piątek, 25 marca 2022

Prymulki na balkon

prymulki na balkonie
Prymulki to prawdziwe zwiastuny wiosny, które wprowadzają mnóstwo radości wszędzie tam, gdzie się pojawią. Mają tyle różnych, intensywnych kolorów! Dobrze wyglądają w towarzystwie kwiatów cebulowych. Mogą zdobić balkony i tarasy w okresie wiosennym, bo nie boją się lekkich przymrozków. Tylko na wypadek bardzo silnego mrozu prymulki można wnieść na noc do pomieszczenia. Przy odrobinie pielęgnacji będą nam towarzyszyć od przedwiośnia aż do początku lata.


Prymulki i pierwiosnki to poniekąd to samo. Prymulkami określa się jednak najczęściej mieszańcowe pierwiosnki pochodzące od pierwiosnków bezłodygowych i pierwiosnków wyniosłych w różnych odmianach i mnóstwie intensywnych kolorów - Primula x elatior 'Pacific Hybrids'. 

Nazwa Primula jest zdrobnieniem od łacińskiego primus, czyli "pierwszy", bo prymulki są jednymi z pierwszych wiosennych kwiatów. Można więc powiedzieć, że to typowe wiosenne prymusy!

niebieska prymulka
Niektóre prymulki mają intensywnie niebieskie kwiaty.

Jak kupować prymulki?


Podstawowe zasady, o których warto pamiętać kupując prymulki:

- wybieraj takie rośliny, które nie mają żółtych liści – wszystkie powinny być intensywnie zielone

- rośliny nie powinny być przywiędnięte, ani mieć wybielonych, wyciągniętych liści – to oznaka, że zbyt długo przebywały w ciepłym pomieszczeniu, np. w sklepie, i uległy rozhartowaniu. Takie rośliny wystawione na zewnątrz szybko zmarnieją. Kupuj tylko rośliny ze świeżej dostawy

- zajrzyj w głąb rośliny rozchylając jej kwiaty – sprawdź czy w pogotowiu czeka dużo pąków z których rozwiną się kolejne kwiaty

wymagania prymulek
Kolorowe prymulki długą będą zdobić balkon.


Wymagania i pielęgnacja prymulek


Najlepiej czują się w próchniczej, wilgotnej ziemi. Jeśli zabraknie im wilgoci, to szybko więdną. Najlepiej ustawić je w lekko zacienionym miejscu. Nie powinny mieć jednak zbyt dużo słońca, które ogrzewa doniczki, ponieważ im mają cieplej, tym szybciej przekwitają. Prymulki przystosowały się do kwitnienia w słonecznym okresie roku, czyli wczesną wiosną, ale lubią czuć chłód. Wtedy kwitną niestrudzenie nawet przez wiele tygodni.

Nie martw się, jeśli w nocy przyjdzie lekki przymrozek. Jeśli prymulki pochodziły ze świeżej dostawy, to nie zdążyły się rozhartować i są przyzwyczajone do chłodu. Temperatura do -5 stopni Celsjusza im nie zaszkodzi. Przy większym mrozie po prostu wnieś skrzynkę z kwiatami z balkonu do domu, a rano wystaw ją ponownie na zewnątrz.

Prymulki trzymane w domu w temperaturze pokojowej szybko przekwitają - po tygodniu płatki są coraz bardziej blade, a kwiaty coraz mniejsze i mimo, że rośliny wciąż mają wiele nowych pąków, zaczynają zamierać. To znak, że mają zbyt ciemno, sucho i ciepło. Wystawienie prymulek na zewnątrz na balkon lub taras pomoże im odzyskać jeszcze trochę energii.

jak długo kwitną prymulki
Prymulki nie ucierpią, nawet kiedy na chwilę zasypie je śnieg.


Z czym łączyć prymulki w jednej doniczce?


Doskonałym towarzystwem dla prymulek są wczesnowiosenne kwiaty cebulowe, np. narcyzy, krokusy, przebiśniegi i szafirki. Pamiętaj jednak, że te kwiaty dość szybko przekwitają, a prymulki kwitną do kilku tygodni, dlatego najlepiej połączyć je w jednej kompozycji tak, żeby w razie potrzeby móc wyjąć kwiaty cebulowe i podmienić je na nowe. Dobrym towarzystwem dla prymulek będą też ciemierniki, które podobnie jak prymulki doskonale znoszą przymrozki, a z zielonych dodatków świetnie sprawdzi się zimozielony bluszcz.
Ciekawym i niestandardowym dodatkiem dla prymulek może być pietruszka liściowa. Łączenie kwiatów, warzyw i ziół w ozdobnych kompozycjach jest obecnie bardzo popularne.
Wolne przestrzenie pomiędzy prymulkami w doniczce lub koszu wypełnij mchem. Może to być mech zgrabiony wiosną z trawnika. Mech pomoże utrzymać wyższą wilgotność i osłoni liście roślin przed zimnym powietrzem. Będzie działał jak ciepła kołderka.


kompozycja z prymulek
Prymulki wyglądają najładniej w rustykalnych koszach wiklinowych.

Jak dbać o kompozycję z prymulek na balkonie?


Prymulki nie są wymagające. Najważniejsze to zadbać o to, żeby nie zabrakło im wody – co 3-4 dni dokładnie je podlej. Na słonecznym balkonie trzeba robić to częściej. W czasie kwitnienia warto je także nawozić – raz na dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla kwitnących roślin balkonowych. Najlepiej dodać go do konewki z wodą podczas podlewania.

Co zrobić z prymulkami kiedy przekwitną?


Po przekwitnięciu prymulek można je wyjąć ze skrzynki lub doniczki i posadzić w ogrodzie. Można je dosadzić na przodzie rabaty, gdzie - ponieważ są niskie - nie zacienią ich wyższe gatunki. Dobrym miejscem dla prymulek będzie również skalniak. Wybierz jego mniej nasłonecznioną stronę i przesadź tam prymulki. Początkowo prymulki nie będą wyglądać zbyt ładnie, ale stopniowo nabiorą sił i zakwitną ponownie następnej wiosny.


prymulki w ogrodzie
Na początku lata, kiedy prymulki przekwitną, można je przesadzić z doniczki do ogrodu.


21 komentarzy:

  1. Pytanie nie na temat, w zeszłym roku ślimaki dały mi się mocno we znaki. Już wiosną pustoszyły mi zasiewy. W tym roku postanowiłam się im nie dać, koniec z pułapkami, zbieraniem i wynoszeniem gdzieś daleko. Rzecz w tym czy są preparaty skutecznie zwalczające ślimaki ale nie toksyczne dla ptaków, które te unieszkodliwione ślimaki mogłyby zjeść.

    Marta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fusy z kawy idealne do ogrodu , a szczegolnie przeciwko slimaka. Po trzech latach walki z nimi nareszcie sie ich pozbywam.Prosze obsypywac caly ogrod wraz z trawa .Nie lubia tego zapachu i sie wynosza same .Fusy z kawy sa tez jako odzywka , wiec nie bedzie szkod w ogrodzie.Zbieram fusy po kawie susze na sloncu i pozniej rozsypuje dookola kwiatow. Mam dostep do duzej ilosci , wiec mam jej tylez , ze obsypuje dookola plotu w ogroszie i na trawie.ogrod mam 20 lat , a od 3 zjadaly mi kwiatki , a wszczegolnosci w polowie lata hosty byly juz tragicznie pozjadane.Zbieralam dziennie po 150 sztyk rano i tyle samo w deszczowe dni wieczorem.Od paru dni znajduje tylko do 10 sztuk .Czyli rezultat jest bardzo zadawalajacy. Polecam ta metode nawet w warzywniaku.Zycze powidzenia

      Usuń
    2. Jestem tak zachęcona tym doświadczeniem z fusami z kawy, że w takim razie zrobię sobie drugie podejście do tematu i ochronię pierwiosnki w ogrodzie przed ślimakami. Już raz próbowałam, ale kiedy zobaczyłam bezskorupowca jak maszerował po kawie, by spałaszować z apetytem pleśniejącą grudkę fusów, to odpuściłam. Myślę, że powinnam używać fusów lepiej wysuszonych, to może podziałają? Sprawdzały mi się w przypadku mrówek.

      Usuń
  2. Przy tak zmiennej pogodzie Prymulki to super rozwiązanie na ładny balkon :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Prymulki są bardzo ciekawym wyborem. Jednak u mnie na balkonie od wielu lat tylko pelargonia. Ta roślina ma coś w sobie, a zwłaszcza ta zwisająca - robi bujny efekt w rabacie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super artykuł! W końcu zdecydowałam się na posadzenie Prymulek!

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbam prymulki, bo są piękne i nie boją się przymrozków a więc na każdą porę roku. Nawet zimą ich można wnieść do pokoju i oni będą kwietnąć

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię prymulki, w większości za to, że są oni całoroczne

    OdpowiedzUsuń
  7. Prymulki są piękne! Ich kwiaty tryskają witalnością i wykazują godną pozazdroszczenia odporność. Nie lubią miejsca w pełnym słońcu, dlatego najlepsze są dla nich półcieniste miejsca w ogrodzie. W ogrodzie pięknie komponują się z tłem różnych gatunków świerkowych.

    OdpowiedzUsuń
  8. U nas od zawsze w domu były prymulki. Piękne, kolorowe kwiatuszki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pierwszy raz słyszę o prymulkach i przyznam, że strasznie podoba mi się ta nazwa ;) Jestem pewna, że moje koleżanki będą zaskoczone, gdy usłyszą o nich. Właściwie jakoś nigdy nie myślałam o hodowaniu pierwiosnków, czy raczej prymulek, także będę musiała chyba to zmienić i za jakiś czas posadzić. Myślę, że będą wspaniale wyglądały na parapecie, szczególnie że to takie piękne połączenie kolorów. Poza tym może też w ogródku uda mi się je posadzić razem z krokusami lub narcyzami ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super! To jedne z moich ulubionych kwiatuszków. Polecam wszystkim :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Piękne, kolorowe kwiaty. Od razu więcej życia na balkonie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Koniecznie pamiętajcie też o opryskach Waszych roślin. Już jest wiosna - a to czas kiedy atakują na przykład mszyce.

    OdpowiedzUsuń
  13. śliczne, przepadam za prymulkami! :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie jeden raz kupowałam prymulki, ale nie sprawdzałam czy ma dużo pączków w środku. Dobra wskazówka. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  15. Hejka. Co do prymulek, to moja mama ma je w doniczkach ;) Pięknie się prezentują. Ma je w różnych kolorach. Z tym, że ona ich nie ma jako gdzieś posadzonych na balkonie, a na tarasie przed domem ;) ktoś tutaj pisał o ślimakach w ogrodzie. Niestety u mnie to również była plaga i faktycznie u fusach z kawy też słyszałam aczkolwiek nigdy nie miałam tego okazji stosować. BTW. bardzo fajny i pomocny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  16. Prymulki wyglądają kapitalnie, mimo swojej niepozorności :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...