poniedziałek, 27 lutego 2017

Posadź własny imbir!

jak wyhodować imbir w doniczeEgzotyczny imbir rzadko uprawiamy w doniczkach. To pikantne kłącze potrafi jednak ładnie urosnąć i zaskoczyć dużo lepszym i bardziej wyrazistym smakiem od imbiru kupowanego w sklepie. Uprawa imbiru w Polsce najlepsze efekty przyniesie kiedy zapewnisz mu dużo ciepła i dużo słońca. Zanim jednak zbierzesz swój własny imbir prosto z doniczki, zostaw sobie jego kawałek do posadzenia. Kiedy kłącze imbiru wypuści pierwszy pęd opiekuj się nim troskliwie. Już wkrótce zobaczysz jak szybko rośnie, a jesienią posmakujesz pierwszych imbirowych zbiorów!W mojej kuchni zawsze plącze się gdzieś kawałek imbiru. Używam go często, ale zdarza się, że któreś kłącze zaplącze się tak, że później znajduję go dopiero po kilku tygodniach. Jedno z takich "zaplątanych" kłączy imbiru postanowiłem więc zasadzić, bo nie nadawało się już do niczego innego. Leżało tak długo, że aż wypuściło zielone pączki. Zamiast pozbyć się go na dobre wygoniłem go do doniczki na parapet. I tak to się właśnie u mnie zaczęło...


jak uprawiać imbir
Imbir w doniczce? Tak, to jest możliwe!


Jeśli chcesz uprawiać imbir nie musisz szukać jego nasion lub kupować specjalnych kłączy. Wystarczy że posadzisz ten, który znajdziesz w sklepie. Wybierz zdrowe kłącze, na którym widać już zielone pączki. Kłącza imbiru, które leżą długo na sklepowych półkach często są lekko skurczone i wysuszone. Nie są wtedy najlepsze jako produkt kuchenny, ale doskonale nadają się do posadzenia w doniczce bo mają już dobrze wykształcone zielone "oczka". Takie kłącza po posadzeniu bardzo szybko wytworzą korzenie i zaczną rosnąć.


imbir do posadzenia
Na korzeniu imbiru często widać już zielone pączkiJak posadzić i uprawiać imbir?


Przygotuj dla imbiru odpowiednie podłoże. Uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych wymieszaj pół na pół z gruboziarnistym piaskiem lub drobnym keramzytem. Takie podłoże będzie odpowiednio przepuszczalne, dzięki czemu kłącza imbiru nie zaczną gnić i będą zdrowo rosły. Ziemia musi być świeża i być wolna od szkodników i zarazków. 

Wybierz obszerną doniczkę, tak aby kłącze imbiru mogło się w niej swobodnie rozrastać na boki. Doniczka powinna mieć co najmniej 20 cm średnicy (dla jednego średniej wielkości kłącza). W dnie doniczki koniecznie muszą znajdować się otwory odpływowe. Imbir nie znosi zbyt mokrego podłoża!


Napełnij doniczkę ziemią do wysokości przynajmniej 10 cm. Wsyp garść keramzytu lub kamyków i ułóż na nich kłącze imbiru pączkami skierowanymi ku górze. Przysyp je warstwą ziemi tak, aby kłącze było tylko lekko zakryte. Dokładnie podlej i ustaw w ciepłym i jasnym miejscu, najlepiej na parapecie pod którym grzeje kaloryfer.uprawa imbiru
Liście imbiru podobne są do bambusa lub palmy


Pierwsze pędy imbir wypuści po około 2-8 tygodniach. Liście i pędy imbiru podobne są nieco do bambusów. Latem możesz wynieść doniczkę z imbirem do ogrodu w ciepłe i wilgotne miejsce lub na balkon, o ile w południe nie zagrozi mu palące słońce - wtedy trzeba roślinę nieco osłonić, aby słońce jej nie poparzyło.


Imbir najszybciej rośnie w czerwcu i lipcu. W tym czasie regularnie go podlewaj i zasilaj naturalnym nawozem w płynie, np. biohumusem. Nie warto stosować sztucznych nawozów, jeśli zamierzasz później swój imbir zjeść. W październiku możesz wykopać imbir z doniczki i oczyścić kłącza. Nie spodziewaj się jednak cudów; w naszym klimacie kłącza urosną tylko trochę. Ale zawsze będzie to swój własny, domowy imbir o nieporównywalnie lepszym i bardziej intensywnym smaku!Jak rośnie imbir?


Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest wieloletnią rośliną zielną której częścią użytkową są mięsiste, rozgałęzione kłącza. Wykorzystuje się je jako przyprawę (w stanie świeżym lub suszonym); imbir ma także właściwości lecznicze. Rozmnażamy go jedynie przez podział kłączy. Dorasta do 1-1,5m wysokości, ale uprawiany w doniczkach jest znacznie niższy. Zdarza się, że w sprzyjających warunkach nawet doniczkowy imbir zakwitnie, kwiaty nie są jednak zbyt dekoracyjne.

imbir wypuszcza pęd
Latem doniczkę imbiru można wystawić na świeże powietrze

13 komentarzy:

 1. Muszę powiedzieć, że uwielbiam Pański blog. Podziwiam ogrodnicze znawstwo i aktywność, ale przede wszystkim styl i sposób opowiadania o roślinach. Niektóre rady wdrażam, inne pomijam, ale zawsze z zainteresowaniem czytam. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujący artykuł. Nie wiedziałam, że tak łatwo idzie wyhodować swój imbir. Zabieram się do sadzenia! Wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł, bardzo zmotywowałaś mnie do prób z własnymi uprawami w mieszkaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł, który zainspirował mnie do posadzenia własnej roślinki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowity pomysł! Nigdy bym na to sama nie wpadła, a tu taki inspirujący post! Na pewno spróbuję posadzić swój imbir bo wygląda prześwietnie! Dzięki za pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy artykuł. Dotychczas jedynie bardziej suszę przyprawy, owoce czy warzywa, które zbyt długo leżały, ale własny imbir przyda się bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow! Uwielbiam egzotyczne rośliny! Dzięki za super patent! Zabieram się do pracy ! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W zeszłym roku udało mi się wyhodować ok 50 gramową bulwę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Także spróbuję wyhodować własną,a później móc wypić herbatę z własnym imbirem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. super blog... sporo się dowiedziałem...
  u mnie pierwszy imbir umarł (teraz wiem, ze z powodu wilgoci), ale kolejne się udały...
  w podobny sposób w tym roku postąpiłem z kurkumą... w tej chwili listki mają po 15cm..., a ze lubię doświadczenia z różnymi roślinkami to w tej chwili na parapecie jeszcze mango i ananas rosną... (oczywiście z tego co miało być wyrzucone po spożyciu)
  Pozdrawiam,
  RAF

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy te pachnace liscie imbiru tez mozna jakos uzyć kulinarnie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Rozpocząłem kilka msc temu uprawę i idzie to topornie ale cały czas do przodu :D W sensie, kupowałem kłącze latem i do teraz wszystkie "kawałki" puściły duże pąki, które powoli rosną ale pędów jeszcze jako takich nie widać. Natomiast jedno kłącze puściło dodatkowo wąsy na kilka centymetrów - takie białe mini korzonki - wrzucać już do ziemi czy czekać na pędy? Bo cały czas trzymam w naczyniu z wodą. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień dobry, niespodziewanie na imbirze zaczęły pojawiać się się pędy, jak leżał zapomniany przez domowników pod pomarańczami. Od tej pory rośnie jak szalony. Pięknie ozdabia mieszkanie 🙂

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...