sobota, 25 czerwca 2016

Jak pomóc roślinom przetrwać ekstremalne upały?


jak pomóc roślinom przetrwać suszęŻarty się skończyły, takie upały to pogoda odpowiednia dla wielbłądów, a nie roślin! Nawet kaktusy zaczynają sie pocić z gorąca. W takich warunkach nasze rośliny wymagają szczególnej troski, aby w dobrej formie przetrwały okres największego skwaru i ruszyły ze zdwojoną mocą kiedy susza minie i wszystko powróci już do normalności. Bo w końcu musi wrócić, prawda? A tymczasem, bez lania wody, zobacz jak pomóc roślinom przetrwać ekstremalne upały by nie usmażyły się na jajecznicę, a później nie zapomnij chwycić za konewkę i... do boju!


Susza w ogrodzie? Przede wszystkim: nawadnianie


Kiedy żar leje się z nieba wszyscy powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. To samo tyczy się roślin. Rośliny rosnące w gruncie podlewaj solidnie, najlepiej wieczorem, aby maksymalnie mogły wykorzystać wodę zanim w ciągu dnia błyskawicznie wyparuje. Rośliny doniczkowe, szczególnie te rosnące w skrzynkach na nasłonecznionych balkonach i tarasach tracą wodę w ekspresowym tempie, dlatego jeśli zauważysz, że więdną pomimo codziennego podlewania zaserwuj im podwójną dawkę wody: rano i wieczorem.

Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin ustaw doniczki na podstawkach wypełnionych kamykami lub żwirem, a później regularnie uzupełniaj w tych podstawkach wodę.

Podlewając kieruj strumień wody bezpośrednio do bryły korzeniowej i unikaj moczenia liści, zwłaszcza jeśli podlewasz zimną wodą kranową. Zmoczone liście szybciej przypalą się na słońcu, rozgrzane słońcem rośliny mogą doznać szoku i zmarnieć kiedy oblejesz je zimnym prysznicem, a ziemia tuż pod roślinami nadal pozostanie sucha, kiedy woda spłynie po liściach jak po kaczce. Nie jesteś pewien czy Twoje podlewanie było skuteczne? Rozgarnij wierzchnią warstwę ziemi tuż pod rośliną i sprawdź jak głęboko wsiąkła woda.

podlewanie roślin wodą z węża
Podlewając rośliny w czasie upałów unikaj moczenia liści i kieruj strumień wody bezpośrednio do bryły korzeniowej.


Podczas upałów niektóre gatunki roślin, szczególnie te o dużych liściach będą więdły niezależnie od Twoich starań - spójrz na przykład na rabarbar. Podłoże wokół takich roślin może być doskonale nawodnione, jednak woda z ich liści paruje szybciej niż rośliny są w stanie ją pobrać swoimi korzeniami. Nocą takie rośliny odzyskują dobry wygląd, a później w ciągu dnia znów więdną i tak na zmianę. O ile ich liście nie zaczynają brązowieć wszystko jest w porządku - nie podlewaj ich bez umiaru by nie marnować wody. Inne rośliny mogą jej bardziej potrzebować!

Kiedy ziemia wysycha na wiór wszystkie rosnące w niej rośliny biją się o każdą kroplę wody. Nie pozwól, by tą walkę wygrywały chwasty. Usuwaj je regularnie i kładź je na ziemi wokół twoich roślin - zadziałają jak ściółka, osłaniając ziemię przed utratą resztek wody.

Osłoń rośliny przed słońcem


NA PARAPECIE:

Kwiaty doniczkowe rosnące na nasłonecznionych parapetach przestaw wgłąb pomieszczenia, gdzie nie docierają palące promienie słońca. Nie pozwól, by liście roślin dotykały gorących szyb. Możesz także odstawić je nieco dalej od szyby tuż za prześwitującą i rozpraszającą słońce firankę. Jeśli nie masz takiej możliwości po prostu na czas największego upału przyklej do szyby kartki papieru śniadaniowego, które nie odetną zupełnie dopływu światła ale znacząco go ograniczą.

ochrona roślin przed słońcem
Kwiaty domowe osłoń przed ostrym słońcem przyklejając do szyb arkusze papieru śniadaniowego

NA BALKONIE I TARASIE:

Zdemontuj skrzynki i donice balkonowe zawieszone na balustradach i ustaw je niżej, na podłodze, ponieważ nawet najdelikatniejszy wiatr dodatkowo wysusza liście sprawiając, że łatwiej ulegają poparzeniom i brązowieją.

kwiaty balkonowe w czasie suszy
Nawet jeśli Twoje kwiaty balkonowe nie wygrają konkursu na najładniejszy balkon, zasługują na pomoc w czasie upałów.


Zgrupuj rośliny w jednym miejscu ustawiając doniczki tuż obok siebie. W ten sposób stworzysz zieloną oazę, w której rośliny będą się wzajemnie osłaniały i cieniowały, ukryte przed słońcem doniczki utrzymają niższą temperaturę a parowanie wody z podłoża zostanie ograniczone.

Zwróć szczególną uwagę na metalowe ozdobne osłonki, blaszane parapety i metalowe balustrady lub kratownice po których pną się rośliny. Metal nagrzewa sie bardzo szybko i w krótkim czasie może dosłownie usmażyć rośliny które mają z nim styczność!

ochrona róż
Metalowe kraty i balustrady rozgrzewają się do wysokich temperatur, parząc rośliny które je dotykają.


Czarne donice, nawet te plastikowe, także nie służą roślinom kiedy są wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Absorbują promienie i nagrzewają się wyjątkowo szybko, a korzenie roślin w nich rosnących zaczynają się gotować. Jeśli chcesz się przekonać jak to jest, spróbuj się opalać w czarnych kaloszach. Przyjemnie w stópki?

NA RABATACH W OGRODZIE:

Ściółkowanie roślin nie tylko ogranicza rozwój chwastów, pomaga także zatrzymać wodę w podłożu zmniejszając jej parowanie. Jeśli Twoje rabaty są już wyłożone korą lub innym dowolnym materiałem, a nie masz zainstalowanego automatycznego systemu nawadniającego pamiętaj, że minie więcej czasu zanim woda przebije się przez warstwę ściółki i dotrze do korzeni. Rabaty zabezpieczone ściółką podlewaj tak, jak śpiewał kiedyś Piasek: mocniej, mocniej mocniej | gdy dzień się kończy ;)
Jeszcze nie wyściółkowałeś swoich rabat? Najpierw solidnie podlej rośliny, a później wyściółkuj wokół nich podłoże.

ochrona warzyw w czasie upałówsusza w ogrodzie
Ściółka, np. ze słomy lub kory, ograniczy parowanie wody z podłoża

Nie narażaj roślin na dodatkowy stres!


W czasie ekstremalnych upałów unikaj silnego przycinania, ale usuwaj regularnie przekwitnięte kwiatostany: wytworzenie nasion pochłania zarówno energię roślin jak i wodę. Nie odcinaj natychmiast zwiędniętych lub zaschniętych części roślin, ponieważ nawet one ocieniają częściowo resztę rośliny. A lepszy taki, nawet niewielki cień, niż żaden!
Wstrzymaj sie z przesadzaniem do czasu gdy temperatura wróci do normy.
Trzymaj ręce z daleka od nawozów, które napędzają wzrost roślin zwiększając tym samym ich zapotrzebowanie na wodę.  Przy niedostatku wody nawóz może także poparzyć rośliny, wyrządzając im jeszcze większą szkodę niż samo słońce.
Jednym słowem - zrób sobie urlop od wszystkich cięższych prac ogrodniczych. A jeśli wyjeżdżasz na dłuższy urlop...

Rośliny na wakacjach


Jest wiele sposobów na to jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe przed wyjazdem na wakacje, zwłaszcza jeśli chodzi o ich podlewanie. Kiedy udajesz się na dłuższy wypoczynek i nie masz możliwości zaangażowania sąsiada do podlewania Twoich roślin, najlepiej wnieś je z balkonu do mieszkania, zestaw doniczki z parapetów, ustaw je obok siebie i dokładnie podlej tuż przed wyjazdem. Pogoda w trakcie Twojej nieobecności może się nieoczekiwanie zmienić, a rośliny znacznie lepiej zniosą dłuższy pobyt w cieniu niż na palącym słońcu.

Trawnik spalony słońcem? 


Jeśli twój trawnik zaczął już brązowieć i zasychać nie biegaj po nim jak oszalały podlewając go bez umiaru. Stało się i trudno, ale nie wszystko jeszcze stracone. Zaczekaj spokojnie aż fale upałów miną, a w tym czasie unikaj deptania zaschniętej murawy i wstrzymaj się z jej koszeniem. Nawet jeśli źdźbła traw są zaschnięte, tuż przy ziemi wciąż tli się w nich życie. Suche liście ocieniają korzenie i jeśli trawa nie jest zupełnie spalona wciąż jeszcze może odżyć gdy podlejesz ją Ty lub deszcz, jeśli dopisze szczęście.

zasychający trawnik
Susza potrafi dać się we znaki także trawnikowi

Wybierz sobie roślinę wskaźnikową


Jeśli uprawiasz mnóstwo roślin, albo masz duży i gęsto zarośnięty ogród nie zawsze możesz skontrolować stan i zapotrzebowanie na wodę wszystkich roślin. Wybierz sobie wtedy jedna roślinę, którą będziesz regularnie obserwować - najlepiej rosnącą w zasięgu wzroku i o dużych liściach, które szybko zwiędną jeśli roślinie zabraknie wody. Doskonała będzie np. dynia rosnąca w pobliskim warzywniku. Jeśli zauważysz, że potrzebuje wody, prawdopodobnie pozostałe rośliny również ucieszą się z podlewania.

Liście mojej języczki Przewalskiego zawsze więdną w czasie dużych upałów


Skąd wiedzieć, czy roślinom doskwiera upał?


Wbrew pozorom czasami trudno jest to ocenić. Są jednak pewne niezawodne oznaki po których poznasz, że rośliny zaczynają się przypiekać i musisz natychmiast im pomóc:

 • rośliny przestają rosnąć, więdną i zasychają
 • obrzeża liści brązowieją lub całe liście bledną
 • zasychają wierzchołki pędów
 • na zielonych łodygach pojawiają się brązowe oparzenia słoneczne
 • pąki kwiatowe opadają zanim rozwiną się z nich kwiaty

jak pielęgnować pomidory w czasie upałureakcja roślin na suszę
Powyżej po lewej: białe owoce pomidorów to znak, że dosłownie ugotowały się na słońcu.
Powyżej po prawej: zbrązowiałe od upału liście poziomek.

Spalony słońcem wierzchołek trzykrotki. Brrr!

5 komentarzy:

 1. Ciekawe porady, zwłaszcza z tą rośliną wskaźnikową. Super pomysł! Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym podlewaniem to nie do końca tak.
  Zwłaszcza w doniczkach miałam kilka roślin, które padły, bo chciałam być dobra w te upały i podlewałam i one właśnie się ugotowały, bo mokre podłoże w doniczce się szybciej nagrzewa i wolniej oddaje ciepło.
  Trzeba umieć zachować równowagę - żeby nie przesuszyć roślin, ale podlewać tak, żeby wystarczyło im akurat do następnego podlewania.
  Ale zgadzam się, że najlepiej wieczorem.

  A i pomysł ze ściółkowaniem chwastami wydaje mi się wątpliwy.
  Zwłaszcza zakładając, że to porady dla laików, którzy mogą nie być świadomi że roślina wytworzyła już nasiona i w ten sposób ją rozsiewają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje doniczkowe cytrusy wytrzymują w ogrodzie na pełnym słońcu ponad 40 stopni. Kluczem jest podlewanie. Podlewam zawsze przed pójściem do pracy o 5 rano. Podlewanie cytrusów nie powinno odbywać się na pełnym słońcu w godzinach gdy upał doskwiera najbardziej. Rośliny przyzwyczajają się do upałów ale warunkiem jest podlane podłoże... Nigdy nie spryskuje nagrzanych liści.

  OdpowiedzUsuń
 4. A w tym roku znowu bardzo zimne noce i od razu widzę, że ogródek jest mizerny ;/ Co robić?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nam gorąco roślinom też. Najgorsze jest to jak one w południe więdną, mi się serce kraje wtedy

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...