środa, 9 stycznia 2013

Uprawa hiacyntów w wodzie


Kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulowe trzeba posadzić do gruntu już jesienią poprzedniego roku, aby doczekać się pięknych kwiatów. Dla tych zaś, którzy chcą ozdobić swoje mieszkania istnieje droga na skróty - uprawa cebul w szklanych naczyniach z wodą.

W ofercie sieci dyskontów Biedronka pojawiła się ostatnio ciekawy artykuł dla miłośników roślin. Jest to zestaw do uprawy hiacyntów metodą hydroponiczną. Propozycja jest o tyle interesująca, że ciężko jest znaleźć na rynku specjalnie do tego celu przeznaczony szklany wazonik a jeśli już się ta sztuka uda to zwykle jego cena jest dość wysoka. Tutaj szklane naczynie oraz cebulkę hiacynta Hyacinthus orientalis w wybranym kolorze (różowy, fioletowy lub biały) możemy kupić za 3,69 zł. Wazonik jest specjalnie wyprofilowany, tak aby w jego górnej części można było umieścić cebulkę.Aby rozpocząć pędzenie cebulki hiacynta do szklanego wazonu nalewamy wodę. Jej poziom powinien być na tyle wysoki, aby cebulka znajdowała się tuż nad jej powierzchnią. Całkowite lub nawet częściowe zanurzenie w wodzie mogłoby spowodować gnicie rośliny. Jeśli uważnie przyjrzymy się cebulce to zauważymy, że w jej dolnej części z tzw. piętki zaczynają wyrastać zaczątki korzeni. Ponieważ cebulka niejako zatyka cały wazonik, w niewielkiej przestrzeni nad powierzchnią wody jest wystarczająco wilgotno (parująca woda), aby korzenie szybko zaczęły kiełkować.


W ten sposób przygotowaną do wzrostu roślinę trzeba umieścić w chłodnym, zacienionym miejscu. Można tez wykonać prosty kapturek z czarnego brystolu, który osłoni roślinę przed dostępem światła. Dlaczego jest to ważne? Chodzi o „oszukanie” cebulki i zapewnienie jej takich warunków, do jakich jest przyzwyczajona podczas rozwoju w gruncie.
Wzrost pędu trwa około 10-12 tygodni. W tym czasie od czasu do czasu dolewamy wody do wazonika, aby utrzymać jej stały poziom. Obserwujemy także kapturek – kiedy rozwijający się pęd przechyli go na bok będzie to znak, że kwiat wkrótce rozkwitnie i można przenieść roślinę do warunków pokojowych.


Po przekwitnięciu rośliny cebulkę można wyrzucić lub poczekać, aż jej liście zżółkną i zaschną. Przechowujemy ją w suchym miejscu a jesienią wysadzamy w ogrodzie. Niestety kolejnej wiosny hiacynt nie zakwitnie, ponieważ uprawa w wodzie mocno osłabia cebulkę i nie zgromadzi ona wystarczającego zapasu środków, by wytworzyć kwiat. Jeśli będzie nam zależało na tym, aby i w następnym sezonie cieszyć się kwiatami hiacynta, możemy podczas uprawy w wodzie dodać nieco płynnego nawozu. Niestety nawet takie potraktowanie cebuli nie da 100% pewności na kwitnienie następnej wiosny, na pewno jednak znacząco zwiększy szanse.
Wskazówki na koniec:

 • Warto pamiętać, że im chłodniejsza temperatura w pomieszczeniu tym zapach kwiatów hiacynta jest intensywniejszy a jednocześnie delikatniejszy.
 • Najmocniejszy zapach wydzielają białe kwiaty!

Powodzenia w uprawie!


Aktualizacja: Po 6-ciu tygodniach wzrostu hiacynt powinien wyglądać już tak:A po ośmiu tygodniach hiacynty są w pełni kwitnienia:9 komentarzy:

 1. Pięknie to wygląda, może być ładną dekoracją. Trochę szkoda cebul. Ja jednak jestem raczej tradycjonalistką. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne, są cebulki są jeszcze dostępne w Biedronce ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jeszcze powinny być!

   Usuń
  2. witaj, masz pięknego bloga, widzę, że gustujemy w tej samej tematyce, możemy się polubić, doradzać sobie itd. zapraszam cię do mnie www.jestemsobieogrodniczka.blog.pl, ostatni wpis jest właśnie o hiacyntach :) pozdrawiam Paulina

   Usuń
 3. Takie rzeczy w Biedrze!:) Lecę po swojego, oby jeszcze były!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam te kwiatki. Ślicznie wyglądają i w dodatku hodowane w wodzie, a nie w ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 5. ale piękny masz kolor, ja czekam aż mój zakwitnie jeszcze troszkę mu brakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam takie pytanie,bo slyszalem ze mozna cebule trzymac w lodowce.Po 8 tychodniach posadzic by sie ukorzenily i powinny zakwitnac na swieta b.narodzenia.Jest to realne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest realne, można spróbować. Ale to trzeba by już o tym pomyśleć żeby zdążyć na święta BN.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...