Roślina - kameleon: dziwaczek Jalapa potrafi zachwycić intensywnością kolorów i zmiennymi kwiatami |
Wiele gatunków roślin ozdobnych zachwyca bogactwem odmian różniących się wielkością, pokrojem, kolorem kwiatów lub liści czy porą kwitnienia. Uprawiany u nas zwykle jako roślina jednoroczna dziwaczek Jalapa (Mirabilis jalapa) na ich tle wydaje się nie mieć zbyt wiele do zaoferowania, w końcu wyróżniającą go cechą jest „jedynie” zróżnicowana barwa kwiatów. Jednak swoją główną zaletę dziwaczki potrafią manifestować ze zdumiewającą mocą: poszczególne rośliny zakwitają na biało, kremowo, cytrynowo, purpurowo, jasnofioletowo lub czerwono. Co więcej, nawet kiedy pierwsze rozwijające się kwiaty będą – przykładowo - śnieżnobiałe, nigdy nie wiadomo jakiego koloru będą następne. Może pokryją się niespodziewanie różowymi kropkami i łatkami? A może będą dwukolorowe? Mogą nawet uznać, że biel w tym sezonie jednak wyszła z mody i początkowo biało kwitnący dziwaczek w trakcie swojego wzrostu zmieni swoją kwiatową kreację na bardziej modną: żółtawą albo liliową. Chociaż pojedyncza roślina od pełni lata aż do pierwszych przymrozków obsypuje się setkami kwiatów, tak samo jak wszystkie mogą być dokładnie tej samej barwy, tak samo każdy z nich może być niepowtarzalny.
Bo z dziwaczkiem to nigdy nie wiadomo jaki jest jego plan życie, taki z niego dziwak.
Ta zwariowana karuzela kolorów serwowana przez dziwaczka wprawiła w osłupienie genetyków i wywróciła proste mendlowskie prawa dziedziczenia do góry nogami. Zbuntowane dziwaczki zarezerwowały sobie tym samym miejsce wśród organizmów modelowych, zachęcając naukowców do zgłębiania ich tajemnic. A to tylko jeden z sekretów tej rośliny!
Każdy dziwaczek może zakwitnąć tylko na jeden kolor....
... ale na jednej roślinie mogą się też rozwinąć wielokolorowe kwiaty |
Często sprzedawcy nasion dziwaczka reklamują go jako roślinę o kwiatach świecących w ciemności, jakby mało miał jeszcze zalet. Wszystkich rozczarowanych ogrodników, którzy takiego zjawiska nie zaobserwowali i są przekonani, że dali się nabić w butelkę mogę uspokoić, ponieważ rzeczywiście jest to prawda – sęk w tym, że napisana drobnym druczkiem. Dziwaczki wiodą zdecydowanie nocne życie i chociaż w słoneczne dni ich kwiaty pozostają zamknięte, to wieczorami stroją się w swoje multikolorowe kreacje i olśniewają rabaty kolorami. Olśniewają, a nawet same zdumiewająco świecą, jednak tylko w świetle ultrafioletowym. Dla nocnych owadów zapylających, które potrafią to zobaczyć, wizyta w ogrodzie z dziwaczkami musi być zatem jak wyjście na wyjątkowo szaloną noc w dyskotece. My także będziemy mogli to docenić, jeśli zabierzemy bukiet dziwaczków do miejsca wypełnionego światłem ultrafioletowym.
Niekiedy świecące wzory na kwiatach dziwaczka można dostrzec nawet w zwykłym świetle |
Dziwaczki jak mało które kwiaty zadowolą zarówno ogrodnika-imprezowicza jak i ogrodnika-naukowca, odkrywając swoje tajemnice dla wszystkich żądnych wrażeń wielbicieli kwiatów. W końcu potrafią wywołać gorączkę sobotniej nocy nie tylko w laboratorium, lecz także w każdym ogrodzie!
Sekrety kwiatów są moim autorskim cyklem felietonów ukazujących się w magazynie "Mam Ogród" i przedstawiają niezwykłe tajemnice roślin, które teraz i Ty możesz poznać!
Miałam kiedyś te kwiatki, to dopiero dziwaki ale śliczne, warte uwagi :-)
OdpowiedzUsuńchciałabym zaznaczyć, że dziwaczek Jalapa nie jest rośliną jednoroczną, tylko byliną. W Polsce należy go na zimę wykopać, bo nie wytrzymuje temperatur poniżej zera.
OdpowiedzUsuńRzeczywiście można go wykopać i przezimować, ale najczęściej traktujemy go jako roślinę jednoroczną.
Usuńzwykłe dziwaczki są bardzo kolorowe, ale nie pachną, natomiast dziwaczki jalapa maja inne liście, bardzo pachną ale pod wieczór i kwiatki też rozwijają się przed wieczorem, w dzień roślina wygląda przeciętnie ale wieczorem jest super zapach i piękne kwiatki
OdpowiedzUsuńPiękne kwiatki, kilka nasion kupiłem na aledrogo w jakiejś nieoryginalnej foliowej torebce, miały być róznokolorowe, sa tylko różowe - teraz mam setki nasion, chętnie rozdam albo wymienię na inne kolory.
OdpowiedzUsuń