środa, 23 stycznia 2019

Sekrety kwiatów #32: Wiechlina roczna

wiechlina roczna
Trzeba dokopać się do najgłębszych pokładów optymizmu, żeby w styczniu znaleźć cokolwiek, co będzie w stanie podsycić ogień ogrodniczego entuzjazmu. Domowe rośliny doniczkowe nigdy nie dostają tyle zainteresowania, co właśnie teraz, ale ile można się z nimi pieścić? Chciałoby się wyjść znowu do ogrodu czy na działkę i choćby ponarzekać na chwasty i kretowiska, ale nic z tego: wiosny ani widu, ani słychu.


Zimowy marazm osiąga właśnie swoje apogeum, a przed nami jeszcze co najmniej kilka takich samych tygodni w których nic nawet nie drgnie zanim w końcu zauważymy pierwszy nabrzmiały pączek na widok którego serce zaleje przyjemne ciepełko. Tymczasem przy samej ziemi pomiędzy hałdami śniegu albo bajorami błota - w zależności od pogody – w tej ogólnej beznadziei coś jednak jeszcze kwitnie.
Świątek, piątek czy Trzech Króli niepozorna trawa, wiechlina roczna, nawet nie próbuje udawać, że zima robi na niej jakiekolwiek wrażenie.

trawnik z wiechliny
Trawnik z wiechliny rocznej jest możliwy, ale to trawnik który zniknie zimą.

No dobrze, wiem, że akurat ta trawa to taki trochę naciągany kwiat, ale nie powinieneś jej lekceważyć tylko dlatego, że nie ma kolorowych płatków i żaden hodowca nie gimnastykuje się żeby wyhodować jej kolejną spektakularną odmianę.

Wiechlina roczna (Poa annua) co prawda najwyraźniej lekceważy sobie wszystko, od pogody i warunków w których przychodzi jej rosnąć począwszy a na Twoich zapędach by ją wygonić z ogrodu kończąc, ale właśnie dlatego powinieneś w końcu zwrócić na nią uwagę.

To właśnie wiechlina jest tą trawą, która wyrasta dosłownie wszędzie, a najchętniej oczywiście tam, gdzie jej nie chcesz.

Wprawdzie istnieje prawdopodobieństwo, że dotychczas jeszcze jej nie zauważyłeś, ale szansa, że w ogóle nie ma jej na twojej działce jest niewyobrażalnie mała. Bo wiechlina opanowała cały świat z Antarktyką włącznie i jest uważana za jeden z najgorszych chwastów świata.
W Antarktyce po raz pierwszy została odnotowana w sezonie 1984/85 przy głównym budynku polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Trawa, która rośnie wszędzie i niczego się nie boi (a do tego bardziej się płoży niż rośnie wzwyż) brzmi jak materiał na trawnik idealny, ale wstrzymaj konie, bo rydwan na którym pędzi twoja wyobraźnia wjechał na grząskie grządki.

kwiaty i źdźbła wiechliny
Wiechlina potrafi kwitnąć nawet zimą.

Wiechlina żyje krótko, zwykle tylko jeden sezon. Potrafi zazielenić gołą ziemię w kilka miesięcy a zimą nie zostanie z tego ani ździebełko. Tak może wyglądać scenariusz horroru o wiechlinowym trawniku, ale wiechliny, które wyrosły samowolnie pomiędzy warzywami czy kwiatami to już zupełnie inna historia, w sam raz na łzawy tasiemiec. Im bardziej próbujesz się ich pozbyć, tym więcej ich wyrasta a nasiona rozsiewają nawet maciupkie rośliny.

Zagnieżdżone pomiędzy innymi gatunkami wiechliny potrafią przezimować i kwitną nieprzerwanie od zimy do zimy. To zimowe kwitnienie nie jest wprawdzie tak obfite jak latem ale już sam fakt, że w naszym klimacie mamy roślinę, która potrafi rosnąć i kwitnąć na okrągło jest szaleństwem do kwadratu. Wiadomo, że takie zwyczaje praktykują rośliny tropikalne, ale żeby i u nas, w naszych ogródkach, pod naszymi stopami? 

sekrety trawnika
Wiechlina roczna jest trawą o niedoścignionym wigorze: potrafi kiełkować, rosnąć i kwitnąć niezależnie od pory roku więc dba, by ogrodnicy nawet zimą nie zapomnieli o chwastach.

Tym zgrabnym sposobem poznałeś zwyczaje i czary-mary wiechliny, a przecież nawet tradycyjnie nie opowiedziałem o tym jak wyglądają jej kwiaty. Ale to musisz sprawdzić sam, szczególnie jeśli wpadłeś do wąwozu ogrodniczej depresji. Poszukaj sobie kwitnącej wiechliny i na własne oczy przekonaj się, że są gorsze rzeczy niż zima. Na przykład: czy w twoim domu śmierdzi już kiełkująca na talerzyku rzeżucha? No właśnie. A powinna.

trawa na rabatach chwast
Wiechlina roczna jest częstym chwastem na ogrodowych ścieżkach.


Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!

6 komentarzy:

 1. Chętnie bym posadził takie roślinki w swoim ogrodzie

  OdpowiedzUsuń
 2. A ile trwa dojrzewanie nasion, tzn od zakwitnięcia do gotowości nasionka do stania się nową roślina?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak się pozbyć tego dziada z mojego pięknego trawnika . Niszczy mój piękny trawnik

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja mam takie dziury w trawniku, że chyba bym ją zaakceptował, gdyby tylko chciała na moim klepisku rosnąć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...