wtorek, 2 lipca 2013

Gadżety z nasionami

Kupujmy, kupujmy gadżety z nasionami! Dają tyle radości, są ładne i ekologiczne. Czy znacie je wszystkie? Oto subiektywne zestawienie najciekawszych pomysłów.Kwiaty z puszki – popularny ostatnio gadżet pojawiający się w różnego rodzaju sklepach, głównie w tych z rodzaju ‘Sklep-z-milionem-rzeczy-o-których-jeszcze-nie-wiesz-jak-bardzo-są-ci-potrzebne’. Aluminiowa puszka napełniona jest podłożem przeznaczonym specjalnie dla rośliny która z pojemnika wyrośnie. Puszkę wystarczy otworzyć (jak konserwę) i podlać. Z nasiona lub cebulki umieszczonej już w środku wykiełkuje nam przepiękny kwiat, od tulipana przez bonsai i słonecznik po kaktusa. Pamiętajmy tylko, żeby nie kupować puszek, z których ma wyrosnąć tulipan, bonsai, słonecznik lub kaktus. Z tulipanem więcej zachodu niż efektu, bonsai wymaga wiele lat formowania, słonecznik nigdy nie zakwitnie w tak małym pojemniczku, puszka prędzej ulegnie biodegradacji niż doczekamy się w nim porządnego kaktusa. Rzeżucha jest w porządku. Wybierzcie puszkę z rzeżuchą!
Jeśli już spróbujecie męczyć siebie i rośliny uprawą w puszce, sprawdźcie czy pojemnik w ogóle ma jakieś dziurki w denku, żeby nadmiar wody mógł odpływać. Jeśli nie ma, trzeba ją nakłuć i postawić na podstawkę. Na parapecie. I już, gotowe! Perfekcyjnie niedorzeczny efekt osiągnięty.

Zalety:
- popularyzacja uprawy roślin w niekonwencjonalny sposób
- plus trzy punkty do hipsterstwa jeśli coś z tego wyrośnie
- plus dwadzieścia punktów jeśli już sami uruchomiliście produkcję ekopuszek z nasionami i zarabiacie na tym krocie
- jeśli nic z tego nie będzie zawsze można skwitować: wina Tuska!

Wady:
- najładniej wygląda na półce w stanie nienaruszonym
- eko-gadżet o ujemnej funkcji eko, bo ręka w górę komu się będzie chciało opróżniać puszkę z podłoża przed zrecyklingowaniem?

Puszki w sieci dostaniecie m.in. tutaj:

Ekopatykto taki tekturowy patyczek z uwiezionym nasionem. Dzięki tytanicznej pracy marketingowców patyczek z logo firmy dostajemy od szefa w pracy, dumnie wtykamy go w ziemię w przydomowym ogródku lub do doniczki i własnoocznie obserwujemy jak firma rośnie w siłę. Naprzód Firmo!!!

Zalety:
- gadżet dobry dla milusińskich malusińskich, uczy podstaw ogrodnictwa: posadź nasionko (dzięki patyczkowi od razu na właściwa głębokość), a wyrośnie roślinka
- duma z udziału w konkursie firmowym na fotorelację ze wzrostu roślinki

Wady:
- trudne do określenia funkcje dodatkowe

Po ekopatyki to tutaj: www.promoseeds.se/pl


Zapałki z nasionami – są wariantem ekopatyka, z tym że bardziej funkcjonalnym. Ekopatyk służy do… ułatwienia zasadzenia nasiona, natomiast zapałkę z nasionem można wcześniej wykorzystać jako źródło ognia. Jest ‘efekt WOW!’ , taka niespodziewana funkcja zapałki.

Zalety:
- łatwe w użyciu
- zapałki często wyrzuca się gdzie popadnie, zapałka z nasionem to doskonała motywacja żeby wbić ją chociaż w ziemię a wtedy śmieć zamieni się w roślinę
- szlachta pali drewnem
- z zapałki wyrośnie dziwaczek Jalapa, bardzo ciekawy kwiatek ogrodowy

Wady:
- w opakowaniu są jedynie 4 zapałki
- produkt nie nadaje się dla dzieci
- dla ogrodników – palaczy to prawdziwa zmora

Zapałki produkuje: www.woloszyn.com.pl

Kartka z nasionami kartka okolicznościowa lub pocztówka, gdzie w którymś jej elemencie umieszczono nasiona. Mogą być zwyczajnie dołączone w torebeczce, albo sprytnie zatopione w papierze. Miły, bezpretensjonalny gadżet.

Zalety:
- przesyłanie nasionek jest ekstra samo w sobie i kropka

Wady:
- w sumie nie ma się do czego przyczepić
- no nie wiem, może czasem szkoda posadzić, czyli de facto wyrzucić kartkę?
- już mam: lepiej nie korespondować zbyt dużo z kumplami z Holandii!

Kartki wykonać można własnoręcznie lub kupić gotowe, np. na www.giftkolekcja.pl lub www.promocare.pl


Papier z nasionami – czerpany papier z żywą zawartością: wśród włókien celulozy uwięziono nasiona. Papier może posłużyć jako papeteria albo papeteria. Doskonały do pisania tradycyjnych e-maili. Po przeczytaniu nie wyrzucamy na makulaturę, ale zakopujemy i mocno podlewamy.

Zalety:
- podobnie jak kartek z nasionami, zwłaszcza jeśli do ich przygotowania użyliśmy takiego papieru
- papier nadaje się tez do drukowania

Wady:
- ja tam nie wiem jak oni to robią ale nasiona musiały zostać zatopione w mokrej masie papierowej, która nie mogła być wysuszona w wysokiej temperaturze, bo nasiona by się usmażyły. Wobec tego schła dość długo co mogło te nasiona obudzić. Tak sobie gdybam, może niepotrzebnie martwię się o ich siłę kiełkowania i akurat jak na złość coś z tego wyrośnie.
- nie można na takim papierze napisać testamentu, a później zakopać go w ogródku bo będzie klops

Czerpany papier z nasionami dostaniecie tutaj: www.papier-czerpany.com.pl

Kwiatowe maty – wariant papieru z nasionami. Mata zawiera mieszankę nasion różnych kwiatów. Wymiarami (12x200 cm) przypomina kawałek papieru toaletowego, ale miałbym wątpliwości czy miękkiego jak aksamit. Tak czy inaczej wyrośnie z niego kwiatowa łąka pełna bajecznie kolorowych kwiatów. I to wszystko na 0,24m2. ‘Efekt WOW!’ zapałek chyba właśnie został pobity.

Zalety:
- jeśli tradycyjne posianie kwiatów na grządce wydaje się zbyt nudne i oklepane, kwiatowa mata na pewno na nowo roznieci w nas namiętność do ogrodnictwa
-ciekawy upominek dla niedzielnego ogrodnika

Wady:
- lekki przerost formy nad treścią

Matę w sieci dostaniecie tutaj: www.flowerpoint.com.pl

Ołówek z nasionami – nazywa się Sprout i w miejscu gdzie powinna znajdować się gumka posiada  pojemniczek z 3 nasionami. Nazwę rośliny wydrukowano na ołówku. Kiedy już zużyjemy większość wkładu, resztę wtykamy do podłoża (pojemniczkiem do dołu). Nasienna kapsuła się rozpuszcza a nasiona kiełkują, sam ołówek zaś służy jako etykietka. Przebiegłe!

Zalety:
- w domu, szkole i zagrodzie przypomina małym i dużym o potrzebie recyklingu i dbania o nasze środowisko

Wady:
- przy standardowym użytkowaniu ołówka akurat nadejdzie zima kiedy go zużyjemy i będzie gotów do posadzenia, a do wiosny już dawno o nim zapomnimy. Możemy zatem zasadzić od razu, tylko wtedy czy potrzebujemy do tego ołówka…?

Ołówka Sprout jeszcze nie kupcie nigdzie, ale możecie o nim poczytać tutaj: www.democratech.us

Znacie inne ciekawe gadżety z roślinami? Piszcie o nich w komentarzach!

5 komentarzy:

 1. świetne gadżety, nie miałam pojęcia o ich istnieniu - serio ! :) pozdrawiam Paulina jestemsobieogrodniczka.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. no czego to ludzie nie wymyślą :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam jeszcze fasolki z napisem np. "forever friends", "love", "I miss you". Bardzo miły prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć, zastanawia mnie czy hodowla roslin jadalnych typu rzezucha w puszcze jest zdrowa? W koncu to aluminium.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama czerpię papier z nasionami, więc z doświadczenia mogę napisać, że większość nasion nie zdąży wykiełkować podczas suszenia papieru :) To tak szybko nie idzie ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...