środa, 26 sierpnia 2015

Owocowe ogórki: odmiana cytrynowa

przepis na cytrynowe ogórkiKolorowe warzywa są fajne, bo są fajne i kolorowe. Oraz niezmiennie - zdrowe. Ale warzywa udające owoce - o! to co innego; one są tak zwariowane, że swoim jestestwem łamią wszelkie przepisy lepiej niż Karol Okrasa, nawet wtedy gdy tylko marnie podszywają się pod coś, do czego im daleko. No bo gdzie tam na przykład ogórkom do jakiegokolwiek owocu? Ale otóż owszem - bardzo blisko, wystarczy tylko być cytrynowym ogórkiem, pochodzić od pomarańczy i nazywać się 'Citron'...
Czy ogórki to owoce?


Jeśli w Portugalii marchewka może być owocem (o zgrozo, dżemowym!), to co stoi na przeszkodzie by ogórek odwalał robotę za cytrynę? WSZYSTKO.
Jak bardzo bowiem ogórek 'Citron' by się nie starał upodobnić do cytryny, herbaty z nim nie będzie. 


Najstarsze ogórki świata?


Za granicą 'Citrona' można spotkać jeszcze pod nazwą 'Lemon' a na hinduskich targowiskach figuruje jako 'Budamkaya'.

Legenda głosi, że pragnący uczcić ślub swojej ukochanej córki uliczny handlarz wybrał z jej ślubnego bukietu kwiat pomarańczy i zapylił nim kwiat ogórka. W ten właśnie sposób zrodził się cytrusowy ogórek, którego nasiona obrotny sprzedawca upłynniał po dolarze za sztukę, co w ówczesnych czasach mogło mu przynieść górę mamony. Historię tę spokojnie można włożyć między bajki, co nie zmienia faktu, że po raz pierwszy w katalogach firm nasiennych cytrynowy ogórek oferowany był już 1894 roku a to sprawia, że prawdopodobnie jest to najstarsza ze znanych odmian ogórków na świecie. Tym bardziej, że w różnych źródłach wspominany był jeszcze za czasów antycznych!Cytrynowy kształt i kolor...


Chociaż ten typ ogórka nazywa się kulistym, nie wszystkie owoce mają perfekcyjnie kulisty kształt, a większość z nich jest od tego raczej daleka. Przeważnie owoce przypominają kształtem gruszki - ulęgałki, a na wielu z nich występują dość wyraźnie zaznaczone żebra. No i jeszcze ten jego śmiesznie zawinięty w pępek czubek. Tym samym jeśli kształtem ogórek 'Citron' miałby imitować cytrynę, to raczej taką wyhodowaną pod Fukishimą.

Młodziutkie ogóreczki tej odmiany są bladopistacjowe, czasem nawet całkiem białe lub lekko żółtawe. Szybko jednak wybarwiają się na jasnożółty kolor (wtedy są najlepsze do bezpośredniego pożarcia) a pozostawione na grządkach na dłużej zmieniają barwę skórki na miodowo-pomarańczową (być może z sentymentu do ulicznego handlarza). Przy ich kształcie i tym miodowym kolorze bliżej im wtedy do beczek z miodkiem. Niestety nie stają się od tego słodsze, tylko normalne - jeszcze bardziej ogórkowe. 

Niewątpliwą zaletą 'Citrona' jest brak goryczkowego posmaku nawet po całkowitym dojrzeniu, zwykle towarzyszącego ogórkom.
...ale wnętrze ogórkowe do szpiku


i to nie uległo zmianie. Może, może troszeczkę odmiana 'Citron'  jest w smaku delikatniejsza od tradycyjnych odmian ogórków, ale potrzeba sporej dozy fantazji by to dostrzec.
Skoro więc 'Citron' jest w smaku ogórkowy, nadaje się tym samym do wszystkiego, co ogórkowe:

na świeżo: na mizerię, do zjadania wprost z krzaczka i jako bajeczny dodatek do drinków ze sprajtajem i miętą (mniam!)
po ukiszeniu: na zagrychę do wódki, leczniczą zupę ogórkową dzień po i do zabrania w słoiku do Warszawy.


Jak uprawiać 'Citrona'?


Jak wszystkie ogórki najlepiej udaje się przy ciepłej pogodzie i dostatku wody. Krzaczki rosną nieco mniej bujnie od innych, tradycyjnych ogórasów i rodzą troszkę mniej owoców, ale za to doczekamy się ich szybciej. Każdy owoc waży średnio 100-200 gramów.

'Citrony' zbiera się w lipcu, sierpniu i (jeśli dotrwają) we wrześniu - już po 65 dniach od wysiewu nasion. Lepiej z tym nie zwlekać, ponieważ starsze owoce pełne są nasion a ich skórka staje się twarda. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do siedmiu lat.


growing lemon cucumbers
Kwitnący, owocujący i dojrzewający ogórek cytrynowy

Moje cytrynowe ogórki w tym roku się nie popisały, za co jednak nie mogę je winić bo najpierw zmagały się z zimną i deszczową wiosną, a później z letnią posuchą. Ale i tak co nieco udało się ich zebrać. W sam raz by przekonać się o co tyle krzyku ;)

Jeszcze Ci mało cytrynowego ogórka?!
Więcej o nim dowiesz się tutaj i tutaj.
A może skusisz się na ogórki JABŁKOWE, hmm?


how to grow lemon cucumbers

3 komentarze:

  1. O! Jakie super ogórasy! Cytrynowe ogórki - nigdy o tym wcześniej nie słyszałem. Muszę kiedyś spróbować i wyhodować. Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wtym roko musze wyprubowac szeryf i reja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dostałem w prezencie od pani na targu i posadziłem jeden . Teraz zbieram po kilkanascie na tydzień, wcześniej były niemal białe. teraz gdy dojrzewają pięknie cytrynowe. Dużo podlewam. Spróbuję ukisić.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...