środa, 17 czerwca 2020

Ładny trawnik przez cały rok

trawnik w małym ogrodzie
Trawnik jest placem zabaw dla dzieci, wybiegiem dla psa, boiskiem do gry w piłkę, łąką na piknik i świadkiem wszystkich zmian, które wprowadzasz w ogrodzie. Robimy wszystko, żeby trawnik przez cały rok wyglądał ładnie, trawa była świeża, intensywnie zielona i równo skoszona, a więc utrzymanie doskonałej murawy wymaga wykonania wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Co zrobić, żeby przy minimum wysiłku mieć ładny trawnik przez cały rok?


Pielęgnacja trawnika wiosną


Trawnik wiosną potrzebuje dużo czułości, intensywnego głaskania po źdźbłach i obietnicy, że wszystko będzie dobrze. Pielęgnację zaniedbanego trawnika po zimie rozpoczynamy od dokładnej inspekcji i sprawdzenia stanu murawy. Pierwszy spacer w poszukiwaniu niedoskonałości na trawniku możemy zrobić już pod koniec marca, a do pracy można się zabrać zwykle na początku kwietnia. Przeważnie to pogoda dyktuje najbardziej sprzyjający termin do prac na trawniku, ale jeśli nie jesteś pewien czy to już, to pielęgnację trawnika najlepiej zacząć w chwili, kiedy kwitną pierwsze narcyzy. Wtedy trawa już rozpoczęła wzrost i można ocenić w jakiej jest kondycji. Poszukaj ubytków w murawie:

· łysych polanek ze zgniłą trawą (świadczą o zbyt dużej wilgotności; musiała tam zalegać woda. Nakłuj trawnik widłami i wsyp do powstałych otworków piasek żeby woda mogła lepiej wsiąkać)

brzydki trawnik
trawa zgniła od nadmiaru wody

· brązowo-żółtych plam z zaschniętą trawą (trawa mogła zostać wypalona przez mocz psa. Usuń brązową trawę, wybierz nasiąkniętą moczem ziemię, uzupełnij ubytek świeżym podłożem i wysiej nową trawę lub przenieś kawałek darni z innego miejsca. No i przede wszystkim naucz psa załatwiać potrzeby podczas spaceru poza ogrodem)

mocz na trawie
trawa wypalona psim moczem

· spleśniałych placków trawy (świadczących o rozwoju choroby grzybowej – pleśni śniegowej. Zrób tak samo jak w przypadku wypalenia przez mocz psa i użyj odpowiedniego środka przeciwgrzybowego – fungicydu do trawników) 

trawnik po zimie
trawa spleśniała od choroby grzybowej

Poszperaj palcami pomiędzy kępkami trawy i sprawdź, czy na ziemi nie zalega gruba warstwa filcu utworzonego z resztek organicznych: skoszonej trawy z poprzedniego sezonu, zaschniętych źdźbeł po ubiegłorocznej suszy i rozłożonych liści. Filc ogranicza dopływ świeżego powietrza do kępek trawy i hamuje jej wzrost. Trawa wtedy dosłownie kiśnie u podstawy. Filc można wygrabić ręcznie, najlepiej metalowymi grabiami wachlarzowymi lub ręcznym wertykulatorem.

jak zwalczyć mech na trawniku
Mech nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka

Przy okazji czyszczenia trawnika z filcu usuniesz też większość mchu. Lepsza cyrkulacja powietrza zahamuje szybki rozwój mchów, ale nie zlikwiduje problemu całkowicie – problem leży głębiej, w zakwaszonej ziemi, a wilgoć i brak przepływu powietrza sprzyjają tylko rozwojowi mchów. Do walki z mchem najlepiej użyć siedmiowodnego siarczanu żelaza (siarczan żelazawy), który jest głównym składnikiem preparatów typu „antymech”. Siarczan żelaza jest też jednym ze składników dobrych, kompleksowych nawozów do trawy.

Nawożenie trawnika


Po tych wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych przygotowujących trawnik do sezonu zostało Ci już tylko odpowiednie nawiezienie trawnika. Pierwsze nawożenie trawnika najlepiej wykonać wiosną, w kwietniu. Z tym zabiegiem nie ma co zwlekać: im szybciej to zrobisz, tym trawa szybciej zacznie się krzewić i bujnie rosnąć. Intensywny wzrost trawy wiosną zapobiega kiełkowaniu chwastów, którym ciężko będzie się przebić przez gęstą zieloną darń.

nawóz do trawy
Perfekcyjna murawa

Przy wyborze odpowiedniego nawozu do trawy przede wszystkim zwróć uwagę na jego skład i stosunek pierwiastków NPK (N – azot, P – fosfor, K – potas). Wysoka zawartość azotu (N) zapewni bardzo szybki wzrost murawy. Najlepsze nawozy do trawy zawierają również żelazo (Fe), które hamuje wzrost i rozwój mchu oraz magnez (Mg) dzięki któremu trawa ma soczysty, ciemnozielony kolor.
Nawożenie trawnika
Uważnie sprawdź skład nawozu do trawy

Wszystkie te składniki zawiera np. nawóz Mistrzowski Trawnik w mikrogranulach marki Florovit, który stosuję na swoim trawniku w tym sezonie. Mikrogranule zapewniają skuteczne i szybkie działanie, bo szybko rozpuszczają się pod wpływem wody. Mistrzowski Trawnik jest dostępny w różnej wielkości opakowaniach, od małego kartonu 1kg które wystarcza do nawiezienia trawnika o powierzchni 35m2, do dużego worka 25 kg, który wystarczy do zasilenia dużego trawnika.

nawóz do trawy


Nawozy długodziałające o powolnym uwalnianiu składników stosuje się rzadko, często tylko 1-2 razy w sezonie, ale na efekty ich działania musisz poczekać (powolne uwalnianie składników to wolniejszy efekt).
Nawozy płynne i granulowane należy stosować częściej, ale składniki odżywcze są łatwiej dostępne i natychmiast dają trawie zastrzyk energii, więc nie musisz długo czekać na upragniony efekt – ładny trawnik na działce czy w ogrodzie będziesz mieć dość szybko przy regularnym nawożeniu co 3-4 tygodne, a efekty nawożenia będą zauważalne gołym okiem.

nawóz w granulach
Mikrogranule nawozu szybko się rozpuszczają

Regularne stosowanie nawozu Mistrzowski trawnik: 

 • pobudza krzewienie i zwiększa gęstość darni
 • zapewnia soczystą, zieloną barwę trawnika
 • zapobiega wzrostowi mchu

Koszenie trawy – kwestia sporna?


trawnik bez kosiarki
Niekoszony, dziki trawnik zmierzwiony wiatrem


Nawożenie trawnika pobudza trawę do wzrostu, a to wiążę się z kolejnym obowiązkiem: regularnym koszeniem. Murawa gęsta jak perski dywan nie jest trudna do osiągnięcia, ale wymaga koszenia przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej raz w tygodniu. Koszenie trawy to jednak kwestia sporna w ostatnich latach: skoszony trawnik szybciej wysycha i wymaga częstego podlewania, więc nie jest to najbardziej oszczędne rozwiązanie. Alternatywą dla regularnego koszenia mogą być dzikie, niekoszone trawniki lub łąki kwietne, które zwiększają bioróżnorodność i wyglądają po prostu ładnie. Ale takie rozwiązanie nie jest dla wszystkich – częste chodzenie po niekoszonym i ukwieconym trawniku szybko go zniszczy. W małych miejskich ogródkach zielony, skoszony trawnik umożliwia zabawę i odpoczynek, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Trawa o równej wysokości lepiej podkreśla otoczenie, wygląda bardziej schludnie i elegancko i można z niej korzystać na wszystkie sposoby.

Czy Twój trawnik w tym sezonie wygląda już po mistrzowsku?

łukasz skop nawóz

Materiał powstał we współpracy z marką Florovit,
producentem nawozu Mistrzowski Trawnik w mikrogranulach.


30 komentarzy:

 1. Dzięki tym radom mój trawnik zaczyna wyglądać jak trawnik a nie pobojowisko :) Do świetności mu jeszcze daleko ale myślę że w końcu będzie idealny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja koszę regularnie ale nie przy samej ziemi tylko najwyżej jak się da, dzięki czemu trawa tak szybko nie wysycha.

  OdpowiedzUsuń
 3. w swoim ogrodzie trawnik koszę co 2 tygdonie. Trawa wygląda dobrze, co najśmieszniejsze nigdy nie była nawożona. Ciekawe jak długo uda mi się utrzymać taki stan.

  OdpowiedzUsuń
 4. Koszenie regularne potrafi zrobić dobrą robotę.

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie to ostatnio niewiele działam z moim trawnikiem, a i tak rośnie całkiem pięknie. Trzeba będzie chyba się o niego na serio zatroszczyć i zastosować porady przedstawione we wpisie.

  OdpowiedzUsuń
 6. A u nas po "wysianiu" nawozu Florowit Antymech po 2 dniach wyszły czarne place, szczególnie tam gdzie nieco więcej rzuciłem nawozu. Jest na to jakaś rada ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Trawnik wygląda przyzwoicie i warto przyjąć wskazówki prowadzącego, by móc je wykorzystać na swoim trawniku przydomowym. Utrzymanie przez cały rok zielonego trawnika, ogrodu jest nie lada wyzwaniem, trzeba mieć dużo czasu i pasji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniały kompleksowy poradnik :) teraz wszystkie trawniki powinny wyglądać idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł, a koszenie tylko wysoko. Warto dodać jeszcze zabiegi wertykulacji i aeracji i komplet. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny, pomocny wpis. Ja na wiosnę mam zamiar zabrać się za nasz ogród. Zamówię nowe drzewka, rośliny pnące i kwiaty. Nie mogę się już doczekać grzebania w ziemi i podziwiania efektów pracy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny wpis. Słyszałam, że warto też podobny środek stosować do cebulek kwiatowych

  OdpowiedzUsuń
 12. Przede wszystkim podstawa zasiać dobrą trawę. Nie ma co oszczędzać bo przecież taki trawnik mamy na długie lata. A łatwiej zadbać o wygląd dobrej jakości trawy, mniej trzeba inwestować w nawozy. Nie da się też mieć pięknego trawnika bez podlewania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajny blog z fajnymi poradami. Jeśli chodzi o mnie to w tamtym roku udało mi się dobrze zadbać o trawnik.
  Mam nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ładny trawnik wymaga trochę pracy, przede wszystkim częste koszenie, nawożenie, podlewanie, usuwanie chwastów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Warto się przyłożyć do zadbania o trawnik na początku sezonu ogrodniczego. Takie zabiegi jak porządne grabienie, wertykulacja i nawożenie są bardzo istotne. Jeśli postaramy się teraz to trawnik będzie pięknie rósł przez cały rok.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja muszę się pochwalić, że kupiłem nie dawno automatyczny robot koszący i już nie mogę się doczekać jak wyrośnie trawa i będę mógł go wypróbować. Jestem pewny, że przy jego pomocy pielęgnowanie trawnika będzie łatwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dbanie o trawę, szczególnie w okresie letnim jest niestety bardzo wymagające, ponieważ panują wtedy susze w polsce i trawa staję się sucha, zniszczona i brązowa :/

  OdpowiedzUsuń
 19. Nawożenie trawnika i regularne koszenie jest podstawą. Podlewanie też jest bardzo ważne, ale z tym nie można przedobrzyć. Dobry sprzęt też i pielęgnacja ogrodu to przyjemność ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój trawnik byłby piękny, gdyby nie koniczyna która go dosłownie skolonizowała. Jak mam się jej pozbyć?? Nawożę odkwaszającym nawozem, ale dalej rośnie jak na drożdżach (koniczyna, a nie trawa)

  OdpowiedzUsuń
 21. U siebie starałem się wysadzić w ogrodzie ale prawie nic nie wyszło. Było to z nasion, podejrzewam, że mogło wydziobać je ptactwo bo cały czas się tego nie pilnowało. Wzeszło niewiele, jeszcze raz trzeba będzie powtórzyć.

  OdpowiedzUsuń
 22. O matko, też miałam kiedyś problem z pleśniejącą trawą :/ co ja się namęczyłam wtedy... masakra. A jeżeli chodzi o mój trawnik, to w sumie zajmuję się nim tylko w okolicach wiosna-lato-wczesna jesień :)

  OdpowiedzUsuń
 23. O tej metodzie "odfilcowywania" :) nie słyszałam. Cenna rada. Będę musiała powiedzieć mężowi i sama wypróbować, bo widzę, że dzięki temu masz trawnikowy dywan :), a taki mi się właśnie marzy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ha ha, zadbać o trawnik to prawdziwa sztuka. Sam pamiętam jak się musiałem męczyć z mchem od zachodniej strony budynku :).

  OdpowiedzUsuń
 25. Wiosna 2022 to będzie mój pierwszy sezon z nowym trawnikiem mam nadzieję, że dzięki tym poradom uda się o niego idealnie zadbać, dzięki i trzymajcie kciuki :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Wiosna zapowiada się ciekawie, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 27. Zauważyłam ostatnio brązowo-żółte plamy u mnie w ogrodzie. Teraz już wiem, że to sprawka mojego psa ;) Dzięki za przydatne rady

  OdpowiedzUsuń
 28. Oj tak, utrzymanie trawnika w dobrej kondycji to jest nie lada wyzwanie :) U mnie też dzieci szaleją w ogródku i ciągle a to coś grają, a to kopią. Niemiłe uczucie jest też jak się we wrześniu zwija basen i zostaje spory okrąg wytarty w trawie.

  OdpowiedzUsuń
 29. Gratuluję pięknego trawnika. Dla mnie największym wyzwaniem jest walka z mchem, ale rzeczywiście siarczan żelaza poprawia sytuację.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...