poniedziałek, 13 maja 2013

Keukenhof - najpiękniejszy wiosenny ogród na świecie

Ogród Keukenhof w Holandii to prawdziwa Mekka dla wszystkich ogrodników, a przede wszystkim wielbicieli kwiatów cebulowych. Znajdujący się nieopodal Amsterdamu park zwiedzać można jedynie wiosną, gdy rozkwitają w nim wszystkie kwiaty. Tylu kolorów, form, zapachów i kompozycji z udziałem tylko kwiatów cebulowych, na taką skalę, nie ma nigdzie indziej na świecie!
Wycieczka do Keukenhof


O tym niezwykłym miejscu w Holandii w pobliżu Amsterdamu wspominała w zeszłym roku gościnnie Agnieszka: Keukenhof: holenderski ogród a sprawa polska. Wtedy tematem przewodnim ogrodu była Polska, w tym roku natomiast była nim Wielka Brytania – ale o tym napiszę jeszcze później.
Jak wiadomo, ogród kwiatami cebulkowymi stoi. Jeśli chodzi o proporcje to zdecydowanie królują tulipany. Następnie narcyzy i hiacynty a także szafirki i szachownice. Gdzieniegdzie pojawiają się jeszcze inne gatunki jako domieszki kompozycji. Krokusy w czasie moich odwiedzin już przekwitły, ale było ich na pewno całkiem sporo, sądząc po kępkach charakterystycznych, trawiastych liści.
Aby wydobyć piękno każdej odmiany, kwiaty aranżowane są na wszystkie chyba możliwe sposoby. Mamy więc kwitnące rzeki szafirków, płynące zakolami po tulipanowej dolinie:


Niskie odmiany zebrano razem i posadzono w charakterze roślin skalnych: tutaj głównym kryterium doboru był niski pokrój roślin:
Sadząc mieszane rabaty cebulowe we własnym ogrodzie, warto podpatrzeć jak robią to mistrzowie: chociaż urok cebulkowych kwiatów tkwi często w ich ilości – i tą zasadę głównie zastosowano w Keukenhof, umiejętnie połączone odmiany i gatunki robią wrażenie ciekawej, wesołej mozaiki. Taka rabata może ciągle zaskakiwać, kiedy jedne kwiaty są stopniowo zastępowane przez rozwijające się kolejne. Rośliny dobrano tak, aby odcienie płatków nie tylko wzajemnie się uzupełniały, ale także podkreślały nawzajem swoje barwy. Odmiany pastelowe kontrastują z jaskrawymi, drobne kwiaty z okazałymi a wzorzyste z jednolicie zabarwionymi. A wszystko to skomponowane z niebywałym smakiem:
W opozycji do sprawiających wrażenie kolorowej łąki mieszanek stoją idealne, geometryczne rabaty i klomby. Kwiaty posadzono gęsto obok siebie, a idealne łany jednakowych egzemplarzy robią niezwykłe wrażenie. Tutaj szczególnie nie ma mowy o przypadku: każda roślina musi być idealna, nawet drobne odstępstwo od normy może popsuć cały misternie zaplanowany efekt. Jeśli kwiat pochyli się od wiatru, natychmiast zostaje podparty drucikiem. A teraz przypomnijcie sobie, że tych roślin jest 7 milionów! Może się zakręcić w głowie…Rośliny w ogrodzie zestawiono nie tylko kolorami, ale także gatunkami, grupami, odmianami. Są więc rabaty narcyzowe i hiacyntowe zagłębia. Spacerując wzdłuż rabat można odnaleźć grupy tulipanów pełnych, papuzich, liliokształtnych i innych. Osobno posadzono tulipany botaniczne. Patrząc na te przemyślane kompozycje czasem da się zauważyć jakiegoś przybłędę, ale i wtedy nie ma pewności czy nie jest to zaplanowany wyjątek potwierdzający regułę. W końcu ogród otwarty jest tylko przez dwa wiosenne miesiące, przez pozostałą część sezonu jest dość czasu, aby to wszystko pięknie wygłaskać.
Łany kwiatów w samym ogrodzie oraz ich uprawy otaczające ogród sprawiają, że zapach w tym miejscu jest niesamowity. Przyjemny, intensywny i słodki sprawia wrażenie kąpieli w naturalnych perfumach. Przy chłodnej pogodzie w zapachu dominuje nuta hiacyntów. Kiedy robi się cieplej otwierają się tulipany i to one pachną intensywniej. Warto pamiętać, że tulipany rozchylają płatki w reakcji na ciepło, a nie na światło (słońce). To dlatego bukiet tulipanów przyniesiony wiosną do ciepłego mieszkania rozkwita bardzo szybko.

Ogród Keukenhof otwarty jest w tym roku od 20 marca do 20 maja. Został więc ostatni tydzień w tym sezonie, aby go zwiedzić!


5 komentarzy:

 1. O raju! Byłam tam też 2-giego maja!W tym roku oczywiscie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może nawet się tam widzieliśmy, bo dookoła słyszałem bardzo wielu odwiedzających park Polaków :

   Usuń
 2. Chciałabym zobaczyć te łany wiosennych kwiatów, wyglądają przepięknie!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem w tym roku 16 Maja z żoną. Żona była tak zachwycona, że nie mogła z tamtąd wyjść, choć nogi bolały od chodzenia i zwiedzania. Widzieliśmy też wycieczki z Sindbadem z Opola.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...