czwartek, 5 kwietnia 2018

Sekrety kwiatów #23: Magnolie

łukasz skop magnolieZapanowała nam moda na nowoczesne ogrodnictwo. Przyzwyczajamy się do coraz częstszego widoku zielonych ścian odgradzających minimalistyczne ogrody obsadzone starannie dobranymi roślinami: hitami z okładek magazynów i nowościami wprost od szkółkarzy. Ale wystarczy zamknąć za sobą furtkę takiego ogródka a tam, na poboczu, ogrodnicza opozycja szuka już jadalnych chwastów i sieje łąki kwietne...Kiedy tak patrzę na własny ogródek, z powycieraną trawą, staromodnymi lilakami i tulipanami w kolorach od Sasa do lasa, to sam już nie wiem czy wyraża bardziej klasyczną elegancję czy może artystyczny nieporządek. Przydałoby się tu coś nowego: roślina reprezentująca ponadczasowe piękno, która niezależnie od zmieniających się trendów zawsze będzie w modzie.

Mogę wprawdzie posadzić jakiś wspaniale kwitnący krzew lub bylinę prosto z najnowszego katalogu, jednak jak zyskać pewność, że za rok nie pojawi się jej nowsza i jeszcze piękniejsza odmiana? Hodowcy roślin nie ustają w wysiłkach i na każdy sezon proponują coś nowego.

Postanowiłem  przyglądnąć się roślinom, które wylansowały modę na ekstrawaganckie kwiaty bo… same je wymyśliły. Magnoliom!


łukasz skop


Kiedy w ogrodzie pojawia się pierwsza magnolia natychmiast zostawia całą kwitnącą konkurencję daleko w tyle. Dostojna, szykowna i wytworna magnolia to klasa sama w sobie. Ogromnych kwiatów, które najczęściej zdobią rośliny jeszcze przed rozwojem liści nie sposób przeoczyć i nie docenić. Zresztą dokładnie w tym celu zostały stworzone, bynajmniej jednak nie dla naszej próżnej przyjemności.


różowa magnolia


Kilkadziesiąt milionów lat temu pierwsze magnolie postanowiły wykorzystać owady do zapylania oferując im niezwykły eksperyment: kwiaty. Wyrastające na szczytach gałązek, ułożone w ciasny okółek liście o odmiennym kolorze dostały zupełnie nową rolę. Zachęcały do przybycia prymitywne nielotne chrząszcze, którym oferowały pożywny pyłek po cichu licząc na to, że nie wszystko zostanie zjedzone i cześć pyłku zostanie przeniesiona na inne kwiaty.


biała magnolia
Magnolie wydają jedne z najbardziej prymitywnych kwiatów wśród wszystkich roślin kwitnących, ale trudno odmówić im klasycznego uroku i ponadczasowej elegancji.

Plan magnolii powiódł się doskonale i tak oto wybuchła kwiatowa rewolucja. W czasach jej narodzin nie było jeszcze pszczół, więc kwiaty musiały być wystarczająco silne i odporne, by chrząszcze ich nie zniszczyły. Dlatego chociaż z daleka wyglądają na delikatne, w dotyku płatki kwiatów magnolii są sztywne i bardzo wytrzymałe. Dziejowe zawieruchy doprowadziły do wymarcia wielu gatunków roślin, ale magnolie ze swoim wynalazkiem przetrwały do dziś.


białe magnolie


Wiele roślin drogą prób i błędów postanowiło zmienić i ulepszyć magnoliowy eksperyment, a wyniki tych udoskonaleń możesz teraz podziwiać u wszystkich kwitnących właśnie w twoim ogrodzie roślin. Wśród nich magnolie to prawdziwe weteranki, a ich sekretny pomysł na efektowne kwiaty stał się w królestwie roślin globalnym fenomenem. Na swoją drugą młodość magnolie czekały aż do 1688 roku, kiedy pierwszą magnolia (magnolia wirginijska) trafiła do Europy. Od tego czasu wyhodowano niezliczoną ilość odmian i wciąż powstają nowe, a ogrodnicy nieustannie trwają w zachwycie nad ich prostymi, ale jakże doskonałymi kwiatami.


magnolie w ogrodzie


Od czasu pojawienia się pierwszych kwitnących magnolii minęło kilkadziesiąt milionów lat. Ich kwiaty wciąż odwiedzają głównie chrząszcze, a magnolie niezmiennie częstują je pyłkiem. Mody przychodzą i odchodzą, ale magnolii to nie wzrusza. One nigdy się nie zestarzeją, bo dla nich czas się zatrzymał.kwiaty magnolii są jadalne
Kwiaty magnolii są jadalne!

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

1 komentarz:

  1. Uwielbiam magnolie! Dziękuję za fajne teksty, ciekawostek o roślinkach nigdy dość.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...