Ładny ogród to spójny ogród.
Taki, w którym każdy gatunek ma szansę zabłysnąć na miarę swoich możliwości. Rącznik pospolity (Ricinus communis) na pewno nie ułatwia życia innym roślinom: ten zdeklarowany solista od początku jasno ustala reguły gry. Drży tylko przed mrozem, ale kiedy ostatnie przymrozki zostaną odtrąbione można go bezpiecznie posadzić do gruntu.
W Polsce rączniki uprawiamy jako rośliny jednoroczne, ale w cieplejszych krajach mogą osiągać wiek, wielkość i formę niewielkich drzew. |
Męskie kwiaty rącznika położone są na dole kwiatostanu, a żeńskie (przypominające małe kasztany) - na górze.
Rącznik pospolity jest w ogóle przedziwnym gatunkiem, jednym jedynym w obrębie swojego rodzaju, a krewniaczką z jego rodziny jest, o dziwo, gwiazda betlejemska – popularny kwiat doniczkowy. Rącznik należy do największych roślin jakie możemy wyhodować z nasiona w ciągu jednego sezonu: w zasobnej, gliniastej ziemi i jeśli lato będzie ciepłe może osiągnąć nawet 4m wysokości. Rozdzielnopłciowe kwiaty jakie wydaje rącznik (kwiaty męskie i żeńskie wyrastają osobno) są chyba najmniej ciekawe z całej rośliny, ale przyczyniają się do powstania niezwykłych nasion w których kryje się niejeden sekret.
Nasiona rącznika są skupione po trzy sztuki w kolczastej torebce przypominającej łupiny kasztanów. Dojrzałe torebki pękają i rozrzucają z impetem nasiona, chociaż żeby móc zaobserwować to zjawisko na własne oczy trzeba ściąć jesienią kwiatostany z brązowymi torebkami, zasuszyć i poczekać do końca zimy – dopiero wtedy pękną.
Nasiona rączników to prawdziwe klejnoty: każde z nich ma niepowtarzalny marmurkowy wzór; tak niepowtarzalny, że nie ma na świecie dwóch identycznych nasion.
Nasiona rącznika pospolitego są trujące i piękne jednocześnie. |
Bordowo-beżowo-brązowe esy-floresy pomagają nasionom ukryć się przed wzrokiem mających na nie chrapkę myszy i innych gryzoni, dopóki nie przybędzie ekipa ratunkowa, która zabierze nasiona pod ziemię. Każde nasiono wyposażone jest w mały wyrostek, tzw. elajosom – ciałko tłuszczowe, niezwykle apetyczne dla mrówek. Mrówki zabierają nasiona do swoich mrowisk i zjadają elajosomy nie uszkadzając zarodków. I tak posadzony przez mrówki rącznik może bezpiecznie wykiełkować. W nasionach rączników tli się życie, ale też czai się w nich śmierć: zawierają śmiertelną dla człowieka truciznę, rycynę. Obliczono, że zjedzenie od 3 do 8 nasion wykończy każdego ogrodnika, więc nie próbuj jak smakują.
Kiełkujące nasiona rącznika pospolitego w donicy. |
Trujące właściwości rącznika wcale nie powstrzymują amatorów uprawy spektakularnych roślin, którzy chętnie sadzą je w swoich ogrodach.
A ty, miałeś już okazję wpuścić rącznika na rabatki, czy strach Cię ogarnia przed tym rosłym trucicielem?
Rącznik w ogrodzie. |
Daję słowo, że jeszcze przed chwilą moje rączniki gramoliły się niezdarnie spod ziemi w doniczkach, a teraz rosną jak szalone spragnione słońca i wiosennego deszczu. Jakie to dziwne, że przed połową maja może jeszcze przymrozić, a za miesiąc z lekką górką przyjdzie lato. I znowu poczuję się tak, jakby zimy w ogóle nie było.
Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!
Wygląda bardzo nietuzinkowo , pozdrawiam :P
OdpowiedzUsuńZawsze mi się podobał, nawet kiedyś posadziłam, ale jak w ogrodzie zaczęła spacerować dwuletnia wnusia, usunęłam w całości, chociaż próbował odrastać.
OdpowiedzUsuńW tym roku mam pierwszy raz u siebie na działce.Piekny kwiat,mam nadzieję , że urośnie okazały,na razie rosną szczepki.Z 5 wsadzonych wyszły 3.👋
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńشركة جلى بلاط رخام بالدمام
شركة جلى بلاط رخام بالخبر
شركة تنظيف حمامات بالخرج
OdpowiedzUsuńشركة مكافحة النمل الابيض بسيهات
شركة مكافحة الثعابين بسيهات
شركة مكافحة الثعابين بام الساهك
شركة مكافحة الثعابين بصفوى