wtorek, 2 kwietnia 2019

Sekrety kwiatów #33: Biała forsycja

kwiaty białej forsycji
Wiosenne igrzyska olimpijskie uważam oficjalnie za rozpoczęte. W tym roku tradycyjnie o tytuł Czempiona Wiosny konkurują reprezentacje kwiatów cebulowych, bylin oraz reprezentacja łączona drzew i krzewów. Zawody rozgrywane będą równolegle w ogrodach, na działkach i w przedogródkach. Największą nadzieją medalową ogłaszam w tym roku czarnego konia zawodów, czyli roślinne Yeti: podobno istnieje, chociaż niewielu widziało go na własne oczy. Nawet w swojej ojczyźnie grozi mu wyginięcie. To sławna biała forsycja, czyli abeliofylum koreańskie.


Jeśli masz w sobie żyłkę ogrodniczego hazardzisty postaw na tego wiosennego odmieńca, który ma sporą szansę zabrać Twój ogród do absolutnej czołówki.

biała forsycja w ogrodzie
Jedyny żółty akcent w kwiatach abeliofylum koreańskiego to jego pylniki. Ten niski krzew najlepiej rośnie na stanowisku o rozproszonym świetle, np. w pobliżu wysokich drzew.

Czego by nie powiedzieć o wiośnie, jedno jest pewne: szczodrze rozdaje kwiatom medale. Złotem mienią się przede wszystkim łąki i trawniki, a srebrem obsypują się gałęzie drzew. Ale wzrok i tak najchętniej szuka odmieńców w tym żółto-białym bogactwie. W jednej niebieskiej przylaszczce można zakochać się bez opamiętania i zupełnie stracić rozum, tak samo jak we wszystkich roślinach, które łamią dobrze znane reguły.
Przywykliśmy już do żółtych forsycji w kwietniu rażących oczy na każdym kroku. Przywykliśmy do nich tak bardzo, że trudno wyobrazić sobie forsycje w innym niż żółty kolorze. I tak o ile prawdziwe forsycje rzeczywiście kwitną tylko na żółto, tak niezwykle podobne i blisko spokrewnione z nimi abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum) rozwija w kwietniu swoje łudząco podobne do forsycji kwiaty o śnieżnobiałych od wewnątrz i oprószonych różem na zewnątrz płatkach.

abeliophyllum distichum
Kwiaty białej forsycji otwierają się przed rozwojem liści.

Ten niski krzew jest jeszcze u nas mało znany, bo i jego odporność na srogą zimę jest wątpliwa. Ale czy kto widział ostatnio zimę co daje roślinom naprawdę w kość? A skoro zimy stają się coraz krótsze i łagodniejsze, to i szanse w powodzeniu uprawy białej forsycji znacząco wzrastają. Jeśli pogodę w poszczególnych miesiącach porównać do gier hazardowych, kwiecień z pewnością byłby rosyjską ruletką. Są jednak rośliny warte podjęcia każdego ryzyka i abeliofylum z pewnością do nich należy. Przy standardowej żółtej forsycji jest nie tylko miłą odmianą dla oka, ale też dla nosa, bo przyjemnie pachnie: delikatnie, słodko, marcepanowo. I chociaż wiosna z każdej strony atakuje kolorami i zapachami, to romantyczne, przypominające zwiewne kokardki kwiaty o białoróżowych płatkach i słodkim zapachu wywierają niezapomniane wrażenie - tym większe, że wciąż są mocno unikatowe.

uprawa białej forsycji
Abeliofylum koreańskie jest delikatnym krzewem, który najlepiej posadzić na osłoniętym od silnego wiatru stanowisku.

Jeśli posadzisz abeliofylum w najbardziej zacisznym, dobrze osłoniętym od mroźnych wiatrów miejscu będziesz mógł się cieszyć tym wspaniałym doświadczeniem każdego roku. Nie zapomnij tylko posadzić też w pobliżu mnóstwa żółtych forsycji, bo to właśnie na ich tle biała forsycja robi największe wrażenie. Innymi słowy: najpierw musi powstać reguła, żeby wyjątek był prawdziwym wyjątkiem.

krzew biała forsycja
Obsypana kwiatami biała forsycja robi niesamowite wrażenie!

Na półwyspie koreańskim potwierdzono dotychczas tylko siedem naturalnych stanowisk tego niezwykłego krzewu, a Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała mu status zagrożonego wyginięciem. Na szczęście mamy jeszcze nasze ogrody w których biała forsycja będzie niezwykłą i rzadką ciekawostką. Po medalowym niedosycie w Pjongczangu, abeliofylum wciąż pozostaje moim liderem w wiosennych igrzyskach.
Nawet ptasie radio nie może mu się nadziwić.

Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...