wtorek, 6 lutego 2018

Wycieczki botaniczne: Palmiarnia w Łodzi

zwiedzanie łódzkiej palmiarni
Palmiarnia w Łodzi jako pierwsza trafiła na listę moich wycieczek botanicznych na 2018 rok, bo cudze chwalicie, a swojego nie znacie. Może w poszukiwaniu tropikalnej dżungli wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju? Może nie trzeba zmieniać mieszkania w urban jungle, bo powiew egzotyki nadciąga od miasta po którym najmniej się tego można spodziewać? Musiałem to sprawdzić. Co warto wiedzieć i zobaczyć w łódzkiej palmiarni? Zapraszam na pierwszą botaniczną wycieczkę.


Mam na ten rok takie marzenie do spełnienia, żeby odwiedzić wszystkie polskie palmiarnie. Niektóre z nich już kiedyś widziałem, a niektórych nie znam wcale. Palmiarnia w Łodzi zaliczała się do tej drugiej grupy, dlatego realizację swojego planu zacząłem właśnie od niej.

palmiarnia w łodzi widok z zewnątrz

palmiarnia w zimie zwiedzanie
Łódzka palmiarnia: widok z zewnątrz.

Palmiarnia ostatnią dużą modernizację przeszła w latach 1999-2003 i rzeczywiście widać, że stan samego obiektu jest naprawdę dobry i sprzyja  prezentacji roślin. W pawilonie tropikalnym znajdziemy najwięcej atrakcji: pomosty pozwalające lepiej zobaczyć rośliny "od środka", mostek ze zbiornikiem wodnym czy akwaria z egzotycznymi rybami.


łódzka palmiarnia w środkuŁukasz Skop


Co warto wiedzieć o palmiarni w Łodzi?


Przed wizytą w palmiarni nie doczytałem, że nie można w niej płacić kartą za bilet wstępu - zdecydowanie warto o tym pamiętać, bo wycieczka w obie strony do najbliższego bankomatu zajmie około pół godziny. W sklepiku obok palmiarni można kupić pamiątki z wizyty, chociaż jeśli liczysz na egzotyczne okazy roślin które widziałeś w pawilonach będziesz zawiedziony. Wybór roślin jest wyjątkowo niewielki. Ale przejdźmy już do samej palmiarni.


palmy i sagowce w palmiarni

Palmiarnia w Łodzi oferuje zwiedzającym trzy pawilony: śródziemnomorski, tropikalny i kaktusiarnię. Kolekcja roślin liczy ok. 4500 okazów należących do ok. 1100 gatunków i ich odmian.

Najciekawszymi okazami w całej palmiarni były dla mnie palmy, sagowce i bananowce - jest ich w palmiarni dużo, mają pokaźne rozmiary i dużo miejsca do wzrostu, więc prezentują się iście królewsko. 


banany rosnące w palmiarnialeja z bananowcami w palmiarni
Bananowce w łódzkiej palmiarni. 

Warto zwrócić uwagę na egzotyczne owoce: mango, ananasy i papaje i przekonać się w jakiej formie one rosną w naturze - jeśli jeszcze nie wiesz, że ananasy nie rosną na drzewach. jak wygląda roślina mangozdjęcie drzewka mango
Powyżej: mango indyjskie.

ananas rosnący w palmiarnipapaja w łódzkiej palmiarni
 Powyżej po lewej: ananas jadalny
Powyżej po prawej: papaja (melonowiec właściwy)

Osobiście nie przepadam za zwierzętami w palmiarniach, zwłaszcza ptakami puszczonymi samopas lub papugami w klatkach. W łódzkiej palmiarni ze zwierząt można zobaczyć ryby w trzech akwariach i zbiornikach wodnych oraz żółwie. Jak dla mnie to zdecydowanie wystarczy, w końcu palmiarnia to nie zoo.


zwierzęta w palmiarni
Żółwie w łódzkiej palmiarni.

W łódzkiej palmiarni nie ma możliwości zobaczenia roślin z góry - jak na tak wysoką palmiarnię to jednak szkoda, że nie zaplanowano przynajmniej jednego punktu widokowego na wysokości dostępnego dla zwiedzających. Jako rekompensatę można potraktować różne poziomy w pawilonie tropikalnym: mostek, schodki i pomosty.ścieżka w palmiarnizdjęcie platycerium
 Powyżej po prawej: paproć platycerium (łosie rogi) 

Akwaria z roślinami owadożernymi w szklarni śródziemnomorskiej nie prezentują się najlepiej. Rośliny owadożerne zazwyczaj są jednym z bardziej interesujących tematów dla wszystkich odwiedzających, jednak w łódzkiej palmiarni psują widok i estetykę pawilonu. Oczywiście każda palmiarnia jest sztucznym zbiorowiskiem roślin, ale jednak w pewien sposób udaje wycinek natury. Akwaria stojące na szkolnych ławkach pomiędzy roślinami wyglądają po prostu bardzo sztucznie.


rośliny owadożerne w akwarium
Rośliny owadożerne w palmiarni.

Łódzka palmiarnia nie ma powodów w tym względzie do wstydu, jednak warto byłoby zadbać o trochę lepsze oznaczenie roślin, którym często brakuje tabliczek. Ja, jako rasowy Pan Paszczak, zawsze lubię wiedzieć co dokładnie oglądam. Niektóre rośliny mają jednak dodatkowe większe tabliczki informacyjne.


kolekcja roślin w palmiarni w łodzi


Pawilon z kaktusami i sukulentami, mimo że najmniejszy z trzech, zasługuje na jeden duży plus i jeden duży minus. Na korzyść kaktusiarni przemawia brak szyb oddzielających kolekcję roślin od zwiedzających: można spokojnie zrobić dobre zdjęcia i raz na zawsze nauczyć się, że przyjaźń z kaktusami jest wymagająca. W szczególności ich dotykanie.


sukulenty w palmiarni w łodzi
Kaktusy i sukulenty w łódzkiej palmiarni.


kaktus szczepionykaktus bożonarodzeniowy w doniczce


Gorzej wypadają same eksponaty, czyli rośliny. Niektóre z nich to piękne okazy, inne są zdecydowanie nadgryzione zębem czasu i "niedowypielęgnowania", ale to nic, bo przecież natura nie zawsze wygląda jak z obrazka. Jednak niezależnie od ich stanu i wyglądu, zawsze można je ładnie wyeksponować. Z tym w łódzkiej palmiarni miałem kłopot, bo część kaktusów sprawiała wrażenie jakby zostały rzucone wraz z doniczkami od niechcenia. Nie potrzeba wiele, by to zmienić na lepsze.
W kaktusiarni można zobaczyć dwie ciekawe odmiany drzewa mlecznego - o czerwonych i pstrokatych liściach.


zdjęcie drzewa mlecznego w palmiarni
Drzewo mleczne - odmiana o czerwonych liściach.

Nic nie przebije jednak doniczek z pietruszką wypatrzonych pomiędzy kaktusami. W pełni rozumiem zapotrzebowanie na natkę do zimowego rosołu, jednak nie do końca jestem przekonany czy to odpowiednie dla niej miejsce ;)
Na standardowe zwiedzanie łódzkiej palmiarni zarezerwuj sobie około 1h - to w zupełności wystarczy. W palmiarni znajdują się także liczne ławeczki, więc możesz tam odpoczywać nawet cały dzień.


sukulenty w łódzkiej palmiarni
Kaktusiarnia  - jeden z pawilonów palmiarni.


palmiarnia obok ogrodu botanicznego w łodziGodziny otwarcia łódzkiej palmiarni:


Od kwietnia do września 10:00 - 18:00 (kasy biletowe czynne do godz. 17:30)
Od października do marca 9:00 - 16:00 (kasy biletowe czynne do godz. 15:30)


Palmiarnię można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków!Palmiarnia w Łodzi - ceny biletów:


Bilet normalny 10,00 zł
Bilet ulgowy 5,00 złechinokaktus grusona

filodendron na drzewie
Filodendron czerwieniejący
Łukasz Skop

6 komentarzy:

 1. Najbardziej lubię odwiedzać łódzka palmiarnię podczas wystaw storczyków oraz latem, kiedy do ogrodu zewnętrznego wystawiane są w dużych donicach drzewka cytrusowe, ogromne datury i fuksje. I kiedy to żółwie przenoszone są do zewnętrznego basenu z fontanną. Przyjemnie jest wtedy posiedzieć w pięknej, białej i bardzo romantycznej altance mieszczącej się na terenie ogrodu. Bardzo rzetelny wpis. Pozdrawiam
  Monika z "Buszując w ogrodzie".

  OdpowiedzUsuń
 2. No i pietruszka skradła całe show :D Ciekawe czy to jakiś zapobiegliwy stróż czy pani z kasy sobie przetrzymują tam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku odwiedziłem Palmiarnię w Gliwicach, gdzie nabyłem Pachypodium ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Palmiarnia wydaje się naprawdę w porządku, szkoda tylko że nie ma widoku z góry :( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę w środę (07.03.) - sprawdzę jak się ma pietruszka ;-) Czy w ogóle jeszcze tam jest.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...