piątek, 21 grudnia 2018

Książki dla ogrodników i przyrodników pod choinkę 2018

książki ogrodniczeKsiążki ogrodnicze już dawno nie są tym, czym myślisz, że są! Koniec z nudnymi atlasami zbierającymi kurz na półkach i poradnikami dla działkowców. Literatura ogrodnicza przeżywa prawdziwy renesans, a to tylko wierzchołek wzrostu zainteresowania roślinami, które wkroczyły we wszystkie dziedziny naszego życia. Rośliny znów są w modzie, a książki ogrodnicze powiedzą Ci o nich wszystko co musisz wiedzieć i o czym jeszcze nie wiedziałeś, że musisz wiedzieć.

Kiedy w ubiegłym roku przygotowywałem zestawienie książek dla ogrodników i przyrodników pod choinkę, zaproponowałem dziesięć najlepszych według mnie pozycji wydanych w 2017 roku. Teraz, rok później, wracam z zupełnie nową listą, a to oznacza tylko jedno: literatura ogrodnicza i około-ogrodnicza szaleje jak szczypiorek na wiosnę!

Tak wspaniałego wyboru książek ogrodniczych nie mieliśmy od dawna. W tym zestawieniu proponuję typowe bestsellery o których na pewno już słyszałeś i książki zupełnie nieoczywiste, które zdecydowanie zasługują na większy rozgłos. To książki dla małych i dużych, dla amatorów i profesjonalistów, a wszystkie będą wspaniałymi prezentami pod choinkę. I nie tylko!


Kolejność książek w zestawieniu jest przypadkowa. Wszystkie w równym stopniu zasługują na uwagę!

Książki dla ogrodników i przyrodników pod choinkę 2018:


Jak nie zabić swoich roślin


Nik Southern
Wydawnictwo Otwarte

Luzackie podejście, historia o odnajdywaniu swojej pasji i zarażaniu roślinomanią, a do tego mnóstwo wartościowych porad pełnych wegetariańskiego mięsa. Czerpiąc garściami z własnego doświadczenia Nik podpowie Ci jak z totalnego amatora zostać profesjonalnym roślinocholikiem. To także dobra pozycja dla bardziej zaawansowanych ogrodników, której nie powinno zabraknąć w żadnej domowej biblioteczce. Słowem - prezent uniwersalny w eleganckim wydaniu. Kupując tę książkę na prezent kup od razu dwie, bo też chcesz ją mieć. Więcej o książce Jak nie zabić swoich roślin dowiesz się z mojej recenzji.


książka Jak nie zabić swoich roślin
Jak nie zabić swoich roślin

Zadziwiające życie owoców

Od ananasa do truskawki

Jarosław Molenda
Wydawnictwo Bellona

Jarosław Molenda napisał już niejedną książkę o roślinach, a Zadziwiające życie owoców to moja tegoroczna propozycja podchoinkowa. Właściwie dlaczego ananas trafił do puszki? Jak poznać czy czereśnie z bazarku są świeże? Po co dzieci z Bullerbyn szukały w kaszy migdałów? To lektura pełna świeżego, soczystego miąższu dziesięciu różnych owoców. Zapowiadają się smakowite, zdrowe i dietetyczne święta. Nawet jeśli tytuł jest tylko księgarnianym clickbaitem, tym razem można zacząć świętować od deseru.

książka Zadziwiające życie owoców
Zadziwiające życie owoców


Roślinny kabaret

Botanika i wyobraźnia

Richard Mabey
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

To wcale nie jest zabawne. To bardziej kabaret z Lisą Minelli niż z Mariolką. Od dawna przemycam przekonanie, że rośliny jeszcze nieraz nas zaskoczą i kryją w sobie wiele tajemnic o których nie śniło się nawet największym filozofom. Roślinny kabaret to książka dla wymagających, świadomych i otwartych na poszukiwania czytelników. Stawia czytelnikowi mnóstwo pytań i a w międzyczasie dostarcza solidnej porcji wiedzy o roślinach i ich powiązaniach z naszym ludzkim światem. Jeśli chcesz zrobić w święta coś pożytecznego, to już wiesz od czego zacząć.

książka Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia
Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia


Mali ogrodnicy w wielkim mieście


Marta Kula - Ulatowska

Goldruk

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość zakwitnie. W zasadzie nie znam innych bajek dla dzieci z wątkiem ogrodniczym, a ta ma same plusy. Jest wątek edukacyjny, są piękne ilustracje spod pędzla autorki i opowieść o dzieciach i dla dzieci. Dżdżownica Bulka, kos Wirek i jeż Jerzyk (ale nie ten z dyskontu za naklejki) wraz z grupą dzieciaków biorą się do pracy i zazieleniają miasto. Czy to tylko bajka, czy da się jeszcze zarazić najmłodszych zajmowaniem się roślinami zamiast uganiania się za Pokemonami? Mamo, tato: poczytaj Małych ogrodników do poduszki.


książka Mali ogrodnicy w wielkim mieście
Mali ogrodnicy w wielkim mieście


Głodni zielonej Warszawy

przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy



Jodie Baltazar, współpraca Paulina Jeziorek
Muzeum Powstania Warszawskiego

Proszę, proszę. Okazuje się, że chwasty to najbardziej pożądane rośliny stolicy. Pogardzane i niedoceniane gdzie indziej, w Warszawie rozchodzą się jak świeże bułeczki. Książka Głodni zielonej Warszawy pomoże Ci je odnaleźć, zidentyfikować i zamienić w dania godne najlepszego szefa kuchni. To świetny przewodnik nie tylko da mieszkańców stolicy - przyda się każdemu, kto chce oswoić dla siebie dziką kuchnię. Słownik terminów botanicznych i mapki dzielnic Warszawy pomogą zrozumieć co dokładnie zbierać i gdzie zbierać. A że warto zbierać - to pewne. Jedzenie rośnie pod naszymi stopami.


książka Głodni zielonej Warszawy
Głodni zielonej Warszawy

Drzewa


Piotr Socha, Wojciech Grajkowski
Wydawnictwo Dwie Siostry

Wydawnictwo Dwie Siostry słynie z książek na widok których cieknie ślinka. Tak jest, na widok których! Fantastyczne ilustracje i zwięzłe, ale pełne ciekawostek opisy składają się na encyklopedię drzew wszelakich: olbrzymich, udawanych i bajkowych. Nie zabrakło też drwala w pełnym rynsztunku czy zwierząt zjadających drzewa. Wspaniała na prezent dla dzieci w każdym wieku, szczególnie tych po trzydziestce, którzy z drzew najbardziej lubią enty. Będą zachwyceni!


książka Drzewa
Drzewa


Ja z Bajkowa


Ewa Radomska
Wydawnictwo Białe Pióro

Co dzisiaj powinna mieć dobra książka z kategorii ogrodniczo-przyrodniczej? Intrygujący tytuł w stylu "tajemnicze życie czegoś", wciągającą historię w którą aż nie chce się wierzyć, ale musisz, bo podpartą badaniami naukowymi i piękną obwolutę żeby przyjemnie wyglądała na półce w salonie - tak na początek. Tymczasem na pewnej działce u pewnej starszej Pani życie toczy się swoim rytmem i nic nie musi. Nie musi, ale może - i opowiada bezpretensjonalne historie: urocze i prawdziwe. Zebrane w niepozorną książeczkę będą alternatywą dla bestsellerów tak samo jak prawdziwy Św. Mikołaj dla tego z reklamy Coca-Coli.


książka Ja z Bajkowa
Ja z Bajkowa


Zrób ten zielnik


Łukasz Skop
Wydawnictwo Poznańskie

Na sam koniec nieskromnie przypomnę, że ja też coś napisałem ;) Jeśli myślisz, że co można to można, ale żadnego zielnika nie da się zrobić w zimie to jesteś w błędzie - ten zielnik można uzupełniać przez cały rok! Można z niego nawet wyciągnąć sianko na wigilijny stół i przystroić w nim choinkę. To dobry pomysł na prezent dla każdego, kto dopiero wkracza w świat pełen kwiatów, owoców i zieleni, dla tych którzy na ogrodnictwie połamali już niejeden paznokieć i dla wszystkich maruderów, którym wydaje się, że rośliny są okropnie nudne. A właśnie, że nie! Inaczej na pewno nie gadałbym o nich w kółko jak nakręcony!


książka Zrób ten zielnik
Zrób ten zielnik


Pssst! Poznaj książki, które polecałem w ubiegłym roku albo znajdź prezent doskonały dla każdego ogrodnika - nie tylko pod choinkę.


Które z książek o roślinach lub przyrodzie z kończącego się roku Tobie najbardziej przypadły do gustu?

9 komentarzy:

  1. Czytałam "Zadziwiające życie owoców" i "Roślinny kabaret", ta druga pozycja zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu...
    "Jak nie zabić swoich roślin" brzmi ciekawie, muszę się zapoznać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. ominęłabym wymienione pozycje, bo jestem wiekowym pieńkiem, wychowanym w ogrodzie i wyposażonym w brzytwę zwaną czasem - a globalna wioska daje dostęp do wiedzy bezcennej, poradnikowej, fachowców od pokoleń przesiewających tony praktycznych doświadczeń i w ich wydaniach jest złoto, a nie opary i dywagacje; i jeżeli mam pytanie, na teraz, to rzucam na forum fanatyków, u nas, w Anglii,w Australii i może w Stanach, bo okazuje się np, że nowe odmiany hortensji owszem, powtarzają kwitnienie, ale może gwarantowane jest to tylko w niszowych warunkach uprawy? i już leci dyskusja na żywo o plusach i minusach postępu skokowego w tworzeniu nowych odmian.. z tej perspektywy, niektóre książki są jak jeden wątek na forum, poznaję spojrzenie autora i śmigam dalej, ale żeby zaraz na papier?.. na szczęście miejscy teoretycy sięgną po coś innego - i nie, to nie jest krytyka, to starość i punkt widzenia, i może wniosek, że co ogrodnik to definicja dobrej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne książki, na pewno wybiorę jedną na prezent dla mojego taty, który latem i wiosną w ogrodzie spędza 3/4 dnia. Uwielbia majsterkować przy roślinkach i jego ogród wygląda bajkowo.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak nie zabić swoich roślin przykuła moją uwagę, pewnie ze względu na chałupniczą nazwę. Lubię dbać o swój ogród, ale czasem mam problem z niektórymi roślinkami, może ta książka mi pomoże go rozwiązać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawe propozycje książek sam mam kilka tytułów u siebie i jestem mega zadowolony z nich.

    OdpowiedzUsuń
  6. niby pod choinkę a chce dostać za kilka tygodni pod choinkę :D

    OdpowiedzUsuń
  7. To moim zdaniem bardzo ciekawy pomysł na prezent dla ogrodnika. Chyba w tym roku kupię swojemu dziadkowi jakąś książkę o drzewach owocowych i o tym jakie środki ochrony roślin dla nich najlepiej stosować

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze wiedzieć, jakie książki są najbardziej popularne :) Moja mama jest zapalonym ogrodnikiem więc kupię jej którąś z nich na urodziny :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie pod choinke, ale dla siebie kupie kilka z tych pozycji :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...