czwartek, 28 lutego 2013

Tęczowa róża 'Rainbow Rose'

foto: holidays.thefuntimesguide.com

Temat farbowanych sztucznie kwiatów jakoś nie może się ode mnie odczepić. To wszystko dlatego, że ciągle denerwuje mnie sposób w jaki sprzedawcy potrafią oszukiwać swoich klientów. W porządku - chyba nikt nie wierzy, że niebieskie falenopsisy ‘Royal Blue’ mogła stworzyć natura bo ich sztuczność aż bije po oczach, ale przynajmniej jest to jasno napisane na sklepowej etykietce i producenci uczciwie się do tego przyznają. Również niebieskie róże powstają w wyniku zabiegów hodowlanych, nawet jeśli przy użyciu modyfikacji genetycznych...


Zbliża się wiosna, dlatego ostatnio często zaglądam na allegro.pl w poszukiwaniu nowych, ciekawych odmian roślin. Ostatnio natknąłem się na coś tak absurdalnego, że nie mogłem w to uwierzyć. Wśród ofert niektórych sprzedawców pojawiły się nasiona tęczowych róż odmiany ‘Rainbow Rose’.
Jeśli zapragnęlibyście zakupić takie nasiona i wyhodować swoje własne tęczowe róże, jest kilka rzeczy które powinniście wiedzieć:
1. Tradycyjnie nowe odmiany róż powstają poprzez krzyżowanie odmian i gatunków już istniejących, polegające na zapylaniu kwiatów jednej odmiany drugą. Następnie nasiona zbiera się, wysiewa i obserwuje co z nich wyrośnie (nie uwzględniam tutaj manipulacji genetycznych). To, czy otrzymamy nową piękną odmianę pozostaje zagadką do czasu kwitnienia i nie sposób przewidzieć co wyrośnie z którego nasiona. Jeśli odmiana będzie nowa, atrakcyjna i niepowtarzalna pewnie wkrótce zostanie rozmnożona i trafi na rynek a później wprost do naszych ogrodów. Jej namnażanie będzie się odbywać TYLKO wegetatywnie, to znaczy przez sadzonki. Zatem jeśli ktoś próbuje sprzedać NASIONA nowej odmiany róży to możecie być pewni, że nabija Was w butelkę, a sobie sakiewkę.
2. Wystarczy choćby pobieżnie przejrzeć doniesienia w sieci aby łatwo przekonać się, że tęczowe róże zostały stworzone przez holendra Petera Van de Werkena, właściciela firmy florystycznej z południowej Holandii. Kwiaty te są farbowane prawdopodobnie poprzez nastrzykiwanie rozwijających się pąków różnymi barwnikami w kilku miejscach, tak aby każdy płatek przybrał inna barwę. Możliwe także, że koniec łodygi ściętej róży jest rozszczepiany na kilka części, a następnie każda zanurzona w innym barwniku. W ten sposób sami możemy łatwo zafarbować białego goździka, który jest wyjątkowo podatny na takie traktowanie. Róże do tej pory słabo przewodziły barwniki i uzyskiwane kolory były bardzo blade, możliwe zatem że w pracowni Van de Werkena znaleziono odpowiedni zestaw barwników i odpowiednią odmianę róży (prawdopodobnie odmianę ‘Venezuela’ z grupy róż herbacianych), która zechciała współpracować. Jak jest naprawdę? Jak każda tajemnica handlowa także i ta jest pilnie strzeżona, zatem pewnie nigdy się nie dowiemy. Za pierwszym sposobem uzyskiwania barwionych kwiatów przemawia jednak informacja, że być może już wkrótce będzie można kupić tęczowe róże w doniczce. Cóż, podobna sztuczka ze storczykami się udała.
3. Mam wrażenie, że spora część doniesień o tej „odmianie” pisanych jest zupełnie bezrefleksyjnie, podobnie jak i opisy we wspomnianych aukcjach. Tutaj Express Ilustrowany  najpierw stwierdza: „Pomysłowy ogrodnik wszczepił ponoć kilka barwników w różne miejsca na szypułce kwiatu, roślina zaabsorbowała chemikalia i sama rozdzieliła je tak, że każdy płatek pobrał inny kolor barwnika”, by następnie bez pardonu przytoczyć sposób wyhodowania tęczowej róży z nasion. Postanowiłem zapytać sprzedających te fantastyczne nasiona allegrowiczów, czy faktycznie wierzą w to, co sprzedają:

Ja: „Jestem zainteresowany zakupem nasion Tęczowej Róży (Rainbow Rose). Znalazłem jednak informacje, że taką odmianę róży uzyskuje się poprzez sztuczne barwienie płatków. Jakiego koloru będą kwiaty roślin wyrosłych z oferowanych przez Pana/Panią nasion?

Odpowiedzi które do tej pory otrzymałem, mówią same za siebie:

Sprzedający 1: „Producent zapewnił mnie, że z nasion wyrosną róże tęczowe. Oczywiście takie róże można również uzyskać poprzez barwienie, jest to szybszy sposób. Tutaj uzyskujemy je z nasion - proces jest dłuższy.”

Sprzedający 2: „Oferowane przeze mnie nasiona zakupuję w renomowanym sklepie w Chinach, któremu ufam bo nie raz już w nim kupowałem nasiona i wszystko się zgadzało. Osobiście jeszcze nie wysiewałem tej róży bo dopiero sprowadziłem nasionka które dotarły do mnie w poniedziałek w tym tygodniu. Aby powiedzieć coś więcej muszę sam spróbować i ocenić jak to wygląda z perspektywy czasu. Jak na razie ufam sprzedawcy u którego ja nasionka kupiłem i myślę że inni też powinni zaufać.”


Wiadomo, że każdy chce łatwo zarobić większą sumę. Szkoda tylko, że ci sprzedawcy robią to w tak bezceremonialny, nieuczciwy sposób a ich oferta wciąż przyciąga kupujących. Bądźcie czujni!

Zaglądnijcie także tutaj, po wskazówki jak ufarbować różę na tęczowo. Co ciekawe, tuz obok porad znajduje się... oferta sprzedaży tęczowych nasion. Co za tupet!
53 komentarze:

 1. OLA: Aż dziw, że ludzie to kupują.....

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję, zapragnęłam wyhodować takie róże dla mojej córeczki teraz 5 miesięcznej, znajdując na allegro powyższe aukcje, dziękuję za ostrzeżenie skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, przypadkowo natrafiłam na ten blog, pragnąć kupić kilka nasion tęczowej róży. Zastanawia mnie co autor miał na myśli pisząc ten artykuł o różach tęczowych. Czy autor zakupił te nasiona czy wysnuwa swoje własne teorie na ten temat, a może to jest czysta złośliwość w stosunku do osób sprzedających te nasiona na allegro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma prawo do własnego zdania. Moim zdaniem nie jest możliwe wyhodowanie tęczowej róży z nasion. Sądzę, że każdy kto posiada znajomość biologii rozwoju roślin oraz technik hodowlanych będzie podobnego zdania. Proszę zauważyć, że nie istnieje nawet zdjęcie ukorzenionej tęczowej róży - na wszystkich przedstawione są kwiaty cięte. Nie mam powodu być złośliwym w stosunku do osób oferujących nasiona tęczowych róż, ale uważam że jest to oszustwo. Poza tym sprzedający sami przyznali się, że nie testowali tych nasion.

   Usuń
  2. Botanika to nie moja specjalność ale zdrowy rozum podpowiadał mi to w czym pan Łukasz utwierdził mnie podobnymi spostrzeżeniami. Jeśli dodać do tego wszystkiego, że róże tego typu są nadal drogie, to odpowiedź na pytanie o sposób rozmnażania nasuwa się sama...

   Usuń
  3. Każdy, kto ma choć odrobinę pojęcia o hodowli roślin lub choćby podstawowej wiedzy ogrodniczej, powie ci to samo. Przy dzisiejszych technikach absolutnie nie jest możliwe wyhodowanie czegoś takiego jak tęczowa róża z nasion. Podobnie jak nie istnieje coś takiego jak truskawki szczepione na pniu albo nasiona bonsai. To zwykłe oszustwo i wyciąganie kasy od naiwniaków.

   Usuń
 4. A co z GMO? przeciez teraz można genetycznie ulepszać rosliny czy warzywa. Np skąd sie bierze czarna truskawka i czy mozna ją zjeść? to też są jakieś oszustwa według Pana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, modyfikacje genetyczne pozwalają na pewne modyfikacje, do których w warunkach naturalnych lub przy tradycyjnym podejściu do hodowli nigdy by nie doszło. Są jednak pewne granice. Oczywiscie można jeść czarną truskawkę podobnie jak niebieskiego arbuza do woli, ponieważ one po prostu nie istnieją :). Te kilka zdjęć krążących w sieci i powielanych w nieskończoność to oczywisty wynik magii Photoshopa. Nie należy traktować ich na poważnie. Proszę wyobrazić sobie jakie zapanowałoby poruszenie gdyby takie owoce istniały, skoro pomidory o przedłużonej o kilka dni trwałości wciąż wywołują emocje. W UE zgodnie z prawem można uprawiać tylko jedną odmianę kukurydzy i jedną odmianę ziemniaka, które zostały genetycznie zmodyfikowane jednak w wielu państwach, w tym także w Polsce - uprawa nawet tych dwóch odmian jest zakazana.

   Usuń
  2. Ten problem opisał już kiedyś autor portalu "Moje Róże - Moja Pasja". W wypadku róż istnieją przeszkody nie do przeskoczenia dla współczesnej technologii. I wcale nie chodzi o geny tylko o Ph płatków róży przy którym barwnik odpowiedzialny za kolor niebieski - delfinidyna - po prostu różowieje. Japońska firma Suntora stworzyła taką różę GMO zawierającą w płatkach 98% delfinidyny. I wyszła im róża sina. A to dlatego, że aby zmienić kolor róży nie wystarczy wszczepić jej odpowiednie geny. Trzeba zmienić jej metabolizm a to już wcale nie jest takie łatwe.

   Usuń
  3. Ha ha ha to jak wiara w to że skoro rodzice mają tatuaże to dzieci urodzą się z tatuazami w tym samym miejscu 😂😂😂

   Usuń
 5. http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/253736_484950511558668_2109438125_n.jpg
  Ukorzeniona? czy photoshop?! :)
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo jak dla mnie to w sumie jak najbardziej to drugie, ale wiara czyni cuda i może ci co kupują te nasionka może faktycznie wierzą w ich moc :)

   Usuń
  2. ja tu widzę kwiata z liściami a nie sadzonkę rosnącą w ziemi( ukorzenioną)

   Usuń
  3. Ja tu widzę photoshop nad żółtym płatkiem poświata zieleni...

   Usuń
 6. Nie ma takiej możliwości, żeby rozmnażać róże odmianowe z nasion. Nawet gdyby istniała "tęczowa róża" to potomstwo miało by na pewno dużą zmienność, nie powtarzało by dokładnie cech rośliny matecznej. Z nasion w szkółkach różanych to sieje się tylko podkładki. Ciekawe czy ktoś zawracał by sobie głowę pobieraniem oczek i pracochłonnym szczepieniem, gdyby można było sobie ot tak wysiewać szlachetne odmiany.
  Róże "tęczowe" są sztucznym wytworem z barwnikami, a sprzedaż ich nasion zwykłym naciągactwem. Przykro, że osób dających się nabrać nieuczciwym handlarzom nie brakuje, a nawet są skłonni polemizować z argumentami naukowymi.
  Pozdrowienia dla autora artykułu.
  Anka

  OdpowiedzUsuń
 7. Zakupilem nasiona tęczowej róży bezpośrednio z Chin, za 100 nasion zaplaciłem 9 zł. razem z wysyłką, nie jest to aż tak wielki pieniądz a jestem ciekaw co z nich wyrośnie, dzisiaj dotarły do mnie i rozpoczynam wysiew zgodnie z instrukcją, przeglądając wpisy tutaj wiem tylko jedno wszyscy się mądrują a nikt nawet nie próbował, opinię można wystawiać dopiero jak się samemu sprawdziło. Nawet jak nic z tych nasion nie wyrośnie to nie będzie to wielka strata finansowa.Uważam, że warto spróbować
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie uprawa roślin to zawsze wielka frajda, życzę więc dużo radości z podglądania jak kiełkują i rosną wysiane nasiona. Pewnie, ze kwota jest niewielka i warto spróbować chociażby po to, żeby sprawdzić co tak naprawdę z nich wyrośnie (w tym miejscu mam ochotę użyć doskonale znany rym, również biorąc pod uwagę pochodzenie nasion, ale może następnym razem :)) bo że nie tęczowe róże, to pewne. Tak czy inaczej - powodzenia!

   Usuń
  2. Chętnie sprzedam Ci nasiona Jednorożcow...... Niedrogo wystarczy wsadzić w ziemię i czekać 2 do 3 lat koszt z wysyłką 200 PLN..... Podesłać zdjęcia😂😂😂

   Usuń
 8. Witam,
  Znalazłam na allegro sadzonki róży niebieskiej? Czy to możliwe że taką uzyskam? Czy to znowu jakieś oszustwo i trzeba je farbować specjalnymi barwnikami, żeby uzyskać taki efekt?
  http://allegro.pl/listing/listing.php?string=sadzonka+r%C3%B3%C5%BCa+niebieska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam również,
   o niebieskich różach napisałem osobny post, zapraszam tutaj:
   http://bez-ogrodek-blog.blogspot.com/2012/10/sniac-o-niebieskich-rozach.html
   Przed zamówieniem sadzonek najlepiej zapytać jakiej odmiany są to róże - najbardziej niebieska z nich to 'Applause', jednak ciągle daleko jej kwiatom do prawdziwego błękitu, a już na pewno nie wyglądają one tak jak na zdjęciach w podanych prze Panią aukcjach.
   Pozdrowienia!

   Usuń
  2. Dziękuje za odpowiedź:) pozdrawiam

   Usuń
  3. Zamieszczane na różnych aukcjach zdjęcia róż niebieskich róż są podrasowane w photoshopie. Niebieskimi różami nazywa się potocznie róże, których odcień wchodzi w kolor fioletowy, liliowy. I to jest wszystko co można w tej materii uzyskać. Po prostu róża nie posiada genu, bądź zestawu genów, które kodowałyby powstawanie koloru niebieskiego. Cała paleta kolorów od bieli poprzez żółcie, pomarańcze, róże, czerwienie, skończywszy na b.ciemnym bordo określanym dla róż, jako kolor czarny. Niestety nie niebieski.

   Usuń
 9. Ja takze zakupilem je prosto z Chin.Mam nadzieje ze wyrosna

  OdpowiedzUsuń
 10. ludzie nie kupujcie chinskich nasion,to jedna wielka sciema.ciete farbowane roze to sa,to nie photoshopa sprawka.Peter sam to wymyslil i robi sobie z rozami co chce...

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja mama kupiła kilka lat temu sadzonkę róży . Miała być śliczna niebieska to był hit...... niestety kiedy zakwitła okazało się, że jest brudno różowa :( Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Kupiłem, wysiałem i nic nie wyrosło. Co ciekawe sprzedawca dodał w prezencie, jak sądzę na pocieszenie, jakąś zwykłą roślinkę. Miała większe i jaśniejsze nasiona i te wykiełkowały. Natomiast róże tęczowe, czarne, niebieskie i inne - ani jedna nie wykiełkowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to własnie bywa... problem w tym, że nawet jeśli jakieś różane nasiona wykiełkują, to zanim zakwitną minie co najmniej 2 lata. Do tego czasu albo zapomnimy od kogo je kupiliśmy, albo sprzedawca już dawno zniknie.

   Usuń
 13. mnie roze zbytnio nie interesuja, niemniej rozgladam sie za jakims ladnym rozanym krzaczkiem, malo wymagajacym i odpornym. Dlatego glownie lookam strony z US i Kan. Polecam np. trees-seeds.com ; A ze swej strony polecam kozibród: jasminek22 . blogspot

  OdpowiedzUsuń
 14. jakieś nowe wieści po roku testowania..?

  OdpowiedzUsuń
 15. Zeby nie wiem jak pieknie byly farbowane na kolorowo, to jednak wygladaja bardzo kiczowato i sztucznie. Nie chcialabym dostac takich roz. Uwielbiam roze herbaciane. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mieszkam w usa i tutaj mozna kupic roze niebieskie, bardzo mocny kolor, piekne. Nie farbowane. Kolezanka zamawiala takie roze aby je posadzic. Naprawde cos pieknego!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Kupiłem na allegro sadzonki tęczowych róż, żadna nie zakwitła tęczowo.Nie dajcie sie nabić w butelkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam
  jestem producentem róż, już od ładnych paru lat i naprawdę przykro czytać, że ludzie nadal się nabierają na te kolorowe kłamstwa :/
  tak jak dobrze ktoś wyżej zauważył ,róże z nasion nie przenoszą cech roślin macierzystych,to bardo skomplikowany i długotrwały proces by wyhodować nową odmianę, a potem by ją rozmnażać stosuję się proces okulizacji, czyli przenosi się oczko szlachetnej rośliny na krzew dzikiej róży, lub rozmnaża się je przez ukorzenianie części łodyg zielonych, co jednak jest gorsze, ale na pewno z takich nasionek nie wyrosną pożądane róże, istnieją co prawda róże kolorowe, ale na pewno nie tak wyglądające, proszę w to nie wierzyć :) dla przykładu kolorowe róże z moje plantacji : http://olx.pl/oferta/roz-roza-krzewy-CID628-ID6VNiw.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam ja też kupiłam na Allegro sadzonkę róży tęczowej niestety nie była to róża tęczowa lecz pomarańczowa złożyłam reklamacje dostałam drugą róże i tym razem była różowo-fioletowa.
  OdpowiedzUsuń
 20. Chce powiedziec ze dostalam z Chin nasiona rozy .Ciekawi mnie co z tego wyrosnie tak jak Was.Mam pytanie ,czy te nasiona wysiewa sie na wiosne ?

  OdpowiedzUsuń
 21. Te róże na 100% są barwione i nie przez jakieś nastrzykiwanie pąków, tylko przez nacięcie łodygi na cztery części i włożenie każdej do osobnego barwnika. W kwiaciarni zapewne kupi się róże z obciętą końcówką, więc nie będzie widać rozszczepiejia łodygi (tylko świeża róża prosto z giełdy nie jest pozbawiona tej końcówki). Wystarczy jednak obejrzeć skórkę w miejscu cięcia, żeby przekonać się, że barwnik jest ciągnięty przez kwiat od dołu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Własnie kupiłam nasiiona róży teczowej troche sie zdziwiłam ajk zobaczylam taki piekny kwiat w tylu kolorach ciekawa jestem jaki kolor bedzie teraz w tych wszystkich gmo i innych mozliwościach technologicznych nic nie jest nie mozliwe trzeba zasadzic i czekac co z tego wyjdzie jestem bardzo ciekawa;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Sluchajcie, jak się sadzi te nasiona?

  OdpowiedzUsuń
 24. tez jestem ciekawy , kupiłem bo to małe pieniądze jak by ktoś chciał podyskutować na ten temat zapraszam na gg 7808620

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja kupiłam kilka dni temu zobaczymy co z tego będzie.

  OdpowiedzUsuń
 26. A ja właśnie czekam na sadzonki tęczowej i niebieskiej róży.Niestety najpierw zapłaciłam a dopiero potem szukałam informacji czy w ogóle takie istnieją :/Jak widzę dałam się nabrać ,dobrze ze nie kupiłam jeszcze czarnej i zielonej! Mam nadzieję ,że choć zakwitną mi ,jak nie na te kolory to na czerwono :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje odmiana róży o zielonym kolorze. Są raczej brzydkie ale zostały wyhodowane. Da się również osiągnąć coś zbliżonego do czarnego (to raczej bardzo mocna czerwień) - niemożliwa do uzyskania jest za to róża niebieska. Kupuj zawsze róże ze szkółki z tak zwanych rozariów, wtedy wiesz co kupujesz. Ponadto zaopatrz się w jakiś katalog róż . "Działkowiec" czasem takie wydaje i szukaj wtedy po konkretnej nazwie odmiany. Możesz zajrzeć na mojego bloga, podałam na nim adresy znanych i sprawdzonych hodowców: http://rozanybalkon.blogspot.com/ - znajdziesz w zakładce "hodowcy i sklepy".

   Usuń
 27. Bardzo dobry artykuł. Bardzo potrzebny. Niestety często ludzie kupują kwiaty, bo podoba im się kolor i nie idzie za tym żadna wiedza. To mniej więcej tak samo jak z kupowaniem psa bez znajomości rasy i jej potrzeb - potem narzekamy bo czegoś nie przewidzieliśmy. Róże też są żywe - mają swoje prawa i wymagania, bez znajomości uprawy bardzo łatwo nas oszukać albo sprzedać coś co mój teść nazywa "produktem różopodobnym". W wielu wypadkach wystarczyłoby kupić jakikolwiek dostępny w księgarni poradnik dotyczący róż albo nawet samemu poszukać i poczytać w necie...

  OdpowiedzUsuń
 28. czy komuś wyrosło coś z tych Chińskich nasion?

  OdpowiedzUsuń
 29. Ehhh wczoraj nakupowałam mnóstwo nasionek po zawrotnej cenie od 0,07 do 0,20 $ max 35 centow za woreczki od 50 -300 nasion ,w sumie egzotyczna tanioszka , nazbierało sie tego za jakies 5$ min : kolorowe roze , skoro na teczowa nie mam co liczyc mam choc nadzieje ze czarne czy czarno czerwone wyrosna ...
  a jak to jest z roślinkami mięsożernymi? , tego tez sporo zamówiłam

  OdpowiedzUsuń
 30. A co w tym złego że kupują ja kupiłem 350 sztuk nasion za 0.25$ i jestem zadowolony mam posadzone krware róże, czarne, biało niebieskie i jestem zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 31. a mozesz zdradzic jak i kiedy sadza sie nasiona roz wlasnie przyszly mi nasiona miala byc instrukcja i dupa a jado jestem zielona w tym temacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość nasion róż wymaga okresu chłodu do wykiełkowania. Można je wysiać bezpośrednio w ogrodzie na grządce teraz, albo przechować w lodówce i wysiać wiosną.

   Usuń
 32. witam wszystkich potencjalnych nabywców takich nasion pragnę ostrzec żeby nie spodziewali się cudu bo niestety autor powyższego opisu ma racje temat znam z autopsji zakupiłem kiedyś takie nasiona i pomijając fakt że z większości nic nie wyrosło to to co wyrosło z pozostałych na pewno nie było różą tęczową

  OdpowiedzUsuń
 33. Ktoś zasiał nasionka rozy i mu wzeszły , moze zdradzić jak to zrobił. Ja zasiałam i juz chyba 3 tydz i ziarenka sa takie jakie wsadziłam nie mam pojecia co z nimi zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłam taki nasiona w 2017 roku, wysiadam od razu do ogródka i czekałam aż coś wyjdzie, niestety nic nie kielkowalo.nasionka wykielkowaly w tym roku niewiele bo ok, 10 szt. Mają od 1-2CM wysokości, teraz czekam co będzie dalej?

   Usuń
 34. Wysiane w maju 2017 w ogródku, wykielkowaly kwiecień 2018.na dzień dzisiejszy 1-2cm. Zobaczymy co dalej

  OdpowiedzUsuń
 35. Ja zakupiłam kilka odmian zobaczymy co z tego wyjdzie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...