czwartek, 7 lipca 2016

Sekrety kwiatów #3: Wiesiołki

wiesiołek dwuletniJeszcze do niedawna kiedy zegar wybijał dziewiętnastą dzieciaki zasiadały przed telewizorami wyglądając przygód swoich ulubionych animowanych bohaterów. Teraz czasy się zmieniły, a i ja z kreskówek dawno już wyrosłem, ale porę tego radosnego oczekiwania na wieczorną porcję wrażeń pamiętam jak dziś. Zresztą poniekąd dalej ten zwyczaj praktykuję, zmienił się tylko obiekt mojego zainteresowania. Teraz na dobranoc lubię sobie obejrzeć rozkwitające wiesiołki.Wychodząc na wieczorny spacer nieraz byłem zdumiony, skąd nagle dookoła mnie brało się tyle kwiatów wiesiołka, których w ciągu dnia nie potrafiłem dostrzec. Co prawda wiedziałem, że rozwijają się kiedy zaczyna zmierzchać ale wszystko wskazywało na to, że są wobec mnie zwyczajnie złośliwe. Wydawały się pojawiać znienacka wszędzie tam, gdzie akurat nie patrzyłem! Aż w końcu postanowiłem na nie zapolować i odkryć ich tajemnicę.


kwiaty wiesiołka


Pospolity w całej Polsce wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) reprezentowany jest w ogródkach najczęściej przez swoje liczne kuzynostwo, które chętnie otwiera kwiaty również w ciągu dnia, ale to właśnie ten dziki kwiat najpiękniej animuje wieczorną panoramę.

Pierwsze pąki wiesiołka niecierpliwią się już około godziny siedemnastej. Wyraźnie wtedy widać, że posklejane do tej pory zielone działki kielicha zaczynają się rozdzielać i rozsuwać jak zamek błyskawiczny. Pod nim prężą się już cytynowożółte, delikatne jak jedwab płatki. Od zamkniętego jeszcze pąka do w pełni rozwiniętego kwiatu upływa najwyżej kwadrans, a zwykle – tylko kilka minut! Czasami działki kielicha pozostają złączone już tylko swoimi końcówkami, a wtedy po dotknięciu palcem uwalniają płatki w okamgnieniu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W porze dobranocki każdy kwiatostan premierę nowej serii kwiatów ma już za sobą. Najbardziej łase na wdzięki kwiatów są nocne ćmy, ale i ja nie potrafię pozostać obojętny na intensywny, ciężki i słodki aromat wiesiołka. W letnie, ciepłe noce można się nim upajać do woli, a gdy rankiem wzejdzie słońce zmęczone całonocnym festiwalem kwiaty oklapną i zwiędną, przekazując pałeczkę czekającym już w pogotowiu następnym pąkom. Wysiłek żadnego kwiatu nie pójdzie jednak na marne, a cała magia zamknięta zostanie w drobnych, ciemnobrązowych nasionach z których wytwarzany jest bogaty w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe olej.

mam ogród sekrety kwiatów


Kwiatostany wiesiołków można zerwać i wstawić do wazonu i chociaż za dnia kiepska z nich dekoracja, oczekiwanie na wieczorynkę w ich wydaniu będzie miłą odmianą od migającego telewizora. Można nawet przygotować sobie kamerę lub aparat i uchwycić kolejne fazy rozwoju kwiatu na filmie lub zdjęciach. Każdy kwiat zamruga przed obiektywem tylko jeden raz, a później zastygnie w bezruchu jak zaczarowany.

kwitnące wiesiołki ogrodowe


Magiczne kwiaty rosną wszędzie wokół nas, trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. Każdy wielbiciel kwiatów i dobranocek powinien przynajmniej raz zobaczyć wiesiołkowe przygody na własne oczy. Bo czy może być coś bardziej fantastycznego, niż zaanimowana ręką Matki Natury kwiatowa wieczorynka?

Oenothera kwiaty

Sekrety kwiatów są autorskim cyklem materiałów ukazującym się od 06.2015 roku w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

4 komentarze:

  1. Właśnie dzisiaj natknęłam się w sklepie ogrodniczym na nasiona wiesiołka z informacją: "Opalizujący wieczorem" - trochę mnie to, szczerze mówiąc zdziwiło, ale teraz już wiem o co chodzi... Swoją drogą, piękna nazwa: wiesiołek...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie kwiaty są piekne. O każdej porze dnia wyglądają inaczej.Tylko natura tak potrafi .

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny mocny żółty kolor mają te kwiaty.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...