wtorek, 4 czerwca 2013

Kolorowo na talerzu: złota rzodkiewka


W tym sezonie postanowiłem przetestować kilka niezwykłych odmian znanych warzyw i bez-ogródek podzielić się wrażeniami z ich uprawy. I są już pierwsze rezultaty! Na pierwszy ogień idzie rzodkiewka ‘Zlata’ (Raphanus sativus ‘Zlata’) o bardzo oryginalnym, złotożółtym kolorze skórki (przynajmniej tak deklarują producenci nasion)...


‘Zlata’ to odmiana średniowczesna, o okresie wegetacji od 34 do 38 dni. Rośnie bardzo bujnie wytwarzając okazałe pióropusze liści – warto zatem wytyczyć rzędy pod uprawę w rozstawie co najmniej co 20 cm. Warzywo to uprawiamy, jak każdą rzodkiewkę, wiosną (siew do końca maja) i jesienią (siew od sierpnia). W lecie rośliny dostają zbyt dużo światła i ciepła i zamiast wytwarzać zgrubiałe korzenie zaczynają kwitnąć. Wschody trzeba przerwać pozostawiając jedną roślinę co kilka centymetrów aby miała miejsce na swobodny wzrost.Zgrubienie korzeniowe są okrągłe lub owalne, czasami nawet stożkowate. Miąższ jest biały, bardzo soczysty i nie ma co ukrywać – mocno pikantny. Na początku pomyślałem, że taka żółta rzodkiewka to świetny produkt do przygotowania kolorowej sałatki rzodkiewkowej, którą nawet dzieciaki będą uwielbiać (zaintrygowane niecodziennym kolorem znanego warzywa) ale teraz mam spore wątpliwości czy taki ostry, piekący smak to jest to co małe tygryski lubią najbardziej? Zdecydowanie nie, to już wrażenia dla koneserów. Za ostry smak odpowiedzialny jest olejek gorczyczny. Widać u tej odmiany jest go znacznie więcej niż u innych!


Warzywo jako takie wytwarza nie tylko okazałe liście, ale i korzenie – znacznie większe niż tradycyjne różowe, kuliste rzodkiewki. Biorąc wiec pod uwagę zarówno wielkość zgrubień, jak i pikantny smak oraz nietypowy kolor skórki, wiele wskazuje na to że w jej genach spory udział mają geny rzodkwi.
Na koniec  - mój największy zawód. Barwa skórki rzodkiewki jest daleka od obiecanej w opisie i na ilustracji: złotożółtej. Nie jest nawet lekko żółta. Przy sporej dozie wyobraźni można uznać, że jest jasnozłota, chociaż nie każdy egzemplarz wybarwia się intensywnie (niektóre nawet pozostają właściwie białe). Nie sądziłem, że graficy przygotowujący opakowanie nasion aż tak je podrasowali, zwłaszcza że różowe czy purpurowe rzodkiewki zwykle naprawdę takie są. Jaka szkoda!
Podsumowując: okładka marna, ale wnętrze na piątkę. Niestety, w tym przypadku to nie bestseller.Nasiona rzodkiewki odmiany 'Zlata' oferują m.in. :
Przedsiębiorstwo nasienne TORAF Sp.J
P.P.H.U. OGRODNIK
P.N.O.S. Ożarów Mazowiecki
C.N.O.S.-Vilmorin Sp. z o. o.
Centrala Nasienna Lipnica
W. Legutko - P.H.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...