zimą wystarczy 12-15°C
Podłoże: zasobne w próchnicę, o pH 5-6
Max. wysokość x szerokość: 3m x 2,5m


chamedora
✔ Chamedora jest bezpieczna dla zwierząt domowych.

3. Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha)


Fiołki afrykańskie, czyli sępolie, potrafią kwitnąć 12 miesięcy w roku. Ich aksamitne w dotyku liście ułożone są jak dachówki, aby nie zasłaniały się wzajemnie i wyłapywały jak najwięcej światła. Kompaktowe, kolorowe i niekłopotliwe - takie są właśnie fiołki.


Pielęgnacja: Ustaw fiołka w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu; w zimie przy oknie wychodzącym na wschód lub południe, a w lecie - na zachód. Fiołki lubią wysoką wilgotność powietrza.

Optymalna temperatura uprawy: 15-21°C; nie lubi nagłych zmian temperatury i przeciągów.
Podłoże: przepuszczalne, torfowe lub uniwersalna ziemia do kwiatów wymieszana z solidną garścią perlitu.
Max. wysokość x szerokość: 15cm x 25cmfiołek afrykański
✔ Fiołek afrykański jest bezpieczny dla psów i kotów


4. Guzmania języczkowata (Guzmania lingulata)


Z rozety sztywnych, plastikowych w dotyku liści guzmanii wyrasta kolorowy kwiatostan. Popularna roślina doniczkowa, którą ciężko zamęczyć i zrobić jej krzywdę. Odporna także na psie i kocie zakusy. 


Pielęgnacja: Lubi dużo świeżego powietrza i nawadnianie poprzez lanie wody do środka rozety. podlewaj tylko miękką wodą.

Optymalna temperatura uprawy: powyżej 15°C, kocha wilgoć i upały
Podłoże: mieszanka torfu, piasku i próchnicy
Max. wysokość x szerokość: 45cm x 25cmguzmania
✔ Guzmanią nie zatrują się psy i koty

5. Maranta białounerwiona (Maranta leuconeura var. erythroneura)


Na wielobarwnych liściach maranty szczególnie wyraźnie odznacza się czerwony rysunek przypominający rybie ości. Rośnie zwykle w niezdecydowanej formie, wyprostowano-płożąco-zwisającej. Roślina nie wydziela żadnego zapachu i jest obojętna dla zwierząt domowych.


Pielęgnacja: Maranta wymaga jasnego pomieszczenia, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. W czasie upałów ustaw doniczkę na szerokiej podstawce wypełnionej wodą i grubym żwirem dla podniesienia wilgotności powietrza.

Optymalna temperatura uprawy: dobrze rośnie w stałej temperaturze pokojowej.
Podłoże: lekko kwaśne, torfowe. Maranta wymaga częstego odmładzania i przesadzania.
Max. wysokość x szerokość: 30cm x 30cmmaranta
✔ Maranta nie zaszkodzi zwierzętom domowym

6. Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)


Większość paproci, które uprawiamy jako kwiaty domowe, nie jest toksyczna dla zwierząt. Nefrolepis jest najpopularniejszą, najbardziej niezniszczalną paprotką. Najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach i naściennych kwietnikach, czyli tam, gdzie zwierzęta i tak zwykle go nie dosięgną. Ale jeśli im się to mimo wszystko uda, to na pewno im nie zaszkodzi.


Pielęgnacja: Dobrze rośnie w wilgotnym otoczeniu, np. w łazience. Spryskuj nafrolepisa miękką wodą i od czasu do czasu usuń z liści kurz - zmyj go pod prysznicem.

Optymalna temperatura uprawy: 15-26°C. Nefrolepis, jak każda paproć, nie znosi przeciągów.
Podłoże: torfowe, lekkie i przepuszczalne.
Max. wysokość x szerokość: 90cm x 180cm


paprotka
✔ Nefrolepis i inne paprocie są bezpieczne dla psa i kota

7. Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata)


Nolina w naturze osiąga znaczne rozmiary, ale ponieważ rośnie powoli (ok. 2,5 cm rocznie) nie trzeba się martwić że kiedyś przebije sufit. W pniu przypominającym stopę słonia nolina magazynuje wodę. Liście formują pióropusz, przez co nolina pokrojem przypomina egzotyczną palmę.


Pielęgnacja: Pochodzi z Meksyku i Teksasu, więc możesz ją ustawić w pełnym słońcu do którego jest przyzwyczajona w naturze. Zimą ogranicz podlewanie, zwilżając ziemię tylko tyle, aby roślina nie uschła. Latem możesz ją wynieść na taras lub balkon.

Optymalna temperatura uprawy: od 10°C w zimie do 21°C latem
Podłoże: nolina nie lubi przesadzania, więc uważaj na jej korzenie przy zmianie doniczki. Preferuje gliniaste podłoże.
Max. wysokość x szerokość: 10m x 2mnolina
✔ Nolina nie zaszkodzi psu ani i kotu

8. Storczyk falenopsis (Phalaenopsis sp.)


Najpopularniejszy ze wszystkich storczyków, imperator parapetów i najchętniej wręczany kwiat doniczkowy. Skoro już stał się takim celebrytą to warto wiedzieć, że nie szkodzi zwierzętom domowym - podobnie zresztą jak znakomita większość storczyków. Sądzę, że nawet liczne nowopowstające odmiany nie uratują go od rychłego zostania królem sztampy. Co nie obierze mu ani grama wrodzonego wdzięku.


Pielęgnacja: Potrzebuje ciepła, rozproszonego światła i sporo wilgoci - jak na egzotycznego przybysza przystało.

Optymalna temperatura uprawy: 21 - 29°C
Podłoże: mieszanka kory i włokna kokosowego, którą nawadniamy przez zanurzenie całej doniczki na kilkanaście minut w wodzie.
Max. wysokość x szerokość: 45cm x 20cm


storczyk falenopsis
✔ Falenopsis i inne storczyki są bezpieczne dla zwierząt domowych

9. Szlumbergera (Schlumbergera × buckleyi)


Szlumbergera jest co prawda kaktusem, ale w naturze rośnie na konarach drzew i nie ma ani cierni ani liści. Kwitnie w środku zimy i wtedy ma swoje 5 minut sławy. Później szybko znika ze sklepowych półek. Łatwo ją rozmnozyć poprzez ukorzenienie pojedynczych członów lub większych gałązek.


Pielęgnacja: Uprawiaj szlumbergerę w przefiltrowanym przez firankę świetle. Nie przestawiaj kiedy kwitnie, bo zrzuci wszystkie pąki i kwiaty. 

Optymalna temperatura uprawy: 15-21°C. 
Podłoże: przepuszczalne, z domieszką 1/3 piasku
Max. wysokość x szerokość: 25cm x 50cm


szlumbergera, kaktus grudnik
✔ Szlumbergera nie zaszkodzi kotom i psom


10. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)


Roślina - czołg, najbardziej żywotna, niezniszczalna i wszędobylska ze wszystkich kwiatów domowych. Odradza się jak feniks z popiołów przez licznie wydawane sadzonki. Ostatnio coraz częściej sadzona w przestrzeniach miejskich jako roślina rabatowa - po latach okupacji mieszkań zielistka zdobywa dla siebie nowe terytoria. Koty będą bawić się jej liśćmi a psy podgryzać, ale wszyscy to przeżyją, z zielistką włącznie. Jest zupełnie nietrująca.


Pielęgnacja: Suche powietrze sprawia, że zasychają jej końcówki liści a od nadmiaru słońca blakną liście. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle.

Optymalna temperatura uprawy: znosi spadek temperatury do 5°C, latem może rosnąć pod chmurką.
Podłoże: zielistka nie ma szczególnych wymagań, wystarczy jej uniwersalna ziemia ogrodnicza.
Max. wysokość x szerokość: 30cm x 30cmzielistka
✔ Zielistka jest bezpieczna dla psa i kota


Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie inne rośliny są bezpieczne dla kotów i psów, a które z nich są trujące, zaglądnij na stronę Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA)Zamów książkę "Zrób Ten Zielnik" TUTAJ
lub szukaj w księgarniach w całej Polsce!


43 komentarze:

 1. Przydatny tekst, przyjaciele często mnie pytają o to jakie rośliny wybrać gdy mam kota:]
  Pozdrawiam, M
  www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, jak moja koteczka podgryzała zielistkę, oczywiście bez żadnej szkody dla jednej i drugiej...Faktycznie roślina-czołg :-) teraz, jakby znowu na topie. Podobno skuteczna w walce ze smogiem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba wraca do łask, bo widuję ją coraz częściej! A najfajniejsze jest to, że tak szybko się mnoży. Nie wątpię jednak w to, że są takie zwierzątka domowe które szybciej zjadają zielistkę niż ta zaczyna wypuszczać sadzonki ;)

   Usuń
 3. Świetny post! Przede wszystkim bardzo potrzebny, bo w internecie jest dużo artykułów o szkodliwych roślinach, ale właśnie trudno znaleźć rzetelną listę roślin, które są bezpieczne. Chociaż wiem, że niektórzy w ogóle żadnych roślin mieć nie mogą, bo koty skutecznie niszczą doniczki czy gryzą liście ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, więcej jest straszenia trującymi roślinami niż materiałów na temat tego które w takim razie są bezpieczne. Kocie "popychanie łapką" trudno przezwyciężyć jakąkolwiek rośliną...

   Usuń
  2. Jeśli chcesz uchronić rośliny przed kotem udostępnij mu wytłaczankę po jakach.
   U mnie to działa.

   Usuń
 4. Jak dobrze, że mam grzecznego kota... Na parapecie wśród kwiatów ma wydzielone miejsce do siedzenia i patrzenia za szybkę. 10 lat nic nie zniszczył :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę. Mój kot jak tylko przyszedł uporał się ze storczykami 😆

   Usuń
 5. Nolina wygięta jest trujaca!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nolina nie jest trująca dla zwierząt.

   Usuń
  2. nie ,nie jest ,natomiast ma sok ,ktory jest czasem lekko uzalezniajacy ,wtedy kot bedzie ja chetnie i czesto "mamlał",be zadnej dla sibeie szkody.

   Usuń
 6. Co z begonią - ja mam na liście zakazanych?
  aiszka4

  OdpowiedzUsuń
 7. Na podanej stronie ASPCA - Fiołek Afrykański jest jako trujący dla kotów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie jest
   https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/african-violet

   Usuń
 8. Bardzo ciekawa rozpiska, widzę że muszę zrobić segregację w moim domu, bo chyba kilka kwiatków kwalifikuje się do odizolowania od moich zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 9. A co z fatsją? Bo różne słyszałam i czytałam opinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parę lat temu okazało się, że mam w domu niemal same trujące kwiaty i niestety wszystkie smakowały kotom:(
   Pozbyłam się wszystkich oprócz fatsji, bo to jedyny kwiat, którym zainteresowane.Wyczytałam, że nie jest trująca i to potwierdzają gusta moich futrzaków-tylko trujące były dla nich apetyczne...niestety:(

   Usuń
  2. Parę lat temu okazało się, że mam w domu niemal same trujące kwiaty i niestety wszystkie smakowały kotom:(
   Pozbyłam się wszystkich oprócz fatsji, bo to jedyny kwiat, którym nie były zainteresowane.Wyczytałam, że nie jest trująca i to potwierdzają gusta moich futrzaków-tylko trujące były dla nich apetyczne...niestety:(

   Usuń
 10. mój kot pożarł chamedorę, która niestety nie chce odrosnąć, kotu nic nie jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli kot nie jest bezpieczny dla chamedory - zapisuję :D

   Usuń
 11. Moje obgryzaja wszystko co sie da oprucz szkodliwych te dla nich nie sa interesujace. Uwazam ze wyczuwaja co im zaszkodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak kiedyś myślałam. Po 10 latach podskubywania niby bezpiecznych roślin, okazało się, że oba koty mają wątrobę w stanie tragicznym.

   Usuń
 12. Mam kota ktory no niestety pojadł kwiatków .silne wymioty brak apetytu już 10dni praktycznie nic nie je.leki od weta nie pomogły.usunełam wszystkie kwiaty z domu ale jest pusto i nie ładnie.dzięki wam wiem czym bezpiecznie mogę przyozdobic dom.dziękuję i pozdrawiam autora artykułu.żeby nie było kotka mam ze śmietnika więc nie byłam na niego przygotowana zachorował i ktoś go wyrzucił.jest z nami już 1.5roku A teraz ta historia z kwiatkami....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety storczyki są silną trucizną dla kota. Tak twierdzi moja wetka, a to bardzo rzetelna osoba. Sama miałam te kwiatki, ale teraz są odizolowane. Tak, że z tą listą kwiatów bezpiecznych radziłabym uważać.

   Usuń
  2. Według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA) i innych źródeł storczyk falenopsis jest bezpieczny dla zwierząt. Proszę pamiętać, że są różne gatunki storczyków, niektóre mogą być trujące dla pupili, ale falenopsis jest bezpieczny.

   Usuń
  3. Mój dwumiesięczny kotek podgryza nolinę wygięta orz wiąż drobnolistny. Czy to mu nie zaszkodzi?Na parapecie stoi równiez anturium.

   Usuń
 13. Na zdjęciu pokazaliście schlumbergera truncata, a nie buckleyi...

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam pytanie co do kwiatka który się nazywa Tillandsia cyanea (bromelia) czy one mogą być dla kota trujące? Niestety nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Fiołek afrykański i storczyki są przecież trujące!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tego co czytałam to fiołek alpejski jest trujący a afrykański nie

   Usuń
 16. Posiadanie pięknych egzotycznych kwiatów i zwierząt nie zawsze idzie w parze :) Fajne zestawienie z Twojej strony :)

  OdpowiedzUsuń
 17. A co z zamiokulkasem? Trujący czy nie, bo znajduję różne bardzo sprzeczne informacje,jedni piszą że bardzo szkodliwy inni że nie, bardzo popularny w wielu domach ze zwierzakami co widać choćby na zdjęciach popularnych portali.

  OdpowiedzUsuń
 18. Moje zwierzęta będą wdzięczne za ten wpis. W domu mam psa i kota, które chętnie śmigają po ogrodzie. Na wiosnę jak będę robiła porządki trzeba zrobić inwentaryzację roślin i ewentualnie wyeliminować szkodliwe.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mój kot podgryzał nolinę i wymiotował po niej. Myślałam, że to nic takiego, że się oczyszcza. Po tygodniu braku apetytu pojechaliśmy do weta. To nie wina kwiatka, tylko infekcja, powiedział. 3 miesiące walki z chorobą, wyniki coraz gorsze, podobno guzki na węzłach chłonnych. I kocio odszedł. Wet twierdzi że to nowotwór. Ale jak dla mnie zaczęło się od miłości do noliny... :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam roślinę zwaną stopą słonia. Czy kot może się nią zatruć lub ograć ?

  OdpowiedzUsuń
 21. Może ktoś wie czy stopa słonia szkodzi kotom??

  OdpowiedzUsuń
 22. Jesli sa zwierzaki w domu i nie chcemy by nam podgryzaly kwiatki zasiejscie dla nich kocia trawke, pszenice ,lub kocimietke pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trawka jets przereklamowana nasze koty wogole nie zwracaja na nia uwagi.Podejda,wetkna buzki i odchodza i jzu nie wracaja

   Usuń
 23. Praktyczne myśli. Jak się już ma stworzonko w domu, to trzeba myśleć nawet o tym, jakie roślinki są bezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja ostatnio podlałam storczyka i tak zostawiłam wodę w doniczce, i chyba go niestety przelałam. Dzięki za przypomnienie, że tylko na kilkanaście minut w wodzie powinnam go zostawić.

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetny post, ze wszystkim się zgadzam. Przy urządzaniu własnego kąciku trzeba wziąć pod uwagę wszysktie możliwe okoliczności.

  OdpowiedzUsuń
 26. Dzięki temu wpisowi spokojnie mogłam kupić na prezent dla koleżanki roślinę o nazwie Chamedora wytworna. Ma koty, które lubią roślinki, a ta okazuje się, że jest dla nich bezpieczna.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...