środa, 4 grudnia 2013

Cebulowa wieża Babel

Wieloryb nie przejdzie przez ucho igielne, ale cebulowa wieża zmieści się nawet na niewielkim parapecie zapewniając dostatek zielonego szczypioru przez długi zimowy czas. Jak zmontować cebulową konstrukcję? Najpierw trzeba koniecznie wypić pięć litrów wody…
No dobrze, wcale nie koniecznie. Potrzebna za to będzie 5-litrowa butelka po wodzie mineralnej. Dodatkowo uzbrajamy się w ostre nożyczki, marker, 5-litrowy worek ziemi uniwersalnej (lub do rozsady), ponadto podstawkę lub talerzyk i oczywiście cebule, około 40 sztuk. Dobrze, że akurat teraz jest tania jak barszcz! Kupując cebule wybierajmy tylko twarde i jędrne sztuki, bez obić i przebarwień na łupinach. Jeśli jedna cebula zacznie gnić, może zainfekować kolejne a chorej delikwentki nie będzie można usunąć bez zniszczenia całej wieży. Cebule nie muszą być duże - do 5 cm średnicy max.


Rysowanie projektu

Na początek na butelce zaznaczamy miejsca, w których będą rosnąć cebule. Najlepiej rozmieścić je w okółkach po pięć i w szachownicę. Trudno to opisać, lepiej zobaczcie jak to zrobiłem na zdjęciach.
Przygotowanie rusztowań

Nożyczkami wycinamy narysowane kółeczka – każde powinno mieć 3-4 cm średnicy. To jest najtrudniejsza czynność przy konstruowaniu całej wieży. Odcinamy także gwint butelki; można to zrobić na samym początku, wtedy wycinanie niżej położonych otworów będzie prostsze. Dno trzeba podziurawić, żeby nadmiar wody mógł swobodnie odciekać.

Wylewanie fundamentów


Butelkę napełniamy ziemią do poziomu pierwszych otworów. Następnie układamy cebule, tak żeby ich końce wystawały przez otwory. To nic, że będą posadzone na leżąco – zielone i tak będzie rosnąć do góry. Nasypujemy więcej podłoża i układamy kolejną warstwę cebul. I tak aż do końca, dopóki nie zapełnimy całej butelki. Ostatnia warstwa w miejscu odciętego gwintu, cebula w środeczek i wieża gotowa. Teraz trzeba ją delikatnie podlać. Trochę ziemi może wycieknąć wraz z wodą przez otwory, ale tylko na początku – później rozrastające się korzenie umocnią osadzenie ziemi i oczywiście cebul.


Utrzymanie konstrukcji

Gotową wieżę stawiamy w słonecznym i ciepłym miejscu (czyli na parapecie :) i cierpliwie czekamy. Pierwsze cebule powinny się zacząć budzić już po tygodniu. Najlepsze jest to, że nie wszystkie wykiełkują jednocześnie, dlatego przez długi czas będziemy mieć zapas świeżego szczypioru.


Kosztorys przedsięwzięcia:

Cebula 40 sztuk, około 1,5 zł/kg = poniżej 3 zł

Woda mineralna 5l = 3,5 zł

Ziemia uniwersalna 5l = 3 zł

Razem: 9,5 zł4 komentarze:

 1. Aż szkoda ciąć:) Straci proporcje...

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł :)
  Pozdrawiam -Marta .

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny pomysł, żeby tylko słoneczko chciało pomóc w uprawie i pojawiało się częściej. Tak czy owak zrobię taką wieżę. Dziękuję za pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł w deche, zrobiłem to samo tylko zamiast butelki wiaderko po farbie 5L, łatwiej dziury wycinać jest, a rośnie jak szalone, szczypiorku nie braknie ��

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...